Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
955 postów 506 komentarzy

Ukraina bez piwa?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Carlsberg grozi redukcją swej obecności biznesowej na Ukrainie w związku z zaostrzeniem polityki fiskalno-antyalkoholowej w tym kraju.

 

Ministerstwo Dochodów i Opłat Ukrainy zapowiedziało podniesienie akcyzy na piwo z poziomu 0,87 do 2,43 hrywny za litr. Trzykrotny skok podatku jest oceniany przez branżę jako groźba ograniczenia sprzedaży o co najmniej 15 proc. Szefowie Carlsberga na Ukrainę zagrozili więc, że o tyle samo mogą zmniejszyć zatrudnienie w swych miejscowych browarach (w których pracuje ok. 3.000 ludzi), a jeden z trzech posiadanych (w Kijowie, Lwowie i Zaporożu)- zamkną.

 

Duńczycy są obecni na Ukrainie od 1990 r., systematycznie zwiększając swój udział w rynku aż do obecnych 29,2proc. (co daje im drugą pozycję – liderem pozostaje Anheuser-Busch InBev, dopiero trzeci jest rodzimy Obolon CJSC). Carlsberg kontroluje też 34 proc. rynku kwasu chlebowego, zajmując pierwszą pozycję.

 

W przeszłości Carlsberg, reprezentowany m.in. przez lokalne marki „Lwiwskie” i „Sławutycz” - budził kontrowersje prowadzonymi akcjami reklamowymi. Przed trzema laty spece od marketingu posłużyli się wizerunkiem   Maksyma Żeleźniaka, przywódcy koliszczyzny, powtarzającego dobrze w Polsce znane hasło, że „Lach, Żyd i sobaka – wsia wira odnaka”. Z kolei w zeszłoroczne Boże Narodzenie przeciw wykorzystywaniu na etykietach piwa symboli religijnych zaprotestował Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

 

Plany podwyżki akcyzy tłumaczone są przez władze ukraińskie koniecznością pozyskania środków na niezbędną modernizację służby zdrowia. Sam rynek piwa na Ukrainie szacowany jest na ok. 28,3 mln hl, o wartości 2,6 mld dolarów. Podwyżka cen alkoholu – a piwo, choć wciąż ustępuje wódce, jest u naszych sąsiadów wciąż dostępne niemal w każdym punkcie, w przeciwieństwie do coraz bardziej restrykcyjnej pod tym względem Rosji – to także problem społeczny. Władze w Kijowie deklarują chęć ograniczenia problemu alkoholizmu, co ze zrozumiałych względów – nie u wszystkich obywateli znajduje jednakowy poklask.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30