Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
744 posty 333 komentarze

Ukraina podnosi rękawicę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rząd ukraiński brnie w dalsze ustępstwa wobec Unii Europejskiej i grozi Rosji retorsjami za wojnę handlową.

 

 

Ukraina może wprowadzić cła przywozowe na produkty przywożone z Federacji Rosyjskiej, podobne do tych, którymi Rosjanie obłożyli towary ukraińskie – proponują deputowani komisji budżetowej Rady Najwyższej Ukrainy. Wniosek złożył deputowany Partii Regionów Walentin Łandyk (producent lodówek "Nord"). W tej sprawie ukraińska rada ministrów już zwróciła się do WTO z informacją o zamiarze retorsji handlowych wobec Rosji. Wprowadzenie ceł to kwestia miesiąca – zapowiedział przewodniczący komisji Jewgiennij Geller. Przeciw opowiadają się jedynie deputowani KPU. JSC „Nord” – produkcyjno-gospodarcza ekspozytura grupy donieckiej ponosi poważne konsekwencje ukraińsko-rosyjskiej wojny handlowej, eksportując przed kryzysem ok. 50 proc swej produkcji na rynek Unii Celnej. Od czasu zaostrzenia stosunków na tle przyspieszenia rozmów integracyjnych Kijowa z Unią Europejską – produkcja „Nordu” spadła o ok. 8,7 proc. - zaznaczył  Ołeksandr Łukjanczenko, burmistrz Doniecka. Wniosek z obecnych kłopotów wyciągnięto jednak całkowicie opaczny.


Władze Ukrainy, które formalnie zatwierdziły już treść umowy stowarzyszeniowej z UE zdecydowały się postępować już wprost pod dyktando Brukseli. - Członkostwo w Unii Celnej nie jest kompatybilne z udziałem w strefie wolnego handlu z UE – podkreślał ostatnio Komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa
  Stefan Fule, stawiając jasno Kijów pod ścianą. - Niezależne badania wykazały, że rozszerzenie strefy przyniesie znaczne wielostronne korzyści, pozwalając przy tym podwoić eksport do UE, co z kolei doprowadzi do wzrostu PKB o około 12 proc. - przyznał przy tym w przypływie szczerości Fule. Ukraińcom dla równowagi zostają nadzieje na otwarcie europejskich rynków zbytu dla lodówek „Nord”.

 

Ukraiński obóz władzy wciąż wydaje się być podzielony na tle tak radykalnego odcięcia się od współpracy z Rosją, Unią Celną, i Eurazjatycką Unią Gospodarcza. - To jest dla nas szansa na równorzędne partnerstwo – powtarza Walerij Montijan, pełnomocnik rządu ds. współpracy z Federacją Rosyjską, WNP i ЕврАзЕс. W obecnej sytuacji jest to jednak głos wołającego na pustyni.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031