Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
824 posty 395 komentarzy

Mniej niż rok w Manas

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Departament stanu USA przyjął chyba ostatecznie do wiadomości fakt, że 11 lipca 2014 r. siły amerykańskie będą musiały ostatecznie opuścić bazę tranzytową Manas w Kirgistanie.

 

 

Amerykanie do tego typu porażek przyznają się niechętnie i półgębkiem, stąd nie od razu potwierdzenie opuszczenia Manas można odnaleźć nawet w komunikacie zespołu pod kierunkiem ambasadora Erica Johna, który w zeszłym tygodniu odwiedził Biszkek. W suchej informacji standardowo potwierdzono jedynie wsparcie Kirgistanu dla „międzynarodowych wysiłków pokojowych w Afganistanie”, poprzez udostępnianie centrum tranzytowego w Manas International Airport”. Treściwsza była depesza agencji KyrTag, która 16 lipca cytując wiceministra spraw zagranicznychErinesa Otorbajewa potwierdziła zgodę Amerykanów na konieczność całkowitego demontażu wszystkich instalacji wojskowych i cywilnych w Manas w nieprzekraczalnym terminie do 11 lipca 2014 r.

 

Ambasada amerykańska w Biszkeku podtrzymała jednak swoje standardowe stanowisko, że obie strony „honorują warunki obecnie obowiązującej umowy”. Analitycy zwracają uwagę, że postawa ta nie zmienia się w deklaracjach USA od maja, to jest od ogłoszenia przez prezydentaAłmazbeka Atambajewa decyzji o zakończeniu udostępniania bazy (co potwierdził następnie odpowiednią ustawą parlament, Żogorku Kenesz), co sugeruje, że Waszyngton wciąż liczył (liczy) na zmianę stanowiska spolegliwych dotąd sojuszników. Wykorzystywanie przez Kirgizów każdej okazji by zaznaczyć, że ich stanowisko jest ostateczne – wydają się czynić te nadzieje płonnymi.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930