Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
986 postów 516 komentarzy

Ukraina-NATO – cicha integracja?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tle starań Ukrainy o podpisanie układu stowarzyszeniowego z UE dużo dyskretniej podejmowane są działania zmierzające do silniejszego związania tego kraju ze strykturami NATO.

 

Akcja ta budzi niepokój zwłaszcza miejscowego kompleksu wojenno-przemysłowego, a także wywołuje protesty martwiących się o przyszłość segmentu obronnego ukraińskiej gospodarki. Tradycyjnie przeciw są też komuniści.

 

Rząd ukraiński zapowiedział już wstępną akceptację dla umowy dostosowującej ukraińskie siły zbrojne do standardów NATO-wskich – tym także w zakresie procedur, logistyki, szkolenia, dowodzenia oraz sprzętu i uzbrojenia. Zdaniem komunistów i części ekonomistów z Ukrainy, to zagrożenie dla przyszłości blisko dwóch tysięcy zakładów przemysłu obronnego, produkujących na potrzeby armii i dotąd silnie związanych raczej ze Wschodem, w tym powiązanych wspólnymi przedsięwzięciami z wojskowym kompleksem Federacji Rosyjskiej.

 

Oficjalne dążenie do akcesji stanowiło element polityki władz w Kijowie w okresie prezydentury  Leonida Kuczmy. Pod rządami  Wiktora Juszczenki ustalono nawet „mapę drogową” dla przystąpienia Ukrainy do Paktu, jednak regionaliści i komuniści w ostatnich latach przynajmniej częściowo osłabili te tendencje. Ostatni pro-zachodni zwrot w polityce prezydenta  Wiktora Janukowycza wydaje się jednak dotyczyć i kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, co z kolei może zagrozić wewnętrznej stabilności państwa. Wg ostatnich sondaży – przystąpienie do NATO popiera zaledwie ok. 15 proc. Ukraińców. Aż 60 proc. - jest zdecydowanie przeciw. Zadeklarowanymi zwolennikami wejścia do Paktu są przede wszystkim przywódcy neo-banderowskiej SWOBODY.

 

Z kolei rosyjski przemysł obronny kooperuje z ukraińskim m.in. w zakresie lotnictwa (silników śmigłowców), czy broni rakietowych. Oficjalnie NATO nie stawia wprawdzie warunku zerwania współpracy z Rosją, jednak dla przeciwników akcesji nie brzmi to wiarygodnie, zaś los zakładów zbrojeniowych np. w Polsce skutecznie zniechęca do poddania takim eksperymentom gospodarki ukraińskiej. Argumentem tym w wewnątrzkrajowej dyskusji skutecznie szermują komuniści ostrzegając pracowników zbrojeniówki przed widmem bezrobocia, a wszystkich Ukraińców – przed utratą suwerenności na rzecz struktur euroatlantyckich.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031