Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

Cerkiew czci ofiarę żydowskiego mordu rytualnego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska Cerkiew Prawosławna uroczyście obchodziła XXI rocznicę przeniesienia do Białegostoku z Grodna relikwii św. Gabriela Zabłudowskiego, młodzianka zamordowanego w XVII wieku przez miejscowych Żydów.

 

 

Święte Dziecię Gabrielu, ty za Przebitego za nas przez złych judejczyków okrutnie, tak że przez nich byłeś przekłuty w żebra i za Wykrwawionego za nas całe ciało na wykrwawienie i straszliwe rany oddałeś, teraz zaś ku sławie wiecznej z Nim zamieszkałeś. Wspomnij i o nas, błagamy cię, czczących tu pamięć twoją, prosząc dla nas o zdrowie i zbawienie dusz naszych”.

troparion, głos 5.

 

Kult świętego jest żywy na terenach polskiej autokefalii oraz Patriarchatu Moskiewskiego (zwłaszcza na Białorusi).  Św. Gabriel  jest patronem Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, a także chyba najgorliwiej czczonym spośród świętych urodzonych na obecnych ziemiach polskich. I w tej roli ma on szczególne znaczenie dla kształtowania polskiego prawosławia.

 

Podczas ubiegłorocznej wizyty Jego Świętobliwości Patriarchy  Cyryla  – przebywając w Białymstoku oddał on szczególną cześć relikwiom świętego – oraz modlił się pod pomnikiem bł. ks.  Jerzego  Popiełuszki, tym samym symbolicznie pochylając się nad dwom męczennikami za wiarę, zamordowanymi przez Żydów i komunistów. Akt ten wywołał protesty środowisk żydowskich w Rosji, odrzucone jednak przez Cerkiew, w której kult ofiar mordów rytualnych jest wciąż żywy i ugruntowany, w przeciwieństwie do utraty wiary i zawstydzenia prawdą objawianych przez hierarchów katolickich. Także występujące do niedawna podobne tendencje wśród duchowieństwa prawosławne – obecnie wydają się w odwrocie.

 

Przeniesienie relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku 22 września 1992 możliwe było dzięki staraniom ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego  Sawy, obecnie metropolity Warszawy i całej Polski. Nabożeństwu całonocnego czuwania oraz niedzielnej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup lubelsko-chełmski  Abel. W nabożeństwach uczestniczyli abp  Jakub, bp  Grzegorz oraz biskup Recife  Ambroży. Następnie odbyła się uroczysta procesja wokół katedry, podczas której niesione były relikwie św. Męczennika Gabriela. Od dwudziestu jeden lat co wtorek w katedrze odprawiane jest też specjalne nabożeństwo – akatyst ku czci świętego.

 

O ponadczasowym znaczeniu kultu św. Gabriela tak przed 11 laty mówił metropolita Sawa: „Dziś słyszeliśmy Ewangelię, którą zwykle czyta się w każdy wtorek przy relikwiach męczennika Gabriela, o tym, że nadejdzie czas, kiedy ten, kto was zabije, będzie myślał, że służy Bogu. Te słowa Jezus skierował do uczniów. Były one aktualne i w siedemnastym wieku - zabijający Gabriela myślał wtedy, że w ten sposób służy Stwórcy. Takich momentów w historii Cerkwi było wiele - kiedy unia chciała zniszczyć święte prawosławie na naszych ziemiach, kiedy w XX wieku burzono nasze świątynie i palono naszych ludzi. Wówczas ludzie, nazywający siebie chrześcijanami, też myśleli, że służą Bogu. Również ateizm, niszcząc cerkwie i monastery, zabijając biskupów i duchownych, czynił te akty oczekując chwały”.

 

Bliżej zainteresowani żywotem świętego a także historią jego kultu – mogą sięgnąć po broszurę Aleksandra Katricza, dostępną także w internecie:

http://www.archiwumetnograficzne.edu.pl/downloads/gabriel.pdf

KOMENTARZE

 • O kurcze
  aż się płakać chce.
  Czy w innych krajach europejskich nie słowiańskich odnotowano przypadki mordów rytualnych na dzieciach dokonanych przez pejsatych?

  Precz z ubojem rytualnym zwierząt! Precz szatany tam gdzie wasze miejsce!
 • @renka 16:54:53
  Owszem: http://www.konserwatyzm.pl/artykul/5083/zydzi-oburzeni-uczczeniem-sw-gabriela-zabludowskiego
 • ARCHIWUM ETNOGRAFICZNE . EDU . PL(?)
  PARTNERZY I PRZYJACIELE
  Antropologia kultury-problemy wielokulturowości. Specjalizacja ISNS UW
  Bildungswerk Stanislaw Hantz
  Centrum Sztuki Współczesnej
  Fundacja Feminoteka
  Fundacja Galerii Foksal
  Fundacja Judaica. Centrum Kultury Żydowskiej
  Fundacja Nowoczesna Polska
  Fundacja Pogranicze
  Fundacja im. Stefana Batorego
  Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski
  Lokal_30
  Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  Obieg
  Żydowski Instytut Historyczny
 • ---------- kosmos
  http://www.youtube.com/watch?v=GYGuJTjxSBs

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829