Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Indie i Wietnam – naturalni sojusznicy Unii Celnej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na forum rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej obradującej 2 kwietnia w New Delhi poruszano omawiano możliwości zwiększenia obrotów handlowych między krajami Unii Celnej i Indiami.

 

Docelowo – chodzi o poszerzanie strefy wolnego handlu nie tylko o Subkontynent, ale także np. Mongolię, Indie, Chile, Izrael, a wzorcem takiego rozwiązania miałoby być porozumienie z Wietnamem.

 

Negocjacje w Delhi prowadzili przewodniczący rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej Wiktor Christienko, indyjski minister handlu i przemysłu Anand Sharma. - Indie i kraje Unii Celnej, Białoruś, Kazachstan i Rosja łączą specjalne stosunki gospodarcze o polityczne, zajmują też bardzo zbliżone stanowiska na arenie międzynarodowej – podkreślił szef EKG. Kolejne spotkanie między przedstawicielami Indii i UC odbędzie się w Petersburgu podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego w czerwcu br. - Unia Celna jest otwarty na perspektywy rozwoju, ale to długa i trudna droga – zaznacza Christienko. Za szczególnie ważne uznał zawieranie porozumień z innymi organizacjami międzynarodowymi, także tymi o inne niż gospodarczy profilach, czy szerszych aspiracjach (jak BRICS), jednak – jak podkreślił – ewentualne rozszerzanie Unii nie powinno odbywać się kosztem pogłębiania integracji.

 

Unia Celna na przykładzie negocjacji z Wietnamem w sprawie strefy wolnego handlu chce wypracować formułę porozumienia z innymi członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jak podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Białorusi, Aleksander Gurianow – po zakończeniu negocjacji z Wietnamem UC jest zainteresowana rozszerzeniem strefy na inne państwa ASEAN-em, w tym zwłaszcza dynamicznie się rozwijające gospodarki Azji Południowo-Wchodniej, ale także np. Mongolię, Chile i Izrael. Gurianow zaznaczył, że akcja ta odbywa się w pełnej zgodności z wymogami Światowej Organizacji Handlu, na co szczególny nacisk kładzie strona rosyjska po przystąpieniu Federacji do WTO.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031