Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Rosja popuści Gruzji?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Władze Federacji rozważają poluzowanie restrykcji wizowych wobec obywateli Gruzji. Informację potwierdziło gruzińskie MSZ.

 

Jak poinformowała minister spraw zagranicznych Gruzji  Maja Pandżikidze, Tbilisi „posiada wiarygodne informacje o planowanym uproszczeniu reżimu wizowego z Rosją”. Rozmowy mają też dotyczyć spraw transportu i komunikacji, jak również eksportu gruzińskich produktów na rynek rosyjski. Minister Pandżikidze pochwaliła się m.in. sprzedażą do Rosji miliona butelek gruzińskiego wina. To symboliczne zakończenie embarga wprowadzonego jeszcze w 2006 r., a branża szacuje, że chłonność rosyjskiego rynku jest dziesięciokrotnie większa. I tak zresztą byłaby to ledwie 1/6 wymiany handlowej sprzed wprowadzenia sankcji.

 

Mimo trudności dyplomatycznych - produkcja (a także eksport) gruzińskiego wina stale rośnie, sięgając ok. 16,9 mln litrów (o wartości54 mln dolarów). Do 2015 roku planowane jest podwojenie eksportu i wzrost produkcji o 50 proc. Z kolei sam rosyjski rynek wina jest szacowany przez różnych ekspertów na ok. 7-8 mld euro, przy czym statystyczny Rosjanin wciąż po wino sięga mniej chętnie niż po wódkę i piwo, wypijając średnio rocznie 7 litrów wina gronowego i owocowego oraz 2 litry win musujących i szampanów – czyli średnio 3,5-5 razy mniej niż w krajach UE.

 

W zakresie wzajemnych stosunków - szefowa MSZ zastrzegła jednak, że wciąż podstawą pełnej normalizacji stosunków może być jedynie „opuszczenie przez Rosjan okupowanych terytoriów gruzińskich”. Deklaracje takie w wykonaniu polityków Gruzińskiego Marzenia zaczynają jednak sprawiać wrażenie rytuału dla zamknięcia ust obozowi prezydenckiego. Tak w realiach dyplomatycznych, jak i wewnętrznych – ważniejsze wydają się jednak kwestie gospodarcze, w tym przywrócenie normalnych stosunków handlowych z Rosją i całą Unią Celną. Była to jedna z głównych obietnic wyborczych ekipy  Bidziny Iwaniszwilego   – jak widać, właśnie spełniana.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org


 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031