Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
744 posty 333 komentarze

Ukrainy krok na wschód

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent Janukowycz tradycyjnie stara się siedzieć na dwóch stołkach. Najpierw podpisał układ stowarzyszający Ukrainę z Unią Celną, potem jednak zapewnił, że nie zejdzie ze ścieżki integracji europejskiej.

 

- Umowę Ukrainy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą należy rozpatrywać w kontekście znalezienia optymalnej formuły współpracy, która nie kolidowałaby ze strategicznym kierunkiem integracji Ukrainy z Unią Europejską – przekonywał doradca prezydenta Ukrainy ds. polityki zagranicznej i procesów integracyjnych Konstantin Jelisejew. Uzyskany przez Ukrainę status obserwatora w UC zaniepokoił Brukselę, jak i zwolenników wciągnięcia Kijowa do struktur europejskich. Bruksela już zapowiedziała, że tym usilniej będzie monitorować wykonywanie przez Ukraińców zaleceń UE.

 

Prezydent Janukowycz korzysta jednak z okazji, żeby przy okazji ściągnąć też cugle aspiracjom wewnętrznej opozycji. Ukraiński Trybunał Konstytucyjny uznał, że wybory mera Kijowa i rady miejskiej odbędą się dopiero w 2015 roku, czyli w ustawowym terminie, kiedy Ukraińcy wybiorą też wszystkie władze lokalne. Tymczasem opozycja już liczyła, że do elekcji dojdzie jeszcze w tym roku, wraz z formalnym zakończeniem kadencji  Leonida Czernoweckiego (odwołanego jednak już w 2010 r. w związku z zarzutami korupcyjnymi). Choć racja prawna okazała się być po stronie prezydenta – trzy główne formacje opozycyjne chciały przetestować poparcie dla siebie wystawiając popularnego w stolicy lidera UDAR-u  Witalija Kliczkę. Opozycja próbowała poderwać zwolenników do protestów, jednak akcja „Wstań, Ukraino!” spaliła na panewce. W Doniecku na wiecu  Arsenijemu Jaceniukowi  i  Olehowi Tiahnybokowi udało się zgromadzić ledwie 800 osób. To dowodzi, że Janukowycz ma jednak swobodę wewnętrzną, pozwalającą na dokonywanie manewrów międzynarodowych – na razie jednak stara się ją po staremu wykorzystać do asekurowania się na wszystkie możliwe strony. Do jesieni jednak – jakiegoś wyboru dokonać będzie musiał.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031