Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

Dla Rosji!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wszechrosyjski Front Narodowy - porozumienie partii, stowarzyszeń i środowisk wspierających politykę Putina, stanowiące platformę wyborczą zwolenników prezydenta - na swym kongresie zmienił nazwę i zapowiedział instytucjonalizację działalności.

 

Front Narodowy – Dla Rosji (jak teraz będzie zwać się organizacja) powstał 6 maja 2011 r. celem zintegrowania zwolenników prezydenta, w tym bezpartyjnych i członków organizacji narodowych i imperialnych niezaangażowanych dotąd bądź niechętnych Jednej Rosji (kojarzonej raczej z liberalnym technokratyzmem). Łącznie w skład Frontu weszło ok. 1.620 podmiotów, w tym tak znaczące jak obok samej partii władzy także Patrioci Rosji, Związek Weteranów Afganistanu i inne środowiska kombatanckie, a także organizacje pracodawców, pracownicze i rolnicze związki zawodowe.

 

Zwracając się do 480 uczestników kongresu prezydent Putin podziękował za wsparcie i poparł ideę pozawyborczej aktywności Frontu. Wyznaczył mu też cele odpowiadające potrzebom społecznym, jak np. konieczność budowy szerokiego „ruchu zwykłych obywateli, pomagającego im rozwiązywać problemy i orientować się w biurokratycznym bagnie, a także bezpośrednio przedstawiającego ważkie postulaty przekładane następnie są na przepisy i decyzje rządowe".

 

Prezydent Putin pozwolił także obwołać się przez aklamację przywódcą Frontu. Wśród uczestników kongresu byli politycy Jednej RosjiSiergiej Niewierow (wiceprzewodniczący Dumy),Irina Jarowaja (przewodnicząca komisji bezpieczeństwa i walki z korupcją Dumy),Władimir WasiliewiOlga Batalina(zastępca sekretarza generalnego JR), aktorMichaił Bojarski, dziennikarzeWalery Fadiejew iMichaił Leontiew, kosmonautkaWalentina Tereszkowa, lekarzLeonid Roszal, reżyserStanisław Goworuchin. Bezpośrednio pracami Frontu kierować ma triumwirat w składzieAleksander Galuszka z organizacji przedsiębiorców „Oparcie dla Rosji”, deputowana Dumy PaństwowejOlga Timofiejewa i właśnieGoworuchin– twórca znany i popularny także w Polsce (choćby z takich filmów jak „Piraci XX wieku”, „Strzelec wyborowy”, czy „Córka kapitana”), od lat aktywny w rosyjskiej polityce i głoszący nacjonalistyczne i antyimigranckie poglądy. Na czele komisji rewizyjnej Frontu stanąłWiaczesław Łysakow z ruchu automobilistów „Wolność Wyboru”, a komitet wykonawczy bloku poprowadzi bohater Federacji Rosyjskiej, weteranAndriej Boczarow.

 

Front Narodowy i Jedna Rosja są w Rosji traktowane jako dwie nogi tego samego obozu politycznego, jednak pomimo kadrowo-organizacyjnych i rzecz jasna taktycznych powiązań między oboma środowiskami – szersza formuła FN bardziej odpowiada obecnemu wizerunkowi prezydentury Władimira Putina. Front nadal też wydaje się mieć atrakcyjniejszą społecznie formułę niż partia władzy, kojarzona już z potknięciami rządu i siecią powiązań rodzinno-korupcyjnych, których ukrócenie zapowiada administracja prezydencka. Również fakt, że W. Putin nie odrzucił tym razem okrzyknięcia liderem wskazuje, że to właśnie Front urasta powoli do roli głównego zaplecza społeczno-politycznego prezydentury. Postawione zadania – interwencyjności i transmisji nie tylko od władzy do mas, co od mas do władzy ponad głowami urzędników również konweniują z bonapartystowskim styl sprawowania rządów przez przywódcę Federacji. Dodatkowo go umacniając.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829