Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Skwer Ofiar Wołynia w Lublinie – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Lubelskie środowiska kresowe oficjalnie zgłosiły przewodniczącemu Rady Miasta rozpoczęcie akcji zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miasta w sprawie nadania skwerowi u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej nazwy: Skwer Ofiar Wołynia.

 

Grupa inicjatywna reprezentowana przez  Zdzisława  KoguciukaKonrada  Rękasa Andrzeja  Szadurę  uzasadnia uchwałę: „Badania historyczne (m.in. Instytutu Pamięci Narodowej) dowodzą, że w wyniku ludobójczych działań ukraińskich szowinistów spod znaku UPA/OUN podczas drugiej wojny światowej zginęło co najmniej 130 tys. Polaków. mordowanych m.in. podczas „Rzezi Wołyńskiej”, na Ziemi Lwowskiej, Stanisławowskiej, Tarnopolskiej – a także na Polesiu i Lubelszczyźnie. Banderowcy odpowiadają także za zbrodnie na innych mieszkańcach Kresów Wschodnich narodowości ukraińskiej, ormiańskiej, żydowskiej, czeskiej. W 2013 r. obchodzimy 70-tą rocznicę tych apogeum tych tragicznych wydarzeń – zbrodni dokonywanej na bezbronnych mieszkańcach Wołynia. Pamięć o nich winna znaleźć swoje miejsce także w przestrzeni publicznej Lublina.

 

Wg różnych szacunków – nawet 10 do 15 procent rodzin mieszkających obecnie w Lublinie ma korzenie kresowe. Wiele tysięcy mieszkańców naszego miasta poparło też obywatelski projekt ustawy w sprawie ustanowienia 11 lipca DniemPamięciOfiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Dowodzi to nie tylko skali wsparcia dla postulatów Kresowian, ale także potwierdza wagę przywiązywaną przez lublinian do tamtych tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat.

 

Wskazanie na mapie Lublina (zwłaszcza w pobliżu historycznej nekropolii miejskiej) miejsca pamięci i szacunku dla ofiar Rzezi Wołyńskich, w ciągu ulicy Głębokiej, u której obecnego zwieńczenia znajduje się też Pomnik Katyński w związku z tegoroczną rocznicą jest szczególnym uczczeniem wielu tysięcy ofiar ludobójstwa dokonywanego przez banderowców, a także podkreśleniem wielowiekowej roli naszego miasta jako bramy na dawne Kresy Rzeczypospolitej”.

 

Inicjatorzy muszą teraz zebrać co najmniej tysiąc podpisów mieszkańców Lublina. - Chcielibyśmy, aby uchwała stanęła na sesji Rady Miasta w lipcu, w 70 rocznicę Rzezi Wołyńskiej – podkreślają.

KOMENTARZE

 • @
  Powodzenia.
 • no cóż
  miłość zaczęło sld, pis to kontynuowało, a po idzie z marszu bo kombinują jak te resztki rozkraść. a pamiętacie jełopy o co poszło odnośnie rurociągu po dnie bałtyku??? gwarantuję że nie, ale teraz łatwiej jest pieprzyć o kolejnym rozbiorze Polski...
 • W okresie okupacji Niecy wysiedlali mieszkańcow Lublina do nadburzańskich wiosek
  M inn. ze S,lawinka wysiedlono ul. Sielankową i okoliczne nakazując pozostawienie domow i wyjazd furmankami. Wysiedlane rodziny dojechaly do Trawnik gdzie wowczas byla szkola slużb obozow koncentracyjnych szkolżca przewaznie Ukraińcow także na zajęciach wmiejscowym obozie pracy dla Żydow. Ukraińcy zatrzymali furmanki z wysiedlanymi i ich wymordowali. Obecnym prezewsem Zwi,azku Więźniow Okresu Komunistycznego jest prawdopodobnie już pulkownik (HONORAOLNY) Szmalec, ktory jako mlodociany dowodca tajnej drużyny harcerskiej w Trawnikach zbil w latach 50siątych sokisę w celu zabrania mu karabinu, co zostalo uznane za przestępstwo polityczne. Ukraińcy gdzie wię dalo nawet w Lublinie(więc prawdopodobnie i w Trawnikach) terroryzowali prawoslawnych lub swych ziomków jako kandydatow na wybranych do unarodowienia zmuszaj,ac do wspolpracy więc może i Szmalec pochodzący z Trawnik coś slyszl o tej ich zbrodni.
  Może ten skwer nazwać skwerem ofiar ludobojstwa nowoukraińskiego?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031