Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1169 postów 575 komentarzy

TEMPO wróci do właścicieli?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Afera mająca w tle powiązania z Ruchem Narodowym i... WSI.

 

Opisywana przez nas wielokrotnie bulwersująca sprawa lubelskiej spółki TEMPO, przejętej wraz z wartym wiele milionów know how i rozpoczętymi inwestycjami z zakresu bioenergii – powoli zbliża się do rozwiązania. Warszawski Sąd Okręgowy w nieprawomocnym orzeczeniu uznał, że firma wciąż należy do pierwotnych właścicieli – rodziny Maciejewskich, a wszelkie działania dokonywane po odebraniu im majątku – są bezprawne.

 

Układ zamknięty?

 

Przypomnijmy fakty – należące do Maciejewskich TEMPO przez kilku lat starało się o uzyskanie możliwości sfinansowania sieci bioelektrowni metanowych. Właścicielom spółki udało się uzyskać niezbędne zezwolenia, opinię środowiskową, wreszcie uplasować się wysoko w rankingu starających się o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ponieważ jednak okazało się, że sam know how, nowatorska technologia, majątek i pomysł biznesowy to mało w sytuacji „zmowy bankowej” odmawiającej kredytowania przedsięwzięcia – niezbędne stało się poszukiwanie wspólników i inwestorów. Wydawało się, że rolę tę spełni warszawska spółka GREEN ENERGY EUROPE, związana z potentatem ekonomicznym Markiem Stefańskim. Jakie jednak było zdziwienie lublinian, gdy w toku prowadzonych w najlepsze negocjacje – przedstawiciele niedoszłego partnera... nagle ogłosili się nowymi właścicielami TEMPA, stwierdzając, że składane w rozmowach wzajemne oferty są równoznaczne z dokonaniem transakcji.

 

Cała afera obfitowała w dramatyczne epizody, jak branie niemal szturmem siedziby TEMPA, zabór służbowego samochodu, odwoływane znienacka przetargi – wzajemne oskarżenia i doniesienia przedkładane organom ścigania. Przez wiele miesięcy jednak przejęcie spółki wydawało się dokonywać w majestacie prawa, a w każdym razie przy całkowitej bierności wymiaru sprawiedliwości, który ignorował kolejne wnioski ze strony Maciejewskich, lub niechętnie podejmował działania często w ostatnim możliwym terminie, rozkładając bezradnie ręce wobec szybko zmienianej sytuacji prawnej. I kiedy wydawało się, że warta co najmniej kilkanaście milionów złotych firma ostatecznie znajdzie się w rękach nowych właścicieli – w sprawie coś drgnęło.

 

Negocjowali czy kupili?

 

Jak stwierdził stołeczny Sąd Okręgowy - „19 kwietnia 2011 roku powodowie Alicja Maciejewska, Halina Elżbieta Maciejewska, Karol Wiktor Maciejewski, Michał Konrad Maciejewski i Krzysztof Maciejewskiwnieśli o uchylenie uchwał podjętych na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników TEMPO sp. z o.o. w Lubliniez dnia 12 listopada 2010 r. i zasądzenie od pozwanej TEMPO sp. z o.o. kosztów procesu według norm przepisanych. W uzasadnieniu pozwu wskazano, iż wymienione w treści pozwu uchwały są nieważne z mocy prawa gdyż prawowici właściciele spółki oraz jej zarząd zostali pominięci przy zwoływaniu nadzwyczajnego zgromadzenia, na którym zapadły zaskarżone uchwały. Zdaniem powodów, nie doszło bowiem do transakcji zbycia udziałów w przedmiotowej spółce, a tym samym nie uległ zmianie krąg jej właścicieli. Transakcja zbycia udziałów nie doszła do skutku z tego powód, że nie doszło do skutecznego przyjęcia oferty sprzedaży udziałów w spółce przez przedstawicieli GREEN ENERGY EUROPE Sp z o.o. w Warszawie”. Tłumacząc po ludzku – dotychczasowi udziałowcy i członkowie władz TEMPA wskazywali, że rzekome nowe władze spółki nie miały racji bytu – bo wybrane zostały przez osoby i podmioty nie będące zgodnie z prawem w posiadaniu udziałów spółki. Słowem – papier przyjął wszystko (a za nim czyniły to lubelskie sądy) – ale do transakcji sprzedaży nie doszło. I dopiero przed miesiącem Sąd zgodził się z tą argumentacją.

 

Do transakcji nie doszło!

 

„Zdaniem Sądu, analizując zebraną w sprawie dokumentację, a w szczególności treść oświadczenia o przyjęciu oferty, a także sekwencję późniejszych czynności - w tym wymienianą korespondencję oraz brak zgodnej z treścią oferty wpłaty części ceny za sprzedawane udziały - oferta nie została przyjęta w takiej treści, kształcie i na takich warunkach jak to wynikało z brzmienia tejże oferty, a oświadczenie składającego je podmiotu miało na celu zmianę tych ustaleń i warunków oferty” - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia w sprawie XX GC 343/12. Co za tym więc idzie: „Powyższe ustalenia prowadzą do wniosku, iż wskutek braku skutecznego przyjęcia złożonej w dniu 15 września 2010 r. oferty Green Energy Europe Sp. z o.o. nie stało się właścicielem udziałów w Tempo Sp. z o.o. należących do Michała Konrada Maciejewskiego, Karola Wiktora Maciejewskiego, Haliny Elżbiety Maciejewskiej i Alicji Maciejewskiej i osoby te nadal, po dacie 28 października 2010 r., pozostawały właścicielami przedmiotowych udziałów (…) Skoro zatem Green Energy Europe Sp. z o.o. nie przejęła prawa własności udziałów w Tempo Sp. z o.o., to udziały te postały nadal przy dotychczasowych właścicielach i tylko one były osobami, które w datach podejmowania zaskarżanych uchwał, mogły reprezentować cały kapitał zakładowy spółki”. Obronieni tym samym właściciele otrzymali także zwrot kosztów sądowych w wysokości 25,7 tys. zł.

 

Oczywiście jednak nie jest to koniec sprawy. Nie tylko dlatego, że obecni – zdaniem Sądu bezprawni – włodarze TEMPA z pewnością się odwołali. Jednocześnie jednak przed lubelskim Sądem Okręgowym trwa ich proces karny w związku z zarzutem oszustwa. Rodzina Maciejewski nastawia się więc raczej na długi marsz – nie tracąc jednak wiary i nadziei, że stworzoną wysiłkiem rodzinnym firmę uda się odzyskać i przywrócić do pierwszoplanowej roli w lokalnej, lubelskiej gospodarce.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na http://www.nowytydzien.pl/

KOMENTARZE

 • no dobra: pewnie się zbłaźnię, ale....
  co to ma wspólnego z Ruchem Narodowym i... WSI ?
 • @xmas 14:34:43
  Z RN głównych bohaterów - z WSI niektórych bohaterów i kapitał ;) Zainteresowani wiedzą o kogo i o co chodzi.
 • Inne wcześniejsze info z innych źródeł
  http://thot.neon24.pl/post/79865,atak-na-artura-zawisze-przez-raven59
 • @Rebeliantka 15:48:09
  Dzięki za uzupełniające wyjaśnienie sprawy.

  A propos: nazwiska MACIEJEWSKI- czy to "ten" Maciejewski?

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 18:34:49
  ten "Maciejewski" swego czasu bardzo się zaangażował w atak na Artura Zawiszę, właśnie przy okazji spółki Tempo, zresztą zupełnie mimochodem zaatakował wtedy również SKOKi
 • Rękas, były fan Leppera teraz uderza w RN
  Choc nie jest tak zakompleksiony, jak jego kumpel, szalony profesorek. Zwolennicy lewactwa (PPP-teraz w układzie z Europą Plus [czyli Siwiec i Palikot]) udający prawicę. Anna Rękas . A Konrad to kumpel politycznego nieudacznika, szalonego Wielomskiego (tej namiastki realisty)-tego co pisał przemówienia Buzkowi. A jak się kariera polityczna nie udała, to się obraził.
 • A tytuł jest manipulacją
  Ale śmieszne zakłamanie to główna cecha tego środowiska lewaków, udających Prawicę.
 • @Skanderbeg 22:41:00
  nie mam opcji "lubię ten komentarz" :)
 • @Skanderbeg 22:40:20
  Hmm, a gdzie w moim tekście pada nazwisko Zawisza?
 • @chart 23:42:05
  właśnie to jest istotne, że nie pada :)
 • @Czarny Borys 22:11:06
  Pamiętam, pamiętam, bo jakże mógłbym zapomnieć jeśli wtedy sam po chamsku starą metodą ubecką zostałem zaatakowany.

  Pozdrawiam.
 • @Czarny Borys 22:11:06
  Ps.

  Najdziwniejsze jest to, że nadal ta grupa ma tu poparcie- czyżby pozostawiono przyczółek agentury do kontrolowania rozwoju sytuacji?

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum, @Czarny Borys
  Nie wiem czemu piszecie głupoty.
  O sprawie Tempo pierwszy pisał @Toyah a nie @coryllus (Gabriel Maciejewski - który z Maciejewskimi ze spółki Tempo nie ma nic wspólnego):
  http://toyah1.blogspot.com/2011/05/zielony-zawisza-czyli-biznes-jak-pan.html
  Toyah zamieścił tę notkę również na nowym ekranie:
  http://toyah.nowyekran.pl/post/13565,zielony-zawisza-czyli-biznes-jak-pan-bog-przykazal
  ponieważ notka z portalu nowyekran.została usunięta zamieściłem ją ja:
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Dq27qAqck8cJ:kruk.nowyekran.net/post/16765,jaka-byla-rola-artura-zawiszy-w-przejeciu-spolki-tempo+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a
  teraz jest tutaj:
  http://kruk.neon24.pl/post/16765,jaka-byla-rola-artura-zawiszy-w-przejeciu-spolki-tempo

  Jażeli kogos interesuje aktualna sutuacja Spółki tempo to może sie zapoznać z tymi dokumentami:
  https://docs.google.com/file/d/0B4XxwigotgWrM2NZZm1ZODVIdm8/edit?usp=sharing
  https://docs.google.com/file/d/0B4XxwigotgWrdlp4S3dsRTVVOE0/edit?usp=sharing
  https://docs.google.com/file/d/0B4XxwigotgWra2w1Q08tQVpxYUk/edit?usp=sharing
 • @raven59 13:05:39
  A ja nie wiem czego ubliżasz?

  Toyah kumpel coryllusa-> trudno żeby coryllus pisał w swojej sprawie.
  Zaś o SKOK-ach pisał tym razem corrylus.

  Zresztą moja odpowiedź, na którą tak ostro i czujnie zareagowałeś- była skierowana do Czarnego Borysa (22:11:06) więc znamienna jest ta napastliwa reakcja.

  Tak więc, jak widzę jesteś dobrze rozeznany w tych sprawach, może wzt. udzielił odpowiedzi na moje pytanie (jak już włączyłeś się w wymianę zdań pomiędzy mną a Czarnym Borysem):

  A propos nazwiska MACIEJEWSKI - czy to "ten" Maciejewski?

  Jeśli udzielisz mi na to pytanie wiarygodnej odpowiedzi, to sprawę będę uważał za dogłębnie wyjaśnioną.

  Brak odpowiedzi zaś uważać będę za potwierdzenie mojej opinii jaką wyraziłem w komentarzu z godz. 07:13:35
 • @AdNovum 14:34:39
  "A propos nazwiska MACIEJEWSKI - czy to "ten" Maciejewski?"

  A czy mógłby Pan rozwinąć pytanie - wtedy łatwiej byłoby na nie odpowiedzieć?
 • @chart 15:16:27
  Chodzi o osobę posługującą się nickiem corrylus, który ma na nazwisko Maciejewski.
  Kumpel tego corrylusa jakiś czas temu zamieścił na nE kompilację artykułu Gazety Bankowej, w której oskarżono A.Zawiszę o bezprawne przejęcie wymienionej w powyższym tekście firmy.

  Tak wygląda tło tej sprawy.
 • @AdNovum 15:22:51
  Cóż, kto jakiego używa nicka - trudno mi powiedzieć. Dyskusji tych wówczas nie śledziłem zbyt dokładnie. Sprawę znam z rozmów tak z kol. Zawiszą, jak i z panem Maciejewskim - czy "tym" nie mam pojęcia, nickiem się nie przedstawiał. Znam też akta sądowe, pozwalające sobie na wyrobienie zdania, choć kolejne orzeczenia w sprawie będą z pewnością interesujące i nieoczywiste. Na razie - jak tu wskazano wyżej - sytuacja jest taka, że mamy nieprawomocny wyrok stwierdzający nielegalność przejęcia Tempa oraz wprowadzony w spółce zarząd przymusowy. Co będzie dalej - zobaczymy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031