Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

KUL wpuścił Kresowian

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po raz pierwszy od wydania przez poprzednie władze Uczelni haniebnej decyzji nadającej doktorat h.c. Wiktorowi Juszczence – rektor KUL wyraził zgodę, by Kresowianie wyrazili na terenie Uniwersytetu swój sprzeciw dla honorowania piewcy zbrodniarzy.

 

Blisko 100 Kresowian, członków ich rodzin i zwolenników upamiętnienia Ofiar Wołynia jak co roku zebrało się pod KUL-em. Tym razem jednak drzwi na uczelniany dziedziniec, gdzie stoi słynny pomnik papieski – zostały otwarte. Zapalono znicze, a sami świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń wspominali dramatyczną ucieczkę przed zbrodniarzami z UPA, śmierć bliskich, zniszczone rodzinne miejscowości. Nie brakowało słów gorzkich – jak np. dociekanie, czy władze polskiego państwa podziemnego mogły uczynić więcej dla ochrony Polaków na Wołyniu, jak i wskazywanie, że nieprzypadkowo prawda o ludobójstwie na Kresach z takim trudem przebija się do świadomości publicznej. - Przecież władze KUL same nie wpadły na tak obrażający Polaków pomysł z doktoratem Juszczenki. To był nacisk ówczesnego prezydenta państwa i jego zwolenników! - podkreślali Kresowianie.

 

Modlitwie na KUL-owskim dziedzińcu milcząco przysłuchiwali się m.in. pro-rektor o. prof. dr Andrzej Derdziuk (wcześniej odprawiający uroczyste nabożeństwo w intencji pomordowanych na Kresach) oraz przedstawiciel prezydenta Lublina Zdzisław Niedbała. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz Wojskowy przy ul. Lipowej, gdzie do wtóru werbla złożyli kwiaty pod Krzyżem Wołyńskim. Obchody zakończyło symboliczne wkopanie tabliczek z nową nazwą Skweru Ofiar Wołynia u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej, dokonane przez organizatorów – Zdzisława Koguciuka, Andrzeja Szadurę i Konrada Rękasa. Następnym krokiem na rzecz odpowiedniego upamiętnienia ofiar kresowych w Lublinie – ma być ufundowanie w tym miejscu monumentu, planowane na przyszły rok. Obecnie delegacje z Lubelszczyzny szykują się do wzięcia udziału w ogólnopolskich, stołecznych obchodach 11 lipca.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

  • Po nagłej smierci abp Życińskiego, ktory doznał dysonansow poznawczych słuchajac wypowiedzi ks, Pawłowskiego w dniu Judaizmu
    na temat braku antysemitów w Polsce i i rady dla Grossa, by sie zajął policjantajmi gett takimi jacy wydali kryjowkę jego rodziców nawet w Teatrze NN w Bramie Grodzkiej odbyła sie sesja naukowa z referatami o holocauscie na Wołyniu i o rzezi wołyńskiej na ludności polskiej.
    http://telewidz.nowyekran.net/post/88189,o-ludobojstwie-na-zydach-i-polakach-na-wolyniu-bez-historiozoficznych-priorytetow
    Nawet były prezydent Pruszkowski byłoinicjatorem uchwały Sejmiku o ludobójstwie na Polakach chociaż razem z Lechem Kaczyńskim i E. KruK oraz Juszczenka i Zycińskim udawał na uroczystości nadania doktoratu Juszczence, że nie słyszy ani widzi protestów ks Isakowicza Zaleskiego i kresowiaków.
    Niestety organizatorzy a szczególnie prowadzący ograniczyli protest jedynie do wypowiedzi swoich o niewłaściwości i kłamliwości laudacji Juszczenki oraz wsspomnień śwkadków wyłącznie o okrucieństwach uikraińskich zostawiając ich wyjaśnianie elektoratom i społeczeństwu historykom i politykom oraz urzędnikom róznego rodzaju wykreowanym i wyselkekcjonowanym także na "realistycznym" oddawaniu Ukrainy banderowcom.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031