Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 508 komentarzy

Za a nawet przeciw, czyli Wałęsa w Sputniku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

To, co w rozmowie Lecha Wałęsy ze Sputnikiem jest interesujące – sprowadza się do zabawnego, podwójnego paradoksu. Żeby go zrozumieć i opisać musimy udzielić odpowiedzi na kilka pytań:

 

Po pierwsze – kim Lecha Wałęsa jest dzisiaj? Nie, zanim posypią się inwektywy, uściślijmy – gdzie  Lech Wałęsa znajduje się dziś politycznie? Znowu, nie ma co go obrażać… Chodzi to, że jest elementem obozu określającego się w Polsce jako „demokratyczny…, europejski…, liberalny…” itd. I niezależnie od tego, że poza Polską jest odbierany po prostu jako „wielkie nazwisko” – jeśli już miałby być z czymś politycznie kojarzony, to właśnie z tym odłamem środowisk post-solidarnościowych i jego rządami w III RP.

 

A do jakiego okresu Lech Wałęsa odwołał się mówiąc o swoim pozytywnym nastawienie do relacji polsko-rosyjskich? Ano,  do kampanii 1995 r., w której ówczesny prezydent o reelekcję ubiegał się jako lider obozu narodowo-katolickiej prawicy, z bardzo wyraźnymi inklinacjami wręcz… endeckimi.

 

No dobrze, ale sprzeczność (zresztą pozorna) – jeszcze nie paradoksy, gdzie one?

 

„Normalnie” już nie będzie

 

Są. Jeden po stronie rosyjskiej. Czy raczej tej jej części, która w ogóle czasem jeszcze myśli o Polsce i faktycznie chciałaby normalizacji w naszych relacjach – ale wcale nie dlatego, że Polska odgrywa jakąś szczególną rolę w takich kalkulacjach. Po prostu, znaczna, jak się wydaje, grupa spośród elity rządzącej Rosją chciałaby powrotu do poprzednich relacji z Zachodem, a więc i pośrednio z Polską, widzianą bezdyskusyjnie jako jego część. To ci rosyjscy politycy i dziennikarze, którzy zwyczajnie chcieliby, żeby było jak dawniej – a dla nich partnerami wydaje się być właśnie obóz, który  Lech Wałęsa reprezentuje obecnie. Najogólniej mówiąc to krąg, który tęskni do czasów  Millera  czy  Tuska nie dlatego, że były jakieś nadzwyczajnie dobre w stosunkach polsko-rosyjskich, tylko bo były… żadne. Nijakiej, mdłe, poprawne, jawnie pochodne interesom załatwianym z Berlinie i Brukseli. Takich dyplomatów i urzędników jest w Rosji całkiem sporo i to oni będą się, wbrew oczywistym faktom, wbrew wcześniejszym wojenkom handlowym czy różnym przykrym wycieczkom antyrosyjskim poprzednich polskich rządów – upierać, że BYŁO FAJNIEJ.

 

Dla tego kręgu jest też męczące, krępujące lub wręcz nie do przyjęcia, że miejsce dawnych znajomków – ministrów, premierów, prezydentów - mieliby dziś zająć jacyś niszowcy, przedstawiciele „niepoważnych grupek” skrajnie lewicowych czy nacjonalistycznych. Jasne, w pewnych warunkach i pod pewnymi warunkami można takich ochotniczych sojuszników dopuszczać czasem do głosu, ale przecież wiadomo, że najlepiej, gdyby wróciły czasy koniaczków z Millerem,  Kwaśniewskim, Tuskiem czy  Komorowskim!

 

To jednak paradoks drugi, po stronie polskiej oczywisty, za to po rosyjskiej ciężko lub wcale nie dostrzegalny. Otóż tamtego miłego rosyjskim technokratom polskiego światka już nie ma! To znaczy w ogóle istnieje, ma się świetnie – tylko, że jakościowo i formalnie nie różni się już od stopnia odurzenia rusofobią. I to zupełnie autentycznego i szczerego. Obóz „demokratyczny i europejski” z pełnym przekonaniem na poczesnym miejscu swoich zarzutów do obecnie rządzących III RP ma zarzut… rosyjskiej agenturalności i „pracy dla  Putina. Niestety, nici z koniaczków i normalności – dziś ci sami ludzie przyklaskują wyrzucani z Polski rosyjskich dziennikarzy, domagają się zaostrzania sankcji i przykręcania śruby. Lech Wałęsa wie więc co mówi, kiedy w kontekście rosyjskim przywołuje nie swoich obecnych sojuszników, nie żadne płytkie resety, nieszczere i puste pseudo-normalizacje – tylko  okres własnej prezydentury, podczas której zdarzało mu się formułować całkiem niegłupie i niezależne pomysły geopolityczne i kiedy rzeczywiście zdarzyło się kilka rzeczy pozytywnych w relacjach z Rosją.

 

Rozmowa bez rozmówców

 

Nieprzypadkowo też przecież Wałęsa został za swój wywiad skrytykowany i przez media pro-rządowe, i „demokratyczne”, które w tym zakresie się w ogóle nie różnią.  Nawet bowiem, gdyby Rosja chciała znaleźć w Polsce tak zwanego poważnego partnera do rozmowy – to takowego po prostu nie ma.  A nielicznym polskim ochotnikom do „przekonywania prezydenta Putina” powagę odbiera sam fakt zgłoszenia takiego pomysłu oparty na idiotycznym przekonaniu, że jeden z najpotężniejszych przywódców świata będzie w ogóle gadał z tym czy owym polskim emerytem.

 

Co jeszcze zabawniejsze, z kolei inni ochotnicy na rosyjskich rozmówców, z tych wyżej wspomnianych środowisk „mniej poważnych”, czyli ideowych – nie znajdują w Rosji odpowiedniego targetu. Rządzący Federacją technokraci (prezydenta nie wyłączając) są bowiem dla tych uroczych narwańców za mało radykalni, za mało skłonni do krucjaty wyzwalającej Polskę i niszczącej amerykańskiego Szatana. Ci tęskniący do polsko-rosyjskiego braterstwa broni musieliby zatem trafić na rosyjskich siłowników, zwolenników twardej linii wobec Zachodu, którzy z kolei w ogóle niemal nie zwracają uwagi na Polskę, a więc i nie potrzebują tu sojuszników.

 

I tak mamy nie tyle zamknięte kółeczko, co zaciśniętą pętelkę. Ci, którzy w Rosji chcieliby jeszcze rozmawiać z Polakami – nie zauważyli jak ci konkretni, preferowani przez nich Polacy się zmienili. Ci, którzy w Polsce chcieliby rozmawiać z Rosjanami – albo trafiają na takich, którzy z nimi gadać nie chcą, albo tych nie zwracających w ogóle na Polskę uwagi. I jak tu się dziwić, że kiedy po raz pierwszy od dawna nawet Lechowi Wałęsie udało się powiedzieć coś z sensem – to i tak w obu krajach poszło to w kompletną próżnię (po stronie polskiej pełną tylko połajanek).

 

W istocie bowiem dobrosąsiedzkie relacje między Polską i Rosją pojawić się mogą wtedy i tylko wtedy, gdy oba nasze kraje będą prowadziły politykę po pierwsze suwerenną, po drugie opartą o zasadę ochrony własnych interesów, a po trzecie wynikającą z poszanowania godności narodowej. To znaczy, pokrótce – że Polska musiałaby odzyskać niepodległość, a Rosja przestać marzyć, że będzie „uczciwie traktowanym partnerem Zachodu”. Wówczas, na czysto geopolitycznych i biznesowych zasadach, można by się, zapewne, jakoś porozumieć. Ponieważ jednak zwłaszcza na naszą niepodległość nie ma, póki co większych widoków – to i Lech Wałęsa może sobie tylko wołać na puszczy.

 

Konrad Rękas

 

 

KOMENTARZE

 • Wałęsa, wieczny otuacz?
  Westchnął cicho biedny Bolek
  i znów poszedł biedaczysko
  po szerokim szukać świecie
  tego co jest bardzo blisko...

  https://pbs.twimg.com/media/DvdRXaaXQAE6D2t.jpg
 • Lech WAŁĘSA NIE JEST żydem !!! bo
  Słowianie ! żydowi nigdy by nie przeszło przez gardło by chwalić prezydenta Putina ! a Lech Wałęsa pochwalił prezydenta Putina !!!

  Lech Wałęsa powiedział to co myśl miliony Polaków w Polsce !!!

  LECH WAŁĘSA NIE JEST ŻYDEM ! stwierdzam to autokratyczne !!!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 21:16:44
  Odkąd UB przestało sterować Bolkiem to facet sie pogubił -syndrom odpiętego ze smyczy TW
  Gieroj Sawieckawo Sajuza ?

  https://pbs.twimg.com/media/DvderinWsAAxGE-.jpg
 • @Huskyn " facet sie pogubił"
  .


  https://www.theworldweekly.com/images/content/walesa-bush-warsaw_0.jpg
  https://i.wpimg.pl/O/600x441/i.wp.pl/a/f/jpeg/28152/walesa_time_afp_600.jpeg
  http://162.243.3.155/wp-content/uploads/2016/09/Walesa-Lech459.jpg  .
 • @ele "LECH WAŁĘSA NIE JEST ŻYDEM" - Jest to FRANCA P-RUSKA (KRZYŻACKA) i oczywiście wzorowy MASON !!
  .


  Prezydent Andrzej Duda odznaczył we wtorek w Jerozolimie Orderem Orła Białego byłego ambasadora Izraela w Polsce i byłego przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa.


  http://s.redefine.pl/dcs/o2/redefine/cp/6e/6exdrvhorbt4ordrebwf391pwzadozjd.jpg  Lech Walesa, George Mason University

  https://content.gmu.edu/sites/common/files/content-image/Lech.main%281%29.jpg
  http://bi.gazeta.pl/im/cc/db/14/z21871564V,Order-Orla-Bialego.jpg
  http://tedlipien.com/blog/wp-content/uploads/2013/10/Walesa-with-President-George-H.W.-Bush-Nov.-1989-582x398.gif


  .
 • @Husky "Gieroj Sawieckawo Sajuza"
  .


  1989 Press Photo Tom Brokaw i Lech Walesa na Robert F. Kennedy Award Ceremony -

  https://cdn.shopify.com/s/files/1/0257/3165/products/7400070_large.jpg  .
 • @ele "LECH WAŁĘSA NIE JEST ŻYDEM ! stwierdzam to autokratyczne !" - Wielcy SPONSORZY i mali wykonawcy - MASON masona POgania !!
  .


  https://i.pinimg.com/originals/89/69/13/8969135ec4e345f4f1aa064bb0187dbc.jpg
  https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/16/cb/ae/50d32c3927c3f_p.jpg


  .
 • @ele "żydowi nigdy by nie przeszło przez gardło by chwalić prezydenta Putina !"
  .  http://static2.money.pl/i/galeria/134/13/3206_m644.jpg
  http://alexjones.pl/media/k2/items/cache/8ea5e080d0e5d23dc0120fb941af7e46_XL.jpg
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/2012-03-05_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%2C_%D0%91%D0%B5%D1%80%D0%BB_%D0%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80.jpeg/1200px-2012-03-05_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%2C_%D0%91%D0%B5%D1%80%D0%BB_%D0%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80.jpeg


  .
 • To nie tak.
  Tallerand minister spraw zagranicznych Napoleona na Kongresie Wiedeńskim:
  " Kiedy mocarstwa siadają do stołu rokowań, to małe i średnie kraje wjeżdżają na stół w formie dań, zup i przystawek"
  Być może, obecne negocjacje Rosja Chiny USA są na takim etapie, że prowadzący Bolka wydał polecenie: Bolek w tył zwrot! My teraz "Zimnego czekistę Putina" podziwiamy...?
 • Sputnik schodzi na..
  psy
 • Słowianie ! żydostwo zawyło !!!!!!!!!!
  Lech Wałęsa powiedział to co myśli miliony Polaków w Polsce ! a ja

  1. Precz z żydowską okupacją Polaki !
  2. Precz z żydowską konstytucją 22% ! konstytucje ma pisać Naród !
  3. precz z żydo-NATO ! obce wojska to okupacja !

  ŻĄDAMY WOLNYCH WYBORÓW ! DOSTĘPU DO TVP i Radia !

  ŻĄDAMY ZDELEGALIZOWANIA żydowskich partii PO SLD N PSL !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Lech Wałęsa - nie uwierzysz co robił gdy był młody
  https://www.youtube.com/watch?v=6S6C3B5Ez2g&t=34s
 • @ele 08:50:04
  Wałęsa to karierowicz bez sumienia.
  Nie wolno mu wierzyć...
  On został odstawiony przez globalną mafię na boczny tor bo już zrobił swoje ...
  Teraz chce znowu wrócić na falę.... sprzeda się każdemu kto da mu taką szansę. Polska dla niego nic nie znaczy on podobnie jak Kwaśniewski ma baaardzo "elastyczny" kręgosłup... to żydowska kulturowa cecha.
  Wałęsa nałoży dowolna czapeczkę przypnie sobie dowolny znaczek na fali (np "konstytucja")...
 • @kula Lis 68 14:54:10
  cd o Wałęsie wg Cenckiewicza
  https://www.youtube.com/watch?v=eX9LzzOqPIM

  Wszyscy miłośnicy Wałęsy to pożyteczni idioci.
  Ja to czułem już w latach 80tych... i przez ten pryzmat oceniałem wszystkich solidaruchów.
 • Hm
  A mi wydaje się że dużą rolę ma zazdrość, Bolek jak prezydent to było chodzące nieporozumienie. Pozwolił na "prywatyzację" Putin dla odmiany skonsolidował i obronił swój kraj
 • @jan
  Niewatpliwie powrot do dobrych relacji z Rosja jest polska racja stanu.Tylko Rosja w dluzszej perspektywie moze wspierac polska suwerennosc . Bo tzw zachod co najwyzej moze traktowac nas jako kolonie nie mowiac ze koncepcja NWO to globalny oboz koncentracyjny. a Rosja jest pewna alternatywa i do tego pod nasza granica Niewiem jak przebiega granica w relacjach miedzy zydami a rosyjskim rzadem i zakladam ze Putin nie jest podporzadkowany calkowicie temu srodowisku [Prace Albina Siwaka ],nie mowiac o tym ze niekoniecznie,ulozenie spraw zydow w Rosji musi byc negatywnym aspektem polityki rzadu Putina,z tej prostej zasady ze nie wszystkie srodowiska zydowskie sa szowinistycznie nastawione do innych spolecznosci ludzkich.[nie mam do konca wyrobionego spojzenia w tym temacie -trzeba by sie przyjzec religijnym korzenia tych spolecznosci zydowskich i ich interpretacja Tory] W kazdym razie zgadzam sie calkowicie z Oscarem ktory stwierdza ,,, Wałęsa to karierowicz bez sumienia.
  Nie wolno mu wierzyć...
  On został odstawiony przez globalną mafię na boczny tor bo już zrobił swoje ...
  Teraz chce znowu wrócić na falę.... sprzeda się każdemu kto da mu taką szansę.,, nie mozna czlowiekowi ktory ma mentalnosc zdradziecka powierzac mozliwosci decydowania po raz drugi ,jest w Polsce wiele osob i madzrzejszych i zacniejszych niz ten czlowiek. On mysli koniakturalnie i wyczul ze jeszcze moze sie na cos zalapac,niech wspiera taka koncepcje ale nie jako lider,bo To co pokazuje pani Trzcinska to wystarczajacy dowod jego braku zasad. nie mowiac o pracach IPN i jego dorobku jako ,,Bolek,,

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031