Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
787 postów 355 komentarzy

Kandydaci na prezydenta Gruzji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziewięcioro (z jedenastu wcześniej zadeklarowanych) kandydatów chce – jak dotąd - ubiegać się o prezydenturę Gruzji w wyborach wyznaczonych na 27 października.

 

 

Zgłoszona już dziewiątka to: Mikheil (Gela) Saluaszwili, Nestan Kirtadze, Mamuka Czochonelidze, Nikołoz Gorgidżanidze, Giorgi Czichładze, Giorgi Chaczapuridze (zgłoszeni przez własne grupy inicjatywne obywateli) oraz kandydaci partii politycznych – Szałwa Natelaszwili  z Partii Lejburzystowskiej, Giorgi Targamadze z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego oraz Serżo Dżawachadze   z „Za Sprawiedliwą Gruzję”. Zgłoszenia dwójki pretendentów – Tariel Chwedelidze i Giorgi Gachokija zostały przez komisję odrzucone ze względu na fakt posiadania przez nich podwójnego obywatelstwa. W oczywisty sposób spodziewane są oczywiście zgłoszenia trójki głównych graczy – reprezentującego Gruzińskie Marzenie Giorgiego Margwelaszwilego  oraz Niny Burdżanadze  z Demokratycznego Ruchu – Zjednoczona Gruzja. Wśród prawdopodobnych kandydatów prezydenckiego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Mikheila Saakaszwilego  – wymienia się Giorgi Baramidze,byłego wicepremiera i ministra integracji euroatlantyckiej, obecnie wiceprzewodniczącego parlamentu, jednak z najbardziej zadeklarowanych zwolenników opcji pro-amerykańskiej i pro-izraelskiej (wcześniej m.in. Działacza ekologicznego).

 

Procedury rejestracyjne zakończą się 7 września, do kiedy to kandydaci muszą przedłożyć po 26.530 podpisów poparcia. Na razie pre-kampania wyborcza przebiega bez zakłóceń, nie przeszkadza to jednak zachodnim, w tym polskim politykom wtrącać się w wewnętrzne sprawy Gruzji. Uwięzionego za korupcję, defraudację i tuszowanie morderstwo byłego premiera Wano Merabiszwilego  odwiedzili m.in. europosłowie PO –Jacek Protasiewicz iKrzysztof Lisek, wyrażając dezaprobatę i krytykę dla „represji politycznych” zastosowanych wobec polityka ZRN. Zdaniem deputowanych z Polski – sprawa Merabiszwilego to gruzińska odmiana „casusuTymoszenko”, mogąca zaważyć na stosunkach Tbilisi z Brukselą.

 

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031