Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Podwójne obywatelstwo turkmeńsko-rosyjskie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Turkmenistan zmuszony został do zmiany swego ustawodawstwa i dopuszczenia podwójnego obywatelstwa. Choć krok ten tłumaczony jest wymogami prawa międzynarodowego – przede wszystkim rozwiązuje główny problem w stosunkach Aszchabadu z Moskwą.

 

Już w poniedziałek władze turkmeńskie rozpoczynają wydawanie paszportów obywatelom, którzy dotąd nie chcieli zrezygnować z obywatelstwa rosyjskiego. MSZ Federacji pochwalił już i docenił decyzję środkowoazjatyckich partnerów. Tym samym końca dobiegł trwający 10 lat konflikt, spowodowany zniesieniem przez Aszchabad prawa do posiadania podwójnego obywatelstwa – wcześniej dopuszczanego dwustronną umową z 1993 r. (weszła w życie weszła w życie w 18 maja 1995 r.). Moskwa podnosiła, że ogłaszając jednostronnie protokół – Turkmeni naruszyli art. 54 Konwencji Wiedeńskiej o umowach międzynarodowych jasno określający, że państwo mając zamiar odstąpienia od umowy międzynarodowej winno go ogłosić co najmniej 6 miesięcy przed terminem przedłużenia umowy przypadającym co pięć lat od daty jej podpisania. Problem dotyczył nie tylko 30 tys. osób, które przed konfliktem miały podwójne obywatelstwo – ale potencjalnie całej liczącej 210 tys. ludzi społeczności Turkmenistanu. Z ich punktu widzenia objęcie pełnym pakietem praw obywatelskich i socjalnych przysługujących Turkmenom – jest bardzo korzystne. Obywatele republiki mają bowiem m.in. prawo do bezpłatnego gazu, wody, prądu, każdy właściciel pojazdu otrzymuje przydział bezpłatnego paliwa, bardzo niskie są opłaty za publiczny transportu, obowiązujące ustawodawstwo przewiduje regularną waloryzację płac i zasiłków społecznych. Ok. 70 proc. wydatków budżetowych przeznaczona jest na cele społeczne – edukację, naukę opiekę zdrowotną, rozwój regionalny, kulturę. Z drugiej jednak strony Aszchabad znalazł się w ślepym zaułku realizowanej przez lata strategii geopolitycznej, władze nie umiały też efektywnie rozwiązywać problemów – zwłaszcza na tle etnicznym. Zmiana kursu otwiera szansę, by zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny połączyć z harmonizacją wewnętrznych relacji politycznych.

 

Dyplomatyczny postęp dał zresztą od razu efekty – prezydent Władymir Putin  zdecydował się przyjąć zaproszenie do odwiedzenia Turkmenistanu wystosowane przez Gurbanguły Berdymuchamedowa.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031