Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Unia Celna zamiast Europejskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

To już koniec wahań Erewania. Podczas wizyty w Moskwie prezydent Serż Sarkisjan zadeklarował, że strategicznym celem Armenii pozostaje członkostwo w Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji.

 

 - Chcemy też współtworzyć Eurazjatycką Unię Gospodarczą – oświadczył ormiański przywódca. Deklaracja S. Sarkisjana została z aprobatą przyjęta przez prezydenta  Władimira Putina. Minister spraw zagranicznych Federacji  Siergiej Ławrow  podkreślił, że Moskwa liczy na poparcie ze strony wszystkich podmiotów UC.

 

Oświadczenie prezydenta Armenii wieńczy – prawdopodobnie – proces zapoczątkowany oficjalnie w 2010 r., a zdynamizowany w sierpniu 2012 r. wraz z powołaniem wspólnej grupy roboczej ds. akcesji. Jej prace próbowała sabotować Bruksela, z jednej strony obiecując stowarzyszenie z Unią Europejską (w bliżej nieokreślonej perspektywie) – ale w zamian domagając się wyrzeczenia współpracy z UC. Oczywiście po moskiewskiej deklaracji S. Sarkisjana na Zachodzie pojawiły się głosy, że w ten sposób Erewań zamknął sobie drzwi do podpisania wraz z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją umowy z UE na listopadowym szczycie w Wilnie – jednak obserwatorzy zaznaczają, że dotąd Ormianie nie mieli bynajmniej jasnego stanowiska Komisji Europejskiej czy to zawarcia takowego porozumienia z ich udziałem w ogóle dojdzie, dlatego wybrali pewną, przewidywalną i obustronnie korzystną współpracę z Rosją i jej partnerami. Z kolei, jak na przykład w rozmowie z gazetą „Взгляд” zauważył Aleksander Iskandarjan, dyrektor Instytutu Kaukazu – na decyzji Armenii zaważyły przede wszystkim względy bezpieczeństwa i sieć powiązań z Federacją na tym polu. O ile bowiem Kiszyniów i Kijów ryzykują „jedynie” wojnę ekonomiczną, której skutki w ten czy inny sposób mogą ostatecznie zostać odwrócone – o tyle dla Erewania sojusz z Rosją może być kwestią przetrwania we wrogim środowisku międzynarodowym. Pośrednio przyznał to zresztą sam prezydent S. Sarkisjan wskazując, że podejmowany krok jest między innymi „logicznym następstwem wspólnego uczestnictwa zainteresowanych stron w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym”. Skądinąd jednak sieć powiązań istnieje też na polu ekonomicznym – Rosja pozostaje największym partnerem handlowym i największym inwestorem zagranicznym w Armenii.

 

Prezydent S. Sarkisjan w swym moskiewskim wystąpieniu nie odniósł się do kwestii dalszych kontaktów swego kraju z Unią Europejską. Z kolei odpowiedzialny za proces rozszerzania UE komisarz Stefan Fuele  zaznaczył, że stanowisko Armenii było konsultowane, a reakcja KE nastąpi dopiero „po zgromadzeniu wszystkich danych”. Administracja rosyjska podkreśla z kolei, że projekt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej wejdzie w decydującą fazę organizacji w 2015 r.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

KOMENTARZE

 • Hmmmm....
  A jakby tak porównać korzyści z przynależności do UE z tymi w UC?

  Ile musimy dopłacać do UE?
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:07:36
  Pan to gdzie przebywał za okupacji sowieckiej Polski,że zadaje tak głupie pytanie.Dla przypomnienia ruskie brały wszystko co się ruszało.
 • @liberalkonserwatywny 08:43:37
  Jaka szkoda, że nie zabrali liberalnokonserwatywnych.
  A może wtedy się nie ruszali?
 • Liczyć !
  Każda transakcja powinna być poprzedzona kalkulacją.

  Przystąpienie do UE nie zostało skalkulowane przez rząd "warszawski", natomiast druga strona skalkulowała to bardzo dokladnie.

  Efekt jest taki że Polska jest obecnie Bantustanem Niemiec.

  Unia Europejska to dla Polski ani brat ani swat.
  Jeśli członkowstwo w Unii się nie kalkuluje to naród powinien mieć możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

  Tylko czy rząd 'warszawski" do tego dopuści ?

  Obawiam się że nie. Ani koalicja, ani opozycja.
  Bo to nie są Polacy.
 • polecam wykopać
  http://www.wykop.pl/link/1639384/uwaga-na-portfele/
 • --------------------- polski anioł stróż
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bank
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:07:36
  Różnica jest zasadnicza - UC jest wspólnym rynkiem, a nie wspólnym państwem jak UE.
 • @liberalkonserwatywny 08:43:37
  nie przypominam sobie tego, może Pana wtedy na świecie nie było ?
 • " że dotąd Ormianie nie mieli bynajmniej jasnego stanowiska Komisji Europejskiej czy to zawarcia takowego porozumienia z ich udz
  Szczęściarze...
 • @liberalkonserwatywny 08:43:37
  Może i wszystko brali, ale jeszcze przemysł zdołaliśmy zbudować i miasta po wojnie odbudować. Fakt, było to często siermiężne, ale było. Teraz za to juz prawie nic z tego nie pozostało, a za olbrzymie kwoty, to nawet jednej porządnej drogi nie zdołaliśmy przez 25 lat pobudować. Ot, taka to różnica.
 • @zadziwiony 16:48:57
  Fakt pod okupacją sowiecką wybudowaliśmy drogę z Katowic do Warszawy
  którą od 25 lat naprawiamy,a żeby było śmieszniej to była budowana w czynie społecznym przez wojsko.
  Jakie miasta, zdążyliśmy okraść właścicieli nieruchomości,dworów itd. 60% zostało wybudowane przed wojną .
  15% miało średnie wykształcenie,5% wyższe.
  Dziś przecież rządzą potomkowie czerwonej hołoty ,którą wybrali zrusyfikowani Polacy zwani potocznie moskalami.To co można było liczyć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:56:55
  Wystarczy ,że zrusyfikowali takich jak Pan
 • @interesariusz z PL 13:25:41
  To przypominam jak strajkujący spawali koła pociągów do sowietów,żeby to zatrzymać.
 • @liberalkonserwatywny 17:56:31
  Rosyjski znam słabo - nawet żałuję. Ale myślę po polsku.
  A u pana tego nie da się zauważyć...
 • @Skanderbeg 19:38:59
  Nie wiem ,czy śmiać się ,czy płakać.Napiszę tylko Moskale, co wy robicie na tym portalu, to nie jest Tppr, coś Wam się pomyliło?
 • @liberalkonserwatywny 22:06:47
  Płacą panu za te brednie, czy tak sam z siebie.
  Jeżeliby sam z siebie, to ma pan problem.
  Nie rozumiesz pan zupełnie rzeczywistości i nie widzisz co się dzieje.
 • @liberalkonserwatywny 17:58:30
  A właśnie - "spawanie pociągów do torów". To bardzo interesujący wątek, bo często wraca w dyskusjach. Czy w związku z nim ktoś mógłby podać dokładną datę i miejsce kiedy do takiego zdarzanie doszło?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031