Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Nie zmarnujmy szansy!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tym razem może w końcu uda się uniknąć zrobienia głupstwa. Władymir Putin na spotkaniu z kierownictwem GAZPROMU nakazał kontynuowanie prac nad budową gazociągu JAMAŁ2 przebiegającego przez terytorium Polski na Słowację i Węgry.

 

Odstąpienie od budowy tej nitki jest dziś w polskiej literaturze przedstawiane jako konsekwencja powstania Nord Streamu i planów South Streamu – mało kto jednak chce pamiętać, że z kolei przyznanie im priorytetu było spowodowane polskimi wstrętami, motywowanymi z kolei ochroną interesów Ukrainy. Gazociąg omijający Ukrainę miał tymczasem strzec dostawy przed nagminnymi kradzieżami czy szantażem transferowym ze strony Kijowa. Z naszego zaś punktu widzenia – wzmocniłby pozycję Polski jako kraju przesyłowego i partnera dla Rosji. Oczywiście z możliwości tej nie skorzystaliśmy, patrząc następnie bezradnie na kładzenie rury po Bałtyku i blokowanie własnego portu w Świnoujściu, ze zdziwieniem konstatując, że absolutnie nikt poza władzami RP nie jest zainteresowany w nieudolnych próbach sabotowania Nord Streamu.

 

Po latach zmarnowanych na utyskiwanie na „układ niemiecko-rosyjski zawarty nad naszą głową” - Putin rzuca nam jednak koło ratunkowe. - Praktycznie zaczęliśmy już prace nad powrotem do koncepcji JAMAŁ-EUROPA 2 – stwierdził  Putin.  - Tranzyt z Białorusi gazociągiem JAMAŁ-EUROPA 1 jest obecnie najbardziej opłacalny – dodał  Aleksiej  Miller,  prezes zarządu GAZPROMU wskazując, że analizy rynkowe wskazują na możliwość przesyłania dodatkowych 15 mld sześciennych gazu za pośrednictwem nowej nitki instalacji.

 

Szef GAZPROMU, ogłosił, że rozmowy „prowadzone na poziomie korporacyjnym z partnerami z Polski, Węgier, Słowacji” są obiecujące, zwłaszcza, że projekt był już gotowy na etapie wstępnego studium wykonalności i przygotowań do inwestycji. Według Millera, projekt może zostać oddany do eksploatacji po zakończeniu South Stream, prawdopodobnie w latach 2018-2019.

 

Z kolei prezydent Rosji podkreślił, że inwestycja ma służyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego na terenie Europie Środkowej i Wschodniej – dla Polski, Słowacji i Węgier. - Realizacja tego projektu usunie wszystkie obawy naszych polskich przyjaciół i zwiększy bezpieczeństwo dostaw na Węgrzech i na Słowacji" - powiedział. Miller dodał, że z realizacją JAMAŁ-EUROPA 2 wiązać się będzie "100-procentowy wzrost niezawodności dostaw” - przede wszystkim do Polski. GAZPROM zapewnił o pełnej planowości plac nad South Streamem – którego pierwsza linia zostanie oddana w grudniu 2015 r. Putin z kolei nadmienił, że GAZPROM rozważa porozumienie z brytyjskimi partnerami celem budowy kolejnej linii Nord Streamu do Wielkiej Brytanii.

 

Powrót po blisko 13 latach do koncepcji JAMAŁ-EUROPA 2 i to bez szkodliwych wariacji, w rodzaju projektu AMBER (ominięcia Białorusi na rzecz państw bałtyckich), co lansował ostatnio rząd  Tuska – to wielka szansa na powrót Polski do rozgrywki energetycznej jako poważnego partnera tak Rosji, jak i naszych południowych sąsiadów. Oczywiście, można zakładać, że natychmiast nastąpi wysyp sprzeciwów (z wiadomej strony) i obłudnych tłumaczeń czemu jakiekolwiek paktowanie z Rosją i GAZPROMEM jest złe. Ważne jednak, by rząd tym razem nie zmarnował okazji i wkomponował Polskę w nowy/stary wielki projekt. Niestety, wstępna deklaracja ministra  Budzanowskiego  nie napawa optymizmem, co tylko dowodzi, że w sprawach istotnych dla interesów Rzeczypospolitej tak PO, jak PiS mówią tym samym, fatalnym głosem.

 

Warto też nadmienić, że w obecny realiach propozycja Putina ma charakter wybitnie polityczny – to znaczy jest nieumotywowanym z polskiej strony przyjaznym gestem Moskwy wobec Warszawy. Faktycznie bowiem ekonomia i sytuacja energetyczna Europy (w tym np. istnienie TRANSGAZU zaopatrującego Słowację i Węgry) nie wymuszają nowych inwestycji. Tym bardziej więcej odrzucanie rosyjskiego pomysłu byłoby krokiem niemądrym i w dłuższej perspektywie – szkodliwym dla naszej racji stanu.

 

Konrad Rękas

 

KOMENTARZE

 • o jednym Pan zapomniał
  - 70 rocznica ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

  jak mówimy o polityce mówmy precyzyjnie. Jamał2 to przecież perspektywiczny projekt który może sprzyjać polskiej racji stanu w sprawie nacjonalistów ukraińskich sławiących Bandere i jego zwyrodnialców. Cóż to się stało ze po 2005 kiedy polski KRK i ukraińska cerkiew uzgodniły i poparły wspólne "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" że dziś o podobnym geście nie może być mowy?
  - toż to w najczystszej postaci relatywizm moralny cerkwi ukraińskiej która wszystko zakręciła lepiej od Donalda.
 • @autor
  Wygląda pięknie, szczególnie po OBNIŻCE cen, która zdaje się, była również motywowana politycznie.

  Pamiętajmy jednak:

  1. z tego co pamiętam, kupiliśmy za dużo gazu, więc po co nam jeszcze?

  2. druga nitka ma najlepszy sens, jeśli będziemy ten gaz tłoczyć dalej, pobierać opłaty za tranzyt

  3. co to oznacza dla gazu z łupków?
 • Ukraina, tranzyt, łupki
  Jeśli chodzi o kwestię ukraińską - pełna zgoda. Nasza ówczesna "obrona strategicznego sojusznika" była po prostu żałosna, nie połączona bowiem nie tylko z korzyściami dla Polski, ale wręcz ze wzmocnieniem czynników zarazem antypolskich i antyrosyjskich na Ukrainie (o innych kwestiach związanych z podobieństwem relacji Polski i Rosji wobec banderyzmu pisze np. tutaj: http://chart.nowyekran.pl/post/90305,banderowcy-w-rosji-bez-rejestracji).

  Co do tranzytu - interes dla Polski oczywiście polega na ustalenie opłaty za tranzyt, ale także na wzmocnieniu naszej pozycji - upraszczając na oddaleniu w ten sposób groźby mitycznego "zakręcenia kurka".

  Gaz z łupków to wciąż głównie polski dylemat - zwłaszcza w kontekście możliwych inwestycji węglowych.
 • @Maciej Piotr Synak 23:24:33
  Wygląda pięknie, szczególnie po OBNIŻCE cen, która zdaje się, była również motywowana politycznie.

  Obnizka byla wymuszona na Gaspromie. Polska zlozyla w Trybunale Aritrazowym pozew, ze placimy najwyzsza stawke no Gazprom opuscil.
 • @Autor
  Brać, zawsze brać. Tylko patrzeć na ręce i liczyć w sposób żydowski, czyli - a co ja będę z tego miał?
  I nie daj boże dopuszczać Pawlaka do pertraktacji (i jemu podobnych).
 • "Putin rzuca nam jednak koło ratunkowe"
  Pamiętam z lat młodości, coś w tym jest chyba szczególnego że utkwiło, na kursie ratowników wodnych instruktor mówił, " Nie rzucajcie kołem ratunkowym w topielca, on i tak ma problem".
 • @
  "Z kolei prezydent Rosji podkreślił, że inwestycja ma służyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego na terenie Europie Środkowej i Wschodniej – dla Polski, Słowacji i Węgier."

  Jeżeli ktoś chce mi coś sprzedać (naprawdę wszystko jedno co) i mówi, ze robi to dla mojego dobra to mu nie wierze. Nawet (a może zwłaszcza:)) jeśli taka oferta pada z ust prezydenta Rosji.
 • Fakty, nie słowa
  Mili państwo, co Putin z Millerem wygadują, to oczywiście nie ma znaczenia. Ważne, czy faktycznie całe przedsięwzięcie może nam się przydać. Tymczasem na razie odpowiedź ministra Budzanowskiego bije rekordy absurdu: "a na cholerę Europie tyle gazu..." Panie, do cholery, to Pana gaz?! Jak Gazprom chce to niech go za darmo rozdaje, co panu do tego! Jak ktoś tu słusznie napisał: brać, ino swojego pilnować, a nie jęczeć, że jak koniczka dają to czesać go będzie trzeba!
 • mamy swój gaz
  Ruscy wykazują dobrą wolę wobec Polaków?, chcą interesy robić?, chcą zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne?. Zmiękłą rura kacapom bo zdają sobie sprawę ze za pare lat będziemy samowystarczalni i bezpieczni pod względem dostaw. Ta wypowiedź Budzanowskiego to albo gra albo jasne pokazanie Ruskom szydziliście z nas, okradaliście, premiera Tuska rzuciliście na pożarcie(Smoleńsk) to my was mamy w dupie teraz!. Póki opcja BND z premierem Tuskiem na czele ma rząd tak długo nikt sie tu kacapom nie podłoży. A fałszywym i chciwym Ruskom trzeba choć raz pokazać miejsce w szeregu.
 • @Brolly 10:53:04
  A my sobie na złość babci odmrozimy uszka...
 • Temat Przykrywka
  Dlaczego do cholery nikt nie chce sięgnąć do potężnych zasobów geotermalnych w pasie Polski centralnej od Pomorza do Tatr.
  Jamał2 tak , tranzyt gazu tak, ale bez kontraktów na nowe dostawy gazu.
  Polecam :
  http://czysta-energia.blogspot.com/2010/09/moze-stokrotka-od-profesora-zakiewicza_24.html
 • @galkoman 16:29:45
  zasobów geotermicznych kolego. Nazwa Geotermalne dotyczy chyba w zasadzie tylko zasobów gorącej wody.
  A państwo nie jest zainteresowane albowiem 1kwh ma kosztować w tej technologii ok. 3 groszy jak twierdzi Pan Żakiewicz. To stanowczo zbyt tanio by na tym oligarchowie energetyczni mogli zarobić. Po wtóre , tania energia to większa niezależność ludzi od władzy. A z tej zależności to z pewnością władza nie chce zrezygnować.Poza tym z czasem trzeba by pozwijać większość sieci wysokiego napięcia, albowiem każde miasto, każdy większy zakład pracy mógłby mieć własne ciepło i własny prąd. Nawet duże gospodarstwa ogrodnicze.
 • Bardziej bzdurnego tłumaczenia dawno nie czytałem,
  I kto to mówi? Ja, który pierwszy krytykowałem bezsensowne upieranie się przy bojkocie bałtyckiej rury?

  Myśleć. Myśleć proszę!
  Po pierwsze - gest dobrej woli???? Wyskakiwanie przez Rosję z tak ogromnej kasy w goście dobrej woli????
  Jeśli nie wiemy o co naprawdę chodzi, to zacznijmy myśleć i analizować. Ja za autora nie będę tego robił.

  Jeśli mamy zakontraktowane za dużo gazu z Rosji, jeśli płacimy Rosji jak cygan za matkę, jeśli mamy szansę na własny łupkowy, jeśli na serio postawiliśmy na dywersywfikacje i zaspokojenie części własnych potrzeb gazem skroplonym i budujemy gazoporty, jeśli ceny gazu skroplonego lecą na łeb i szyję, to...?

  Czas stawiać Rosji warunki. To nam się ten tranzyt musi opłacać, nie wyłącznie Rosji. Politycznie również. A jeśli skorzystać ma na nim głównie Rosja, to może wykorzystać go jako kartęprzetargową z Ukrainą, Litwą, może nawet Białorusią, no i Rosją.
  Czas cholera w końcu politycznie dorosnąć.
 • @zadziwiony 16:55:01
  Proszę, człowieku, zacznij myśleć i przestań głupoty o geotermie pisać. Jeśli nie jesteś inżynierem i specjalistą w tej dziedzinie, przynajmniej nie szerz demagogii.
  Może jeszcze samóchód na wodę bedziesz propagował?
 • To jest normalny biznes.
  Chcą,proszę bardzo.Tylko niech płaca za tranzyt tak jak Niemcm.Oni płacą,my budujemy.Mamy prawo korzystać z tego rurociągu w miarę potrzeby.I oczywiście rurociąg podlega ustawodawstwu Unijnemu.Ich rura , nasza ziemia.
 • Autor przestań pisać brednie naiwny rusofilu, poczytaj to o czym poniżej.
  KONIEC BAJEK GAZPROMU a ponadto 页岩气首个产品分成合同获批 壳牌中石油将共同开发川气
  2013-04-04 21:54 Kolejne materiały dla zapoznania się:

  UKRAINA ZAŁATWIA ROSJĘ NA GAZIE.
  Ukraina zdecydowała nie zapełniać rosyjskim gazem swoich gigantycznych zbiorników gazu służących jako zbiorniki pośrednie przy przesyle rosyjskiego gazu do Europy. WIĘC Rosja nie będzie w stanie dostarczać gazu państwom europejskim w okresie największego zapotrzebowania w Europie !!!!. „Для России это тревожное сообщение, потому что без украинских ПХГ Газпрому будет непросто выдержать пиковые нагрузки на поставку газа в Европу.”

  Prócz tego od 28 marca na Ukrainę zaczął płynąć gaz z Węgier.

  CZYTAJ TU: http://neftegaz.ru/news/view/108934


  Amerykańskie firmy będą wydobywać gaz łupkowy na Ukrainie. Wystąpienie ambasadora.
  Pod samym bokiem Rosji. W Donbasie.
  CZYTAJ TU: http://zn.ua/ECONOMICS/posol-ssha-rasskazal-o-bezopasnosti-slancevogo-gaza-120073_.html


  Również BIAŁORUŚ też zaczyna szukać gazu łupkowego.

  CZYTAJ TU: http://www.charter97.org/ru/news/2013/4/4/67524/

  UKRAINA nie będzie kupować gazu z Moskwy. Zaczyna rozmowy o gazie z Kazachstanu.

  CZYTAJ TU: http://www.centrasia.ru/newsA.php?st=1365043740


  KONIEC BAJEK GAZPROMU o zasobach gazu we Wschodniej Syberii.

  „Ставка на Восточную Сибирь не приносит удачи «Газпрому»” - delikatnie mówiąc

  CZYTAJ TU: http://rbcdaily.ru/tek/562949986440132

  GAZPROM zaczyna w Rosji szukać ropy łupkowej w Chanty-Mansi.

  Bajki o środowisku wicie-rozumicie i nieopłacalności są dla tumanów za granicą.

  CZYTAJ TU: http://lenta.ru/news/2013/04/03/oil/


  PĘKA BAŃKA MYDLANA opowieści dziwnych treści o zasobach rosyjskiego gazu we Wschodniej Syberii.


  «Газпром» разочаровался в запасах газа на востоке России !


  CZYTAJ TU: http://lenta.ru/news/2013/04/03/stocks/
  RĘCE MOSKWY za protestami przeciwko gazowi łupkowemu na Ukrainie
  За щоденними пікетами та багатолюдними «антисланцевими» демонстраціями можна побачити тінь «руки Москви», точніше російського монополіста «Газпрому»
  CZYTAJ TU: http://www.umoloda.kiev.ua/number/2249/159/80064/
  KATASTROFALNA SYTUACJA W GAZPROMIE -
  - "potaniał" o 100 miliardów dolarów.


  «Газпром» стал дешевле $100 млрд
  Капитализация монополиста упала за год на 30%


  CZYTAJ TU: http://www.nr2.ru/moskow/432192.html


  AZERBEJDŻAN ogłasza, że zamierza omijać Rosję w dostawach gazu i ropy z Morza Kaspijskiego do Europy. Poprzez Turcję i Bułgarię.


  Nabucco пытается обойти "Южный поток" на Кавказе: Баку предложили новый проект по поставкам газа в ЕС в обход России.


  CZYTAJ TU: http://www.oilru.com/news/363287/


  W NAJBLIŻSZYCH LATACH WIELKIE STRATY FIRM ROSYJSKICH – W WYNIKU rozwijającego się błyskawicznie rynku LNG.
  „This will mean budget losses and obviously a change in competition environment for Russian companies operating in this industry”
  CZYTAJ TU: http://www.1prime.biz/news/oil_gas/_Russian_economic_devt_ministry_sees_gas_price_falling_in_34_years/0/%7B502E2FB2-31F8-4C4E-A3B4-4DAD2108AE33%7D.uif  JUŻ ZA 3 LATA BRYTYJSKI GAZ ŁUPKOWY W BRYTYJSKICH DOMACH.


  „Gas extracted by fracking in Britain could fuel British homes within three years


  CZYTAJ TU: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/gas-extracted-by-fracking-in-britain-could-fuel-british-homes-within-three-years-8556130.html  页岩气首个产品分成合同获批 壳牌中石油将共同开发川气

  壳牌CEO沃瑟 认为,中国拥有巨大的页岩气资源,储量甚至可能超过美国,但中国地理结构复杂,开采成本较高。czyli Chiny mają więcej gazu łupkowego niż USA.
  tj. Najświeższe wiadomości z Syczuan.


  CZYTAJ TU: http://news.xinhuanet.com/energy/2013-04/04/c_124539383.htm

  JAPONIA. GAZ ŁUPKOWY. HYDRATY METANU.
  三菱商事は「シェールガス」「メタンハイドレート」に期待強く底堅い. Japońska korporacja Mitsubishi włącza się w poszukiwania gazu łupkowego oraz w wydobycie hydratów metanu.

  CZYTAJ TU: http://www.zaikei.co.jp/article/20130404/128498.html

  BARDZO CIEKAWE WIADOMOŚCI CHIŃSKIE o REWOLUCJI GAZU ŁUPKOWEGO.
  OGLĄDAĆ tu od 09:11.
  I http://www.savetubevideo.com/?v=6kbas7UXqzY&feature=player_embedded
 • Autor o jakich ty szansach bredzisz? toć te istniejące już rurociągi będą niebawem niepotrzebne.
  KONIEC BAJEK GAZPROMU(http://naszeblogi.pl/37435-koniec-bajek-gazpromu-ponadto-%E9%A1%B5%E5%B2%A9%E6%B0%94%E9%A6%96%E4%B8%AA%E4%BA%A7%E5%93%81%E5%88%86%E6%88%90%E5%90%88%E5%90%8C%E8%8E%B7%E6%89%B9-%E5%A3%B3%E7%89%8C%E4%B8%AD%E7%9F%B3%E6%B2%B9%E5%B0%86%E5%85%B1%E5%90%8C%E5%BC%80%E5%8F%91%E5%B7%9D%E6%B0%94) a ponadto UKRAINA ZAŁATWIA ROSJĘ NA GAZIE.
  Ukraina zdecydowała nie zapełniać rosyjskim gazem swoich gigantycznych zbiorników gazu służących jako zbiorniki pośrednie przy przesyle rosyjskiego gazu do Europy. WIĘC Rosja nie będzie w stanie dostarczać gazu państwom europejskim w okresie największego zapotrzebowania w Europie !!!!. „Для России это тревожное сообщение, потому что без украинских ПХГ Газпрому будет непросто выдержать пиковые нагрузки на поставку газа в Европу.”

  Prócz tego od 28 marca na Ukrainę zaczął płynąć gaz z Węgier.

  CZYTAJ TU: http://neftegaz.ru/news/view/108934
 • Rosyjska gospodarka funkcjonuje niemal, jak w XV wieku, wię nie pisz bredni autorze.
  Rosyjska gospodarka funkcjonuje niemal, jak w XV wieku - Bardzo dokładny i fundamentalny opis struktury państw moskiewskich - niezmiennej struktury gospodarczo-politycznej za: wielkich książąt moskiewskich, carów ruskich, imperatorów rosyjskich, bolszewików i obecnych prezydentów. TU PO POLSKU ESENCJA: http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/rosyjska-gospodarka-funkcjonuje-niemal-jak-w-xv-wieku/ Steven Rosefielde to autor wielu książek o Rosji, m.in. "Czerwony Holokaust" o wyholokaustowaniu przez bolszewików 100 narodów. STRACH w ROSJI czyli http://naszeblogi.pl/37360-strach-w-rosji-czyli-%E6%97%A5%E6%9C%AC%E6%8F%90%E5%89%8D%E7%BB%93%E6%9D%9F%E6%B5%B7%E5%BA%95%E7%94%B2%E7%83%B7%E6%B0%B4%E5%90%88%E7%89%A9%E7%94%9F%E4%BA%A7%E5%A4%A9%E7%84%B6%E6%B0%94%E5%AE%9E%E9%AA%8C Brytyjski minister finansów George Osborne stwierdza 20.03.2013 o brytyjskim gazie łupkowym:
  „shale gas is part of the future and we will make it happen"
  tj. „gaz łupkowy jest częścią przyszłości i my sprawimy, żeby tak się stało”.
  I zapowiada (wbrew zielono-czerwonym) wprowadzenie w Wielkiej Brytanii nowych regulacji podatkowych specjalnie dla gazu łupkowego.
  WIĘCEJ TU: http://www.telegraph.co.uk/finance/budget/9943423/Budget-2013-George-Osborne-vows-to-make-shale-gas-happen-despite-fracking-concerns.html oraz: STRACONE RYNKI dla GAZPROMU do 2018 roku. W ZASADZIE 80%. http://naszeblogi.pl/37465-stracone-rynki-dla-gazpromu-do-2018-roku-w-zasadzie-80?utm_source=niezalezna&utm_medium=glowna&utm_campaign=blogi
 • STRACH w ROSJI czyl
  STRACH w ROSJI czyli 日本提前结束海底甲烷水合物生产天然气实验 - Autor: Marek Jandołowicz
  2013-04-01 10:29
  Brytyjski minister finansów George Osborne stwierdza 20.03.2013 o brytyjskim gazie łupkowym:
  „shale gas is part of the future and we will make it happen"
  tj. „gaz łupkowy jest częścią przyszłości i my sprawimy, żeby tak się stało”.
  I zapowiada (wbrew zielono-czerwonym) wprowadzenie w Wielkiej Brytanii nowych regulacji podatkowych specjalnie dla gazu łupkowego.
  WIĘCEJ TU: http://www.telegraph.co.uk/finance/budget/9943423/Budget-2013-George-Osborne-vows-to-make-shale-gas-happen-despite-fracking-concerns.html  Rząd Hiszpanii daje 19.03.2013 zielone światło dla hiszpańskiego gazu łupkowego
  po decyzji hiszpańskiego parlamentu z 1 marca.
  Hiszpania posiada gazu łupkowego na pełne zaspokojenie potrzeb Hiszpanii bez grama importu na 40 lat.
  SZCZEGÓŁY TUTAJ: http://www.presseurop.eu/en/content/news-brief/3560491-madrid-plans-extract-shale-gas?xtor=RSS-9  Arabia Saudyjska ogłosiła 19 marca 2013, że W TYM ROKU ROZPOCZNIE U SIEBIE WIERCENIA ZŁÓŻ GAZU ŁUPKOWEGO.
  Minister Zasobów Mineralnych Al-Naimi stwierdził, że „perspektywy gazu łupkowego na świecie – w tym w Chinach, Ukrainie, Polsce, Arabii Saudyjskiej – są tak obiecujące, że nasze Królestwo Saudów nie będzie czekać z ich wydobyciem u siebie”.
  TUTAJ SZCZEGÓŁY: http://www.hgcoc.com/blog/2013/03/19/saudi-arabia-to-drill-for-shale-gas-this-year/


  Steven S. Rosefielde: Rosyjska gospodarka funkcjonuje niemal, jak w XV (piętnastym) wieku.

  Bardzo dokładny i fundamentalny opis struktury państw moskiewskich - niezmiennej struktury gospodarczo-politycznej
  za:
  wielkich książąt moskiewskich,
  carów ruskich,
  imperatorów rosyjskich,
  bolszewików
  i obecnych prezydentów.
  TU PO POLSKU ESENCJA:
  http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/rosyjska-gospodarka-funkcjonuje-niemal-jak-w-xv-wieku/

  Steven Rosefielde to autor wielu książek o Rosji, m.in. "Czerwony Holokaust"
  o wyholokaustowaniu przez bolszewików 100 narodów.

  DETALICZNA HISTORIA niedywersyfikowania dostaw gazu do Polski w latach 1989 - 2011.

  I o zmianie tej polityki zależności energetycznej Polski od Rosji przez Lecha Kaczyńskiego.

  WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY
  DO POBRANIA w formacie PDF po polsku TU: http://sobieski.org.pl/wp-content/uploads/Zawisza-Aleksander-Gaz-dla-Polski-IS.pdf

  Największy klient Gazpromu w Europie.

  W interesie Polski leży by największy klient Gazpromu w Europie tj. państwo niemieckie
  nie kupował gazu z Gazpromu
  czyli by Niemcy miały inne źródła energii.
  Pytanie zasadnicze dla Polski: JAK MOŻNA SPRAWIĆ BY NAJWIĘKSZY KLIENT GAZPROMU tj. Niemcy PRZESTAŁ KUPOWAĆ GAZ OD GAZPROMU?

  SZCZEGÓŁY: Gazprom ryzykuje utracenie udziałów w runku europejskim.
  "Currently Germany is Gazprom’s biggest costumer in Western Europe.
  According to a report by Gazprom, Germany had consumed 33.16bn cubic meters of a total of 138bn cubic meters.
  Therefore, Russia is Germany’s biggest gas supplier at 34 %, followed by Norway at 23 % and the Netherlands at 20 %. – CZYLI POLSKA JEST ZAINTERESOWANA BY NIEMCY MIAŁY INNE ŹRÓDŁA ENERGII. Co możemy z tym zrobić?

  i panika w rosyjskiej prasie biznesowej: NIEMCY TEŻ CHCĄ PRZEŻYĆ ŁUPKOWY BOOM „Германия тоже хочет пережить сланцевый бум” tj „Niemcy też chcą przeżyć boom łupkowy”.
  Niemcy MUSZĄ TO ZROBIĆ ponieważ "„промпроизводство в США, переживающее сланцевый бум, всего на 7% дороже, чем в Китае, и на 15% дешевле, чем в ФРГ.” czyli "produkcja przemysłowa w USA dzięki łupkowemu boomowi stała się zaledwie 7% droższa od produkcji przemysłowej w Chinach oraz o 15% tańsza niż w Niemczech." czyli jeśli Niemcy nie zaczną wydobywania swojego własnego niemieckiego gazu łupkowego, to niemieckie towary z każdej gałęzi przemysłu będą wypierane cenowo przez produkty wytwarzanie nie tylko w Chinach ale i w USA.
  CZYLI NIEMCY MUSZĄ.

  a Niemcy mogą obyć się bez importu rosyjskiego gazu przez ponad 100 lat: „На основании первых оценок федеральное ведомство геонаук и сырьевых ресурсов предполагает, что извлекаемые запасы сланцевого газа составляют от 0,7 трлн до 2,3 трлн куб. м. Этого достаточно для того, чтобы снабжать Германию газом на протяжении еще ста лет."
  SZCZEGÓŁY: http://www.rbcdaily.ru/tek/562949986270855

  STRACH w ROSJI.
  Kolejna rosyjska gazeta biznesu Vedomosti pisze: „Сланцевая революция в США изменит мировой рынок после 2020 г.”:
  tj. "Łupkowa rewolucja z USA zmieni rynek światowy po 2020 roku"
  SZCZEGÓŁY miażdżących dla Rosji WYLICZEŃ SĄ TU: www.vedomosti.ru/finance/news/9845911/eksport_revolyucii_iz_ssha#ixzz2OeSwYM3d
  A poniżej wykres "Przewrót energetyczny" ("Энергетический переворот").  TERAZ JUŻ WIELKA cicha PANIKA w kręgach decyzyjnych ROSJI

  „Америка добралась до газового рынка Европы !!!” = "Ameryka dotarła do gazowego rynku Europy !!!"

  Amerykańska Cheniere Energy i brytyjska Centrica zawarły kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu łupkowego do Wielkiej Brytanii.
  Kontrakt jest podpisany na 20 lat.
  Pierwszy statek z amerykańskim gazem łupkowym wpłynie do europejskiego portu w roku 2018.

  „Американская Cheniere Energy рассчитывает прочно обосноваться на газовом рынке Великобритании и активно заключает долгосрочные договоры на поставки сжиженного сланцевого газа.”
  „Британская Centrica заключила контракт с американской Cheniere Energy на поставки 1,75 млн т газа ежегодно, сообщила компания. Соглашение заключено на 20 лет, поставки начнутся в 2018 году. Газ будет поставляться в Великобританию с луизианского терминала СПГ Sabine Pass.”

  Rosjanie sami opisują to ze szczegółami tu: http://www.rbcdaily.ru/tek/562949986360387


  JAPONIA czyli największy (NUMBER ONE) importer gazu na świecie
  wkrótce zaprzestanie go importować
  co doprowadzi do załamania cen na gaz na rynkach światowych
  i do gigantycznej na zawsze dziury w budżecie Rosji.
  Jedna z głównych biznesowych gazet japońskich
  日本経済新聞 (Nihon Keizai Shinbun)
  pisze dziś (2013/4/1 2:00) wyraźnie:
  メタンハイドレート埋蔵量を集中調査 国の海洋計画
  2015年度までに
  政府の今後5年間の海洋政策の柱となる「海洋基本計画」の全容が明らかになった。新たなエネルギー資源「メタンハイドレート」が日本の領海にどのくらい埋蔵するかを把握する調査を2013年度から3年かけて実施。18年度の商業化を目指して技術開発を後押しする。
  czyli
  Rząd Japonii ogłosił "Podstawowy Plan Oceaniczny" określający pięcioletnią strategię rozwoju zasobów morskich Japonii.
  Od roku 2013 przez 3 lata będą przeprowadzane badania mające uchwycić wielkość zasobów Nowej Energii tj. Hydratów Metanu znajdujących się na morzach terytorialnych Japonii. Zostanie położony nacisk na rozwój technologii mający na celu używanie japońskiego gazu z hydratów metanu na skalę przemysłową w roku 2018.

  WIĘCEJ TU: http://www.nikkei.com/article/DGXNASFS31015_R30C13A3MM8000/?dg=1

  Czyli w roku 2018 główny światowy importer gazu
  tj. Japonia
  zmniejszy zapotrzebowanie na import gazu
  w wyniku czego
  ceny gazu na świecie
  spadną do minimum
  w wyniku czego
  budżet państwa rosyjskiego od 2018
  będzie półpusty.
 • STRACONE RYNKI dla GAZPROMU do 2018 roku. W ZASADZIE 80%. Więc po co im nowa rura?
  STRACONE RYNKI dla GAZPROMU do 2018 roku. W ZASADZIE 80%.

  UWAGA !!! Katedra publikuje kolejne materiały na temat degradującego Gazpromu !
  http://naszeblogi.pl/37465-stracone-rynki-dla-gazpromu-do-2018-roku-w-zasadzie-80?utm_source=niezalezna&utm_medium=glowna&utm_campaign=blogi

  Niemcy MUSZĄ ZACZĄĆ WYDOBYWAĆ SWÓJ niemiecki GAZ ŁUPKOWY.
  INACZEJ KAPLICA.
  Dla mądrych tu poniżej wykres wyjaśniający DLACZEGO. I to PILNIE !!!  UWAGA ! Ten wykres PUTIN ma u siebie w gabinecie.
  Ceny w USD za mmBTU.
  NURKUJĄ.
  I TO CORAZ SZYBCIEJ.


  I TEN TEŻ tam jest u Putina. OBOK.
  Ponieważ ceny europejskie (żółte) mogą spaść do poziomu amerykańskich (niebieskie), gdy pojawi się brytyjski, niemiecki i polski gaz łupkowy – rosyjski ból głowy.

  GAZPROM ŁZE o nowym rurociągu Jamał 2 mającym izolować Ukrainę.


  Газпром лжет о газопроводе в обход Украины

  CZYTAJCIE TU: http://news.liga.net/news/economics/837579-ministr_gosimushchestva_polshi_gazprom_lzhet_o_memorandume.htm  UKRAINA miała być rzucona na kolana i przejęta przez Rosję w jej planach ALE zaczyna kupowanie gazu z Europy i zamierza go sprowadzać z Azerbejdżanu oraz z Turkmenistanu przez Morze Kaspijskie i Morze Czarne z pominięciem Rosji.
  Azerbejdżan w 2018 roku planuje rozpoczęcie dostaw gazu do Europy z pominięciem Rosji.
  Украина начала закупки газа в Европе, смотрит на Кавказ
  В 2018 г. Азербайджан планирует начать экспорт газа в Европу, тоже желающую уменьшить зависимость от «Газпрома».
  TURKEMISTAN: „Ашхабад надеется диверсифицировать сбыт и получить доступ на рынки Европы, и его план проложить газопровод по дну Каспия нашел поддержку у Евросоюза и США”.


  CZYTAJCIE TU: http://www.vedomosti.ru/companies/news/2013/04/05/10844291


  KOLEJNY CIOS DLA GAZPROMU.
  BUŁGARIA wybiera nie-rosyjski rurociąg Nabucco West i ustala jego trasę po terytorium Bułgarii od granicy z Turcją do granicy z Rumunią. BUDOWA ZACZNIE SIĘ W POŁOWIE 2013.
  Gaz z Azerbejdżanu dla Europy popłynie w 2018 z pominięciem terytorium Rosji.


  Болгария выбрала маршрут прокладки Nabucco West по территории страны


  CZYTAJCIE TU: http://neftegaz.ru/news/view/108984/  NIEMCY W PANICE. W USA dzięki gazowi łupkowemu zaczyna się re-industrializacja państwa. Jeśli NIEMCY nie zaczną wydobywać szybko swojego gazu łupkowego, to PRZEMYSŁ SIĘ PRZENIESIE Z NIEMIEC do USA.


  UWAGA !!!Tu Niemcy piszą o tym do Rosjan: „Немцев пугает вызванная сланцевым газом реиндустриализация США"


  CZYTAJCIE TU: http://www.dw.de/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%86%D0%B5%D0%B2-%D0%BF%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%B5%D1%82-%D0%B2%D1%8B%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B5%D0%B2%D1%8B%D0%BC-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%BC-%D1%80%D0%B5%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D1%88%D0%B0/a-16721217?maca=rus-rss-ru-all-1126-rdf  RUSCY też obserwują jak im znika możliwość sprzedaży gazu do Japonii – największego importera na świecie.

  RUSCY ZACZYNAJĄ SIĘ SPIESZYĆ zanim BĘDZIE Z PÓŹNO.

  Обама обеспечит Японию сланцевым газом

  CZYTAJCIE TU: http://inosmi.ru/fareast/20130405/207719906.html  RUMUNIA stwierdza, że za protestami przeciwko gazowi łupkowemu w Rumunii stoi Rosja


  Romanian Shale Gas: Protests Are Being Manipulated.


  CZYTAJCIE TU: http://communicationxdevelopment.wordpress.com/2013/04/05/romanian-shale-gas-protests-are-being-manipulated-we-should-think-about-ourselves-official-says/


  Na świecie ŚMIEJĄ się z ROSJI, która opowiada o szkodliwości łupków a sama zaczyna wiercić u siebie.

  UPDATE 1-Gazprom Neft, Shell to team up on shale oil, Arctic

  CZYTAJCIE TU: http://www.reuters.com/article/2013/04/04/gazpromneft-shell-idUSL5N0CR34A20130404


  Jak Stany Zjednoczone wywróciły do góry nogami światowy rynek energetyczny. CIEKAWY OPIS.
  How the U.S. Blew Up the Global Energy Market


  CZYTAJCIE TU: http://www.thefiscaltimes.com/Articles/2013/04/05/How-the-US-Blew-Up-the-Global-Energy-Market.aspx#page1


  CHINY OPANOWUJĄ KOLEJNE TECHNOLOGIE WYDOBYCIA GAZU ŁUPKOWEGO.
  中国掌握超深水平井钻井核心技术

  CZYTAJCIE TU: http://www.csgcn.com.cn/article/show/15144.aspx  BARDZO MIŁA PANI w JAPOŃSKIEJ TELEWIZJI W POPULARNY SPOSÓB WYJAŚNIA O JAPOŃSKICH HYDRATACH METANU.
  GAZ z TYCH HYDRATÓW
  uzyskiwany W ELEMENTARNY SPOSÓB sprawi,
  że największy importer gazu na świecie czyli Japonia nie będzie potrzebował go importować
  co spowoduje (popyt i podaż) zjechanie cen na rosyjski gaz na świecie do minimum.


  未来の資源・日本のメタンハイドレート開発の現状
  I
  I
  I
  OGLĄDAJCIE TU: http://www.savetubevideo.com/?v=O0rWqtTF_AQ autor: Marek Jandołowicz
 • Aktualne informacje o źródłach finansowania państwa rosyjskiego.
  Aktualne informacje o źródłach finansowania państwa rosyjskiego.

  Kłopoty Rzeczypospolitej zaczęły się, gdy z Rosji (za cara Piotra I)
  zaczęto eksportować do krajów w zachodniej Europie rosyjskie surowce naturalne
  niezbędne dla rozwoju przemysłu państw w zachodniej Europie (głównie rosyjskie rudy żelaza z Uralu używane w wielkiej skali w przemysłowym rozwoju Anglii),
  których w państwach w zachodniej części Europy nie było a których ich przemysł potrzebował dla swojego rozwoju.

  Czy teraz to się kończy po kilku wiekach?

  Wersja, że Rzeczpospolita upadła przez swój ustrój demokratyczny, jest wersją dla sterowania idiotami.
  Rosja podbija:
  w roku 1731 - zachodnią połowę Kazachstanu (gdzie wśród koczowników nie było demokracji)
  w roku 1739 - Chanat Kałmucki w regionie ujścia Wołgi
  w roku 1739 - Kabardę (na północnym Kaukazie) - nigdzie tam nie było demokracji
  w roku 1743 - południowo-wschodnią Finlandię (należąca do Szwecji, w której nie było demokracji) oraz Savonlinnę pośrodku należącej do Szwecji Finlandii.
  od 1743 do 1756 - stopniowy krok po kroku podbój Ałtaju przy granicy z Chinami i Mongolią
  od 1758 do 1762 Rosja zająwszy zbrojnie tereny Prus od Królewca do Berlina, posiadała od 1758 do 1762 całe Prusy Wschodnie (oddane w 1762)
  w roku 1770 - zajmuje archipelag Cyklady (część Imperium Tureckiego, które nic wspólnego z demokracją nie miało).
  w roku 1772 - w I rozbiorze Rzeczypospolitej - rynki dorzecza rzeki Dźwiny - w celu połączenia Rosji centralnej z drogą do rynków nad Bałtykiem (północno-wschodnie rubieże Rzeczypospolitej wzdłuż Dźwiny tj. Inflanty Polskie, Mścisław, Witebsk, Połock).
  w roku 1773 - Bejrut (obecnie stolica Libanu; wówczas część Imperium Tureckiego, które nic wspólnego z demokracją nie miało).
  w roku 1774 - Osetię (na Kaukazie, która nie była demokracją)
  w roku 1774 - ujście Donu, Azow, Taganrog oraz bazy na Krymie, Kercz (wówczas część Imperium Tureckiego, które nic wspólnego z demokracją nie miało)
  w roku 1774 - obejmuje "protektoratem" Mołdawię i Wołoszczyznę (tj. obecną Rumunię; wówczas część Imperium Tureckiego, które nic wspólnego z demokracją nie miało).
  w roku 1779 - zajmuje Wyspy Kurylskie graniczące z Hokkaido (Cesarstwo Japonii nie była żadną demokracją).
  w roku 1783 - zajmuje Chanat Krymski, Kubań, Tamań, Małą Ordę Nogajską (gdzie nie było żadnej demokracji).
  w roku 1791 - Rosja zajmuje znajdujące się w Ameryce: archipelag Aleuty, Wyspę Świętego Wawrzyńca, ujście Jukonu, Kodiak i wybrzeże Alaski
  w roku 1792 - Wyspę Żmijową u ujściu Dunaju (wówczas część Imperium Tureckiego, które nic wspólnego z demokracją nie miało).
  w roku 1793 - zajmuje w II rozbiorze Rzeczypospolitej - rynki pokrywające się z prawym dorzeczem Dniepru (obecną wschodnią Białoruś i centralną Ukrainę).
  w roku 1793 - do Rosji zostaje przyłączone niemieckie miasto Jever przy granicy z Holandią.
  w roku 1795 - w III rozbiorze Rzeczypospolitej zagarnia rynki pokrywające się z dorzeczem Windawy, Niemna i górnej Prypeci (obecną zachodnią Białoruś i fragment zachodniej Ukrainy).
  w roku 1798 - zagarnia Wyspy Jońskie (obecna Grecja, wtedy Imperium Tureckie).
  w roku 1798 - miasto Parga (przy obecnej granicy grecko-albańskiej; wtedy Turcja)
  w roku 1801 - zagarnia Gruzję
  w latach 1803-1806 - przeróżne chanaty i sułtanaty z kilkoma narodami na Kaukazie
  w roku 1806 - miasto Kotor w Czarnogórze
  w roku 1808 - Gotlandię na Bałtyku (od Szwecji)
  w roku 1809 - okrąg Tarnopolski od Austrii
  w roku 1809 - połowę królestwa Szwecji (gdzie nie było demokracji) czyli całą Finlandię
  w roku 1810 - Abchazję na Kaukazie
  w roku 1810 - Inguszetię na Kaukazie
  i tak dalej nieprzerwanie rok po roku.

  Kłopoty Europy z Rosją zaczęły się w roku 1558 (atak cara Iwana Groźnego na Inflanty)
  po zlikwidowaniu przez Rosję wrogów od Wschodu
  czyli w roku 1552 zlikwidowanie Chanatu Kazańskiego i w roku 1554 zlikwidowaniu Chanatu Astrachańskiego.
  I OD RAZU po 4 (czterech) latach zaczął się wielowiekowy marsz Rosji na Zachód.
  Od roku 1552 i 1554 Rosja nie miała NIGDY ŻADNEGO zagrożenia od Wschodu.
  A teraz na przełomie XX i XXI wieku powróciliśmy do sytuacji sprzed 450 lat - na wschodzie wyrosła Rosji potęga w postaci Chin. - autor: Marek Jandołowicz
 • Autorze co ty na to? i NATO na to?
  Niestety, wygląda na to, że magnetofon, ukryty w putinowskiej kieszeni, na sopockim molo, zaczyna działać...Rzeczywiście wygląda to na dyktat Kremla w sprawie eksterytorialnego rurociągu i w dodatku bez opłat za tranzyt.Niepowiadomienie o tym peruwiańskiego geniusza, świadczy o pogardzie do niego ze strony pryncypała z Moskwy. Tusk wpadł w pułapkę zastawioną przez Putina.Nie może podskoczyć,bo Władimir Władimirowicz może szepnąć co nieco o Smoleńsku. Putinowi włos z głowy by nie spadł(a co stałoby się z Tuskiem)? Putin po smoleńsku wprost perfekcyjnie rozgrywa nieudolność i słabość rządu Tuska oraz samego premiera, którego resztki powagi podkopuje w dodatku tak marny i nieodpowiedzialny minister - jak R. Sikorski. A czym Rosjanie grają na ośmieszenie Polski? Najprostszymi wrzutkami ; a to o wywołaniu "wojny atomowej" przez A. Macierewicza, a to o astronomicznych hektarach ruskiego gruntu, których jakoby domaga się strona polska (czyt; rząd Tuska) pod pomnik ofiar - a teraz ta ostatnia heca z tym Jamalem. A co w odpowiedzi robi ukochany premier? Raz; "nie zna sprawy". Dwa; "nie komentuje prasowych doniesień". Trzy; leci do Afryki. Opalać się.
 • Na koniec pytanie:
  KTO WZIĄŁ GIGANTYCZNĄ ŁAPÓWĘ OD KACAPÓW ZA PO - DPISANIE TEJ UMOWY???Dymisja Matoła i całego jego nierządu to za mało. Tu POtrzebne jest skrupulatne śledztwo POwołanej do zbadania tego dywersyjnego szalbierstwa - Komisji Sejmowej, która dokładnie ustali kto wziął najprawdoPOd. gigantyczne łapówy (pewnie spłynęły na konta zagraniczne) za ten skandaliczny sabotaż i dywersję na Polskiej Gospodarce. To jest analogia do podpisanego z POlecenia Matoła przez Pawlaka malwersacyjnej, szkodliwej dla Polski umowy na dostawy gazu z cenami najwyższymi w Europie i to na dziesiątki lat. Podczas gdy ceny gazu na rynkach światowych lecą na łeb i są niższe od rosyjskich 3-krotnie. Nawet Komisja Europejska musiała interweniować w imię ochrony interesów okradanych przez złodziejską POlszewię Polaków.
 • Autorze
  Wszystko masz podparte danymi, konkretnymi danymi i liczbami, wykresami, tego w żydobolszewickoniemieckich merdiach, prasie nie przeczytasz, więc do czytania i wyciągania wniosków, mianowicie takich, że zbliża się koniec Rosji jako kraju surowcowego i ich budżetu w 60% opartego na surowcach, czyli koniec Rosji i mrzonek Putina o zbrojeniach, Wielkiej Rosji, etc, bo i za co?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031