Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

Lubelski Sejmik napiętnował wołyńskie ludobójstwo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Lubelski Sejmik przyjął „Stanowisko w sprawie uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA, w latach 1939-1947, na Polakach zamieszkujących tereny województwa lubelskiego, wołyńskiego i Galicji Wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

- Konieczne jest nie tylko oddanie czci ofiarom zbrodni, ale też nazwanie jej po imieniu i jasne wskazanie jej autorów i inspiratorów - tłumaczył jeden ze współautorów projektu, radny Andrzej Pruszkowski (przewodniczący klubu radnych PiS). „Obradując w 70 lat po apogeum zbrodni ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach Galicji Wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej Sejmik Województwa Lubelskiego oddaje cześć pamięci ofiar tych tragicznych wydarzeń. (…) Zamordowanie w tym czasie przez organizacje ukraińskich nacjonalistów dwustu tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci połączone z fizycznym i psychicznym znęcaniem się nad nimi, niszczeniem i kradzieżą ich mienia tak by zmusić ocalałych do opuszczenia swoich siedzib - zostało przez Instytut Pamięci Narodowej zakwalifikowane jako zbrodnia ludobójstwa (w rozumieniu art.118 §1 kodeksu karnego).

 

Sejmik Województwa Lubelskiego składa hołd pomordowanym i potępia dokonane wówczas zbrodnie ludobójstwa. Radni Sejmiku wyrażają jednocześnie wielką wdzięczność tym Ukraińcom, którzy niekiedy z narażeniem życia pomagali zagrożonym zbrodnią sąsiadom. Uznajemy za niedopuszczalne usprawiedliwianie czy rehabilitowanie motywowanych przez zbrodniczą ideologię ludobójców z OUN i UPA. Wyrażamy pogląd, iż niezbędne jest rzetelne zbadanie, opisanie i nazwanie dokonanych zbrodni, tak by nie mogły powtórzyć się kiedykolwiek. Potępienie ideologów zbrodni i ukaranie żyjących zbrodniarzy jest tego istotnym warunkiem. Wyrażamy cześć pamięci oddziałom polskiej samoobrony, próbującym w owym strasznym czasie stawać do nierównej walki z ukraińskimi nacjonalistami. Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego popierają starania środowisk kresowych o ustanowienie przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej dnia 11 lipca dniem pamięci o ofiarach ludobójstwa OUN i UPA” - napisali w projekcie radni PiS. - Uważamy, że wyrażenie opinii przez Sejmik w tej kwestii jest konieczne tym bardziej, że z przykrością obserwujemy, jak postawy szowinistyczne na Ukrainie wciąż się umacniają, a wielu tamtejszych polityków (czy to szczerze, czy dla poklasku) odrzuca prawdę historyczną na temat zbrodni wołyńskiej, odwołując się aprobująco do najbardziej haniebnych kart w dziejach swego narodu. Wierząc w pojednanie musimy też wierzyć w prawdę, a także domagać się poszanowania praw polskiej mniejszości na Wschodzie, nie tylko na Ukrainie i Białorusi, ale także na Litwie – podkreśla radny Pruszkowski.

 

Na Skwerze i pod KUL-em

 

Kresowiacy tradycyjnie 1 lipca (o godz. 16) spotykają się pod KUL-em by modlić się za ofiary Rzezi Wołyńskiej, a także przypominać swój protest sprzed 4 lat przeciw nadaniu doktoratu honoris causa katolickiej uczelni ówczesnemu prezydentowi Ukrainy – Wiktorowi Juszczence, wsławionemu uznaniem za bohaterów państwowych przywódców UPA – Stepana Banderę i Romana Szuchewycza. Jak co roku liczymy, że uda nam się wejść przynajmniej na dziedziniec uczelni, dotąd bowiem zawsze zastawaliśmy zamknięte drzwi – przyznaje Zdzisław Koguciuk, organizator obchodów. Po modlitwie pod KUL-em uczestnicy planują przejście na nowe miejsce pamięci o Kresach.. Jeszcze w tym tygodniu spodziewane jest podjęcie podjęcie przez Radę Miasta obywatelskiej uchwały nadającej placykowi u zbiegu ul. Raabego i Głębokiej miano Skwer Ofiar Wołynia. - Udało się sprawnie przeprowadzić wszystkie procedury, dlatego obywatelki projekt uchwały został skierowany pod obrady – podkreśla Piotr Kowalczyk, przewodniczący RM (z PSL). Wcześniej wniosek jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała Rada Dzielnicy Śródmieście. Organizatorzy akcji kontynuowali zresztą zbiórkę podpisów, a idę upamiętnienia na mapie miasta ofiar zbrodni wołyńskiej – poparło ponad 2.000 lublinian. -

 

Do Warszawy i na Wołyń

 

11 lipca delegacje z Lublina wezmą udział w ogólnopolskich obchodach w Warszawie. Wyjazd na Marsz Kresowy przygotowują lokalne struktury Ruchu Narodowego. Z kolei NSZZ „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w pielgrzymce na Wołyń. Wyjazd zaplanowany jest o północy z 12/13 lipca br. Zapisy prowadzone są w biurze Zarządu Regionu Regionu przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie, pok. 33, III piętro lub telefonicznie 81 532 08 11. Punktem centralnym wyjazdu będzie uroczysta msza św. w intencji pomordowanych na Wołyniu w katedrze w Łucku, a także pielgrzymka do miejsc męczeństwa na Wołyniu.

 

Ponadto w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu w dniach 15-16 lipca 2013 r. odbędzie się konferencja naukowa na KUL-u, zatytułowana „Nie zabijaj. Kościół wobec ludobójstwa”.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • @Autor
  Szkoda, że Pruszkowski gdy był z ramienia PiS-u prezydentem miasta Lublina nie wykazywał się podobną aktywnością w tym temacie.
  Wtedy jego głównym zmartwieniem była budowa domu na Sławinku.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 07:23:51
  Jak wiadomo - cieszyć się należy z nawrócenia, nie ze śmierci grzesznika. PiS zmienił stanowisko w sprawie ludobójstwa na Wołyniu i przyjmijmy do wiadomości korzystne i słuszne następstwa tego kroku, na nieco dalszy plan odsuwając niskie motywacje nagle oświeconych.
 • @chart 21:25:01
  Bo na tym nowym patencie chce wygrać wybory.

  Pozdrawiam.
 • Lubelska "prawica patriotyczna" jest względnie silna lecz zupełnie zalezna od prowodyhrów z pasożytniczych selekcji i kreacji
  Pruszkowski niegdyś stal z Lechem kaczyńskim , abp Życińskim (przyjacielem Palikoita) i innymi platformersami naprzeciw ks ISAKOWICZA ZALESKIEGO I KRESOWIAKOW PROTESTUJACYCH PRZECIW NADANIU DOKTORATU HONORIS CAUSA JUSZCZENCE I PRZECIW ODDAWANIU UKRAINY POBANDEROWCOM. Nauczył sie od Michnika i Lecha Kaczyńskiego jak naśladować szczurolapow i mial PRZYKŁAD w likwidacji niegdyś silnej w Lublinie Lpr PRZEZ popisową transformacjęJEJ REPREZENTANTÓW. Lech slawetny wstrzymaniem ekshumacji w jedswabnem -lizboński wzsploł ojciec i warszawskj nie a nawet na pewno ratyfikator traktatu UE dał mu świetlany przykład (w tej samej audycji twierdził, że traktatu nie podpisze ale później na pewno podpisze, takze zgodził sie na muzeum powstania ale juz nie na KL Warschau). Teraz na doswo,lonej juz przez naszxych gorali ze wzgór Golan prawdzie o ludobojstwie na Wołyniu nie tylko na naszych assxzkenazyjczykach ale i Polakach "z krwi i kosci" che zbić kapitał niezbedny do zaistnienia w popisowym oscylatorze wyborczym jak niegdyś na umieszvczaniu tablic na "katosniach NKWD" nawet tam gdzie bylo więzienie bermanowskie podległe formalnie gen Berlingowi (na Świętoduskiej)
 • @telewidzacy 10:40:17
  Niewyraźnie piszesz, ale zgadza się.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829