Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
955 postów 506 komentarzy

Gruzja zakaże aborcji?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W kazaniu wielkanocnym 5 maja katolikos-patriarcha całej Gruzji Eliasz II wezwał władze państwowe do wprowadzenie całkowitej ochrony życia nienarodzonych. Rząd Iwaniszwilego zachowuje ostrożność, jednak nie mówi nie postulatom prawosławnych.

 


Patriarcha wezwał rząd, aby „powstrzymał straszliwy grzech aborcji i dzieciobójstwa”, uznany tak za dziedzictwo bezbożnych ateistów z przeszłości, jak i współczesnej filozofii liberalnej. Zwierzchnik gruzińskich prawosławnych zapowiedział, że Cerkiew jest gotowa przejąć opiekę nad niechcianymi dziećmi. Gruzja dzierży niechlubne pierwszeństwo w ilości aborcji na całym Zakaukaziu. Liczba przerwanych ciąży do urodzin wynosi 408 do 1.000 (przy średniej dla Unii Europejskiej 222).


Premier Iwaniszwili odpowiadając na pytania dziennikarzy o kazanie Eliasza II  zaznaczył, że Gruzja stara się wdrażać ustawodawstwo pro-rodzinne i pro-natywistyczne. Przyznał też, że sytuacja demograficzna narodu systematycznie się pogarsza. Zdaniem szefa rządu dla jej poprawy konieczne są jednak bodźce ekonomiczne, a nie zakazy. Iwaniszwili dodał zarazem, że wystąpienie patriarchy może stanowić „zielone światło” dla rozpoczęcia dyskusji o wprowadzeniu prawa anty-aborcyjnego. Spośród członków rządu tylko ministra sprawiedliwości Tea Tsulukiani odważyła się wyrazić wprost swój sceptycyzm podnosząc, że zakaz może sprzyjać powstaniu podziemia aborcyjnego. Zaproponowała natomiast wprowadzenie ​​zakazu informowania rodziców o płci dziecka, aby zapobiegać selektywnym aborcjom faworyzującym chłopców.


Gruzja liczy jedynie 4.469.200 mieszkańców, wszystkich Gruzinów jest zaledwie 5.940.000. Dla porównania – nacja azerska to blisko 45 mln ludzi. Ormian – wraz z diasporą – jest ok. 11 mln. Poprawa natywizmu narodu jest więc dla Tbilisi wyzwaniem nader pilnym.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

  • sda
    Fajnie, prawosławni przynajmiej są gotowi zająć się tymi dziećmi, nie to co nasi katolicy, którzy tylko zakazać potrafią, ale co się z tymi dziećmi stanie, to już "nie ich brocha".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30