Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
787 postów 355 komentarzy

Margwelaszwili kandydatem na prezydenta Gruzji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Premier Bidzina Iwaniszwili oświadczył, że kandydatem „Gruzińskiego Marzenia” na prezydenta kraju będzie wicepremier i minister edukacji Gieorgij Margwelaszwili.

 

Rada partii rządzącej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała kandydaturę. Zgodnie z wymogami ustawowymi,  Margwelaszwili  na dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi zrezygnuje ze stanowiska. Premier wytknął też, że prezydent powinien już zaproponować datę elekcji, jednak niepotrzebnie trzyma ją nadal w tajemnicy.


Kandydatura Margwelaszwiliego potwierdza wewnętrzne napięcia w rządzącej w Tbilisi koalicji. Ugrupowanie Nasza Gruzja - Wolni Demokraci rozpoczęło już konsultacje w sprawie startu na prezydenta swego lidera 
Irakliego  Alasaniji  – i to bez konsultacji z „Gruzińskim Marzeniem”. Oficjalnie bez związku z tym faktem, ale jednak Alsanija stracił funkcję wicepremiera, zachowując jedynie fotel ministra obrony.

 

Pogłoskom o swym starcie w wyborach zaprzeczył już burmistrz Tbilisi  Gigi Ugulawa, polityczny wychowanek prezydenta Mikheila  Saakaszwilego. Ugrupowanie obecnej głowy państwa, Zjednoczony Ruch Narodowy rozważa w tej sytuacji wystawienie lidera mniejszości parlamentarnej, Dawita  Bakradze, byłego minister spraw zagranicznych. Swój start zapowiedział też kontrowersyjny Szalwa  Natelaszwili, lider Partii Lejburzystowskiej.

 

Elekcja prezydencka w Gruzji – pomimo niechęci Saakaszwilego do oddania władzy – powinny odbyć się jesienią tego roku. Sama funkcja głowy państwa mocno straciła na atrakcyjności w związku z przesunięciem ciężkości ośrodka władzy w stronę rządu.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031