Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
789 postów 356 komentarzy

Rozszerzenie Unii Celnej – problem Karabachu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wspólna deklaracja prezydentów Rosji i Armenii w sprawie rozszerzenia Unii Celnej otworzyła przed Moskwą i Erewaniem problem odnalezienia w tej konstrukcji miejsca dla Górskiego Karabachu, stanowiącego jeden obszar gospodarczy z państwem ormiańskim.

 

 

Komentatorzy rosyjscy zwracają, że wobec faktu nieuznawania władz w Stepanakarcie przez podmioty UC jest mało prawdopodobne, by Rosja, Białoruś i Kazachstan zajęły oficjalne pozytywne stanowisko wobec „pełzającej akcesji” Karabachu w skład Unii. Co więcej, unitarność terytorium azerskiego oficjalnie popiera Astana, a więc nawet faktyczne włączenie górskiej republiki ormiańskiej w procesy rozszerzenia Unii staje pod znakiem zapytania.

 

Kreml po cichu wysyła sygnały, że Erewań musi się z drażliwą kwestią poradzić sobie sam. Z drugiej strony jest jednak oczywiste, że Armenia nie wycofa się ze swoich gospodarczych, politycznych i militarnych zobowiązań wobec Górskiego Karabachu, nie ma też mowy o powstaniu granicy celnej dzielącej oba państwa ormiańskie. Dla Moskwy – to dodatkowy element nacisku na politykę Armenii. Zwłaszcza, że ta rozczarowała się też stanowiskiem Unii Europejskiej w tej kluczowej dla swego interesu narodowego kwestii.

 

Podczas dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego  Jacek Saryusz-Wolski, jeden z głównych orędowników wciągnięcia Ormian do UE załamywał wprawdzie ręce nad dokonanym przez nich eurazjatyckim wyborem. Odpowiadała mu jednak przewodnicząca grupy Armenia-UE,  Eleni Teoharus  podnosząc, że Unia Europejska prowadziła dotąd raczej politykę ignorowania postulatów ormiańskich, w tym także ich oczekiwania na pomoc w rozwiązaniu problemu statusu międzynarodowego Górskiego Karabachu. Brak takich działań ze strony Brukseli ostatecznie zdeterminował kierunek geopolityczny obrany przez Armenię. Teraz więc – przed problemem odniesienia się do kwestii stepanakerckiej stanęła Unia Celna.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930