Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Iran ostrzega Azerbejdżan

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Persowie ostrzegają Azerów przed udziałem w strategii okrążania Iranu. Zastrzeżenia Teheranu wzbudził zakup przez Baku pocisków woda-woda produkcji izraelskiej.

 

 

 

Dowódca irańskiej marynarki wojennej admirał  Habibollach Sajjaari  podkreślił, że w perskiej polityce Morze Kaspijskie jest akwenem pokoju i przyjaźni, tymczasem dokonane przez Azerbejdżan zamówienie pocisków z Izraela będzie mieć fatalne skutki dla pokoju i stabilności w regionie.

 

Rakiety Gabriel-5 stanowią tylko część wartego 1,6 miliarda dolarów kontraktu azersko-izraelskiego realizowanego w ciągu ubiegłego roku. W jego skład wchodzą też 5 bezzałogowych samolotów rozpoznawczychIAI Searcher, 5 dronów Heron, systemy obrony ziemia-powietrze Barak-8 oraz radar anty-rakietowyEL/M-2080 Green Pine.Komentatorzy z Baku podkreślają wprawdzie, że transakcji nie należy łączyć z izraelsko-amerykańskimi planami ataku na Iran. Przyznają jednak, że między Azerbejdżanem a Persją panuje stan bardzo szorstkiej przyjaźni na płaszczyźnie dążenia do równowagi sił na Morzu Kaspijskim. Wcześniejsze tłumaczenia, że chodzi dozbrojenie armii i marynarki azerskiej na wypadek konfliktu z Armenią nie były traktowane poważnie, wobec... braku morskiej granicy między państwami.

 

Tymczasem kaspijskie napięcie azersko-irańskie utrzymuje się co najmniej od 2009 r., kiedy to naruszenia dokonywanymi przez Iran wierceniami na wodach terytorialnych Azerbejdżanu uzmysłowiły decydentom w Baku dystans potencjałów dzielący marynarki wojenne obu państw. Już przed dwoma laty dawny doradca ds energetyki prezydenta  Hejdara AlijewaAli Asadow  (deputowany do Mejlisu z ramienia rządzącej Nowej Partii Azerskiej) podkreślał, że strategiczny interes Azerbejdżanu wymaga wygenerowania sił zdolnych zabezpieczyć istniejącą planowaną transkaspijską infrastrukturę przesyłową surowców przed zakusami tak Iranu, jak i Rosji. Służyć temu celowi miało właśnie wzmocnienie Straży Wybrzeża i marynarki republiki oraz rozwój transkaspijskich stosunków gospodarczych i politycznych, w szczególności z Turkmenistanem. Obecne działania Baku – i zaniepokojenie Teheranu należy więc rozpatrywać w kontekście tamtych planów.

 

Charakterystycznym jest też, że realizowana przez Azerbejdżan polityka zbrojeń tym razem nie budzi reakcji Moskwy, co jest odbierane tak jako element resetu we wzajemnych stosunkach, jak i element nacisku na Armenię, która wobec faktu ocieplenia stosunków rosyjsko-azerskich zmuszona została do jasnego zadeklarowania się po stronie Unii Celnej i sojuszu z Federacją. Tym samym Kreml nie psując własnych dotychczasowych relacji z Erewaniem i Teheranem – zyskał w rozgrywce na Zakaukaziu kolejne punkty. Azerowie zaznaczyli swą kluczową rolę w regionie, jak i pośrednio – ambicje środkowoazjatyckie.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org


 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031