Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

„Normalny Ukrainiec”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie ma (wbrew pozorom) we współczesnej Polsce większej różnicy zdań odnośnie rządowej polityki „strategicznego sojuszu z Ukrainą”. Po prostu, większość Polaków dzieli się na tych przeciw i tych mających to w dupie.

 

Tych „za” (niekiedy nawet entuzjastycznie) faktycznie jest niewielu i są to przede wszystkim funkcjonariusze. Oczywiście, dominują oni w mediach (nieważne, pro-rządowych czy niby-opozycyjnych), bywają aktywni w internecie, wynika to jednak albo z ich obowiązków partyjno-zawodowych, albo z fanatyzmu jednostek, niezdolnych do weryfikacji ideologicznych i/lub narzuconych przesłanek historycznych i współczesnych relacji polsko-ukraińskich.

 

A przecież jeszcze kilkanaście lat temu, gdy intensyfikowaliśmy nasze akcje kresowe – całkiem częste bywały dialogi w stylu „no macie rację, ale oni nie mają innych tradycji... A zresztą inaczej Ruskie ich zjedzo i przydo do nas…!”. Dziś poza telewizjami, gazetami i wiecami głównych partii – stanowisko takie niemal zanikło albo przynajmniej jest w zupełnym odwrocie.

 

Bywali też „dobrzy Niemcy”…

 

Zauważyć jednak można inny mechanizm psychologiczny/socjologiczny, pozornie naturalny i niewinny, ale potencjalnie groźny, bo od innej strony usypiający Polaków przed niewątpliwym i oczywistym zagrożeniem ze strony ukraińskiego nazizmu. Chodzi o  oswajanie dzisiejszej Ukrainy poprzez archetyp tak zwanego „normalnego Ukraińca. I nie, rzecz nie w o oswajaniu samych Ukraińców jako ludzi – to byłoby jak najbardziej właściwe, stanowiąc naturalną samoobronę organizmu narodowego przed niekontrolowanym wybuchem szowinizmu i konfliktów międzyetnicznych, które zdarzyć się mogą wszak wszędzie, nie powinny więc dziwić i wśród dzisiejszych Polaków, po prostu nieprzyzwyczajonych, że między nimi żyją i mieszkają ludzie innych narodowości, języka czy obyczajów. To, że uczymy się być (znowu?) razem to przecież nie tylko wymóg teraźniejszości, ale także wspomnienie historyczne, z epok, w której to monoetniczność Rzeczypospolitej była całkowicie niewyobrażalna. Potencjalnym problemem staje się patrzenie na dzisiejsze, chore państwo i zdegenerowaną politykę ukraińską właśnie przez pryzmat tych sympatycznych ukraińskich kelnerek czy chłopaków z budowy, z którymi można równo się napić po zabawne przeboje.

 

Środowiska wyczulone na problem ukraińskiego nazizmu od zawsze nawoływały do rozdzielania tych dwóch kwestii i nieprzenoszenia oczywistej w warunkach polskich walki z banderyzmem na stosunek do zwykłych ludzi stamtąd, którzy przecież też są jego potencjalnymi ofiarami. Błędem, a właściwie szkodnictwem jest jednak również mechanizm przeciwny –  oswajania zła panującego dziś na Ukrainie tylko dlatego, że są „dobrzy Ukraińcy”.  Bez obrazy, ale dobrzy Niemcy też bywali…

 

Polityka to nie savoir-vivre

 

Widać to wyraźnie zwłaszcza w młodszym pokoleniu, okazującemu naturalną  niechęć do przesadnego historyzmu i w związku z tym przekonanemu, że wszystkie dawne błędy może bezkarnie powtórzyć na własny rachunek. Koledzy moich dorosłych synów często miewają ukraińskie dziewczyny, choć sami też chcą jechać dalej na Zachód, szukać zagranicą tych „wielkich możliwości”, o których ciągle słyszą. Mózg ludzki w naturalny sposób chce zaś wzajemności, oczekuje jej w stosunkach interpersonalnych i błędnie skłonność tę przenosi także na relacje społeczne, w tym polityczne, rządzące się zupełnie przecież innymi zasadami niż – dajmy na to – savoir vivre albo ciocine gderanie, żeby „nie robić drugiemu…” itd.

 

Tego jednak, oczywiście, nikt młodym Polakom nie tłumaczy – bo i po co? Naiwnie wierzą więc w wizje typu "jak my będziemy fajni dla Ukraińców u nas, to potem dla nas będą fajni na Zachodzie". Cóż, weryfikacja tego poglądu, gdy w końcu uda im się wyjechać – będzie zapewne raczej bolesna, nie podważając wprawdzie umilającej życie zasady „traktuj bliźnich tak, jak sam chciałbyś być traktowany”, ale także ucząc równie obowiązującej prawdy – że całe  narody i państwa traktują inne narody i państwa DOKŁADNIE PRZECIWNIE do traktowania, którego wymagają dla siebie.

 

Stąd teksty "to tylko ludzie, jak my…, żyjmy i dajmy żyć…" itp., acz miłe, sympatyczne, a nawet prawdziwe – stają się groźne, gdy służą wyciąganiu wniosków niby-politycznych, a realnie propagandowych, niemal podprogowych, w typie, że skoro tak, „skoro są tacy fajni - to fajne jest też na pewno państwo tych normalsów!”. A przecież z innych źródeł, z prostej obserwacji – wiemy doskonale, że TAK NIE JEST.  Dzisiejsza Ukraina zdecydowanie NIE JEST „FAJNA”. Przeciwnie, stanowi zagrożenie dla swoich sąsiadów (na czele z Polską), dla Europy – a także, może przede wszystkim dla własnych obywateli, dla tych tak łatwo akceptowalnych  normalnych Ukraińców, którym po pierwsze nie daje godnie żyć, a po drugie co chwilę próbuje zamienić w bandytów podpalających swoich sąsiadów.

 

I nie ma w tym przypadku większego znaczenia inne dokonywane łatwo przez Polaków przeniesienie – naszego przyzwyczajenia do życia trochę obok państwa, trochę poza państwem, na zasadzie „dobra, dobra, politycy swoje, a my sobie tam, panie jako kogo, jakoś poradzimy, dogadamy…!”. Fakt, prawie wszystkie nacje słowiańskie mają tę cechę i przekonanie nieźle rozwinięte i przećwiczone. Znowu jednak – sprawdza się ono w relacjach między jednostkami (najlepiej dysponującymi jakimś środkiem dodatkowo stymulującym słowiańskie porozumienia) – zdecydowanie jednak nie poziomie narodowym, państwowym i w ogóle politycznym.

 

Polski elementarz

 

To wszystko jest zresztą  elementarzem relacji międzynarodowych, sęk w tym, że Polaków takich właśnie pierwszych czytanek znów trzeba uczyć. Niestety, ale strasznie nas przerasta wychodzenie z monoetniczności, na który to proces nikt nas przecież nie przygotował, zgodnie z inną polską tradycją, że zmiany trzeba robić albo bardzo szybko, albo bardzo wolno – ale jeśli się o nich nie mówi, to i tak nikt na nie zwróci uwagi lub nawet nie będzie w nie wierzył. Dlatego właśnie  polskie reakcje bywają tak cholernie infantylne  – co może byłoby nawet urocze, gdyby nie fakt, że urok to także nie jest kategoria polityczna, zaś naiwność pozostaje nią o tyle, o ile inni potrafią ją wykorzystywać.

 

W przypadku relacji polsko-ukraińskich zaś wykorzystania okazywanej naiwności – i to przeciwko obu naszym nacjom – możemy przecież być zupełnie pewni. To w końcu też pewna… tradycja.

 

Konrad Rękas

Artykuł ukazał się pierwotnie na portaluSputnik Polska

 

KOMENTARZE

 • Dzisiejsza Ukraina zdecydowanie NIE JEST „FAJNA”
  Ale za to prezydent wirtuoz fortepianu.Ukraiński Rubinstein.
  https://www.youtube.com/watch?v=Ovg7LVtxoNU
 • Hm
  Ja widzę problem w postawie naszych władz te przywileje ukraińskie te rządzenie ZUS-em. Powinno być minimum 10 lat przepracowanych w Polsce. A Ukraińcy siedza w każdym większym mieście i brak zamieszek. Zwyczajnie pracują nawet do 300 h miesięcznie.
  Przeraża kretyńska postawa pracodawców tubylcom żałują na wypłaty ale agencji bez problemów płacą za godzinogłowę od 30 do 50 zł . I ci debile dziwią się że ludzie odchodzą gdzie więcej płacą
 • @chart
  Przyjacielu , co Ty wypisujesz ?. banderopiteki to żaden naród tylko społeczeństwo pierwotne . Pozdrawiam . https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • @Repsol 21:42:43
  Kto się przezywa, tak sam się nazywa. Znasz to zapewne.

  Tak uogólniając; każdy Polak to pijak i złodziej.

  Można także podsumować intelekt Polaków wybierających Wałęsę na prezydenta.. itd. itp.

  Dobrze wiesz, że to nie prawda.

  Nie jestem za multikulti, ale jak trzeba, to wolę białych Słowian w Polsce niż takich co zepsują nasze DNA.
 • W związku z niebywałymi przywilejami w Polsce , kosztem polskich Rodzin, sa sami normalni!!
  "Słowianie".
  https://twitter.com/i/status/1137590158214213633

  Pięciu studentów z Ukrainy pobiło Polaka na terenie Politechniki Lubelskiej, do takich sytuacji na terenie Lublina dochodzi co raz częściej. Poniżają, śmieją się i rzucają obelgi w stronę leżącego już Polaka! Podmianka PiSu!I PO również.
  Dalej , dalej, wincyj przywilejów z naszych podatków,niech się "bracia" klimatyzują w kolonii...
 • @trojanka 15:37:59
  kij ma dwa końce..
  ja to widzę tak, że Polacy nie wstawili się za bratem..
  Polactfo wychodzi :(

  Ja bym zebrał 20 chłopa i wygarbował skóry sprawcom..

  Ta ofiara to pewnie pedałek w obcisłych dżinsach, co to ma kolegów podobnych sobie ważących 50kg.

  Żałujesz kogoś, kto nie ma szans przetrwać? Pewnie dzięki medycynie i inkubatorowi żyje, natura by by go wyeliminowała.. podług biologii przeżywają tylko najsilniejsze jednostki!

  Jak po mnie przyjechali w kilkunastu do liceum, to zebrałem pół szkoły.. skończyło się na solówce, którą wygrałem :)))

  Dostał bym wpierdol od 5 Ukraińców, to bym nawet na Ukrainie ich znalazł, ale nie musiałbym, bo w ciągu godziny było by po nich.. fantastyka, bo mnie żaden Ukr nie odważy się tknąć.. nie jestem 50kg pedałkiem w za ciasnych dżinsach i wystylizowaną fryzurą..

  Ukry boją się mi spojrzeć w oczy, wiedzą że to ja jestem u siebie, a nie oni!

  Nie rozprzestrzeniaj proszę plotek nie znając tematu, może ten Polak zgwałcił brata któregoś Ukra? wiesz? nie wiesz..
 • @wk..ny 16:34:41
  z doświadczenia wiem, żeby zebrać 5 chłopa do bitki, musi być konkretny powód. Za darmo w mordę nie dają..

  Nie znam sytuacji, ale jestem pewien, że to Polak zasłużył..
 • @wk..ny 16:38:08
  Dla odpowiednio indoktrynowanego powodem może być, złe zdanie o bohaterze narodowym np panu Szuhewycz.

  A z krajowego podwórka może to być złe zdanie o bohaterze narodowym, np Jarosławie Kaczyńskim.

  https://www.youtube.com/watch?v=3Vp-Z39KAcw

  A na Ukrainie propaganda jest taka: Warszawa i Kraków to miasta ukraińskie! No, wprawdzie to nie Słowianie prowadzą do wojny tylko ukrainsko-jezyczni Chazarowie, tu konkretnie to jest pan Frotman występujący pod nazwiskiem Tiahnybok. Krajan naszego Yaro-zbawa. Dlatego nasz Jarozbaw nie musi się nikomu z niczego tłumaczyć. Wszystko dzieje się wysoko ponad naszymi głowami. A ja nie jestem złym obserwatorem i dostrzegam jak powoli ze wszystkich uchodzi powietrze. Bo tak każdemu jest zdrowiej na psychikę, jakoś dojść do ładu (wewnętrznego) z tym wszystkim.

  https://youtu.be/uO0y8rhGavk

  Wojny planuje się z wyprzedzeniem i na mój nos, planowany jest konflikt między Ukrainą a Polską. Mający w obydwu krajach przetrzebić nieco pogłowie. Poza tym w Polsce z 6 bln długu aż 5 bln to dług ZUS wobec płatników, wojna ten problem rozwiązuje definitywnie.

  Jeśli ja, amator wiem kto to jest Frotman i wiem do czego nawołuje, a pan Kaczyński udaje że wszystko w porządku, a po powrocie nikt nie zadaje mu pytań o pewne znajomości, to znaczy że sprawa już jest przesądzona. Od dobrych 30 lat, ale teraz już każdy może zacząć powoli dostrzegać jakie buty nam uszyli.

  A co do honorowego zachowania, to zwolennicy Bandery i czciciele SS, na 100% nie wiedzą co to takiego. Nie cała Ukraina jest zaczadzona benderyzmem, ale ktoś kto widział jak palą się żywcem przeciwnicy tego nurtu w Odessie, i kto wie jak sprawa gdzieś w ukraińskiej prokuraturze utknęła, ten wie że nie ma znaczenia ilu jest przeciwników banderyzmu. Na Ukrainie jest terror państwowy, a kto nie kocha SSmannów z tego powoli uchodzi powietrze, bo kto chciałby dyndać nocą w lesie z workiem na głowie?
 • @wk..ny 16:38:08
  Jak na UPAińca przystało, ich usprawiedliwiasz. Tacy jak ty to zakompleksione polactwo
 • @Oracz 17:16:53
  Gówno wiesz.. zwykły Ukrainiec ma większą świadomość od Polaków..
  Oni mówią mi wprost, że Ukrainą rządzą żydzi, a także Polską, zwykły Polak nie jest tego faktu świadom :((
 • @wk..ny 16:38:08
  Ahaa jesteś pewien..ahaaaa.... jak widać wielu rzeczy..np. że Polak żyje dzięki medycynie i inkubatorowi,oraz chodzi w obcisłych dżinsach......prorok jakiś czy tylko zaburzony? Ciekawą masz retorykę, ja podaję fakty udokumentowane ,filmem, a ty swoje fantasmagorie, ale to ty oczywiście masz rację.
  Pomyśl nad sobą, bo ci wyraźnie odpieprza!
  A gówno maja do bicia ukrowskie cioty!niech się biją ze sobą gnoje!! w 5 na jednego, wielkie mi bohaterstwo.Choćby to był żyjący dzięki inkubatorowi Polak/ rozumiem że tacy nie powinni żyć/.

  Rodzice i może dziadkowie tego nędznego wg ciebie Polaka, płacą podatki, z których twoi ukraińscy bohaterowie pobierają 2000 stypendium miesięcznie plus dopłata za akademik itd!/z moich podatków też/. Żyją lepiej niż polscy studenci, jak pączki w maśle, dotowani z dorobku Polaków.
  Siedzieć na 4 literach i pyski w kubeł, albo wypierz do siebie na Ruinę!!

  Taka postawa pogardy do Polaków jak twoja, powoduje panoszenie się dziczy, napady, gwałty , rabunki!Co wina głoopich Polaczków tak???
  Gratulacje kolegów z Ukrainy!!
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-05-09/zmarl-po-w-bojce-z-ukraincami-byl-pewien-ze-obroni-siebie-kolegow-i-kasjerke/


  https://kresy.pl/wydarzenia/15-lat-wiezienia-dla-ukrainca-ktory-zabil-polaka-siekiera-nie-wie-dlaczego-to-zrobil/

  https://youtu.be/hwVaqCwTRX8


  https://natemat.pl/242785,chelm-napady-ukraincow-torturuja-i-kradna-psychoza-strachu

  https://nczas.com/2019/01/04/ukrainiec-chcial-zabic-za-butelke-wodki-w-warszawskim-monopolowym-polala-sie-krew/

  i setki innych.
  Ilość takich przestępstw zastraszająco rośnie.

  Dopóki nie trafi na twoją matkę,siostrę, brata.. żonę jeśli masz,córkę jeśli masz!
  OOOO to wówczas będzie ryk,bo tamci to są Polaczki w obcisłych dżinsach a ty Polak z prawdziwego zdarzenia!!
 • @trojanka 18:02:00
  No tak jest dziwnie świat zbudowany wyobraź sobie, że nie wszyscy są tak dzielni, bohaterscy i bitni jak ty!
  Jak już pokonasz 5 chłopa to pochwal się pogratulujemy szczerze, Ninja.
  Czy po kursach krav maga??
 • @Wican 17:17:52
  polactwo pisze się przez "f", czyli polactfo, zrozum mendo, jak nazywam Ciebie :)) nie patrząc na narodowość, do takich jak Ty należy strzelać bez pytania.. polactfo należy wyplenić. Dzięki takim jak Ty, dzielnica Chicago zamiast być nazywana "mała Polska" jest nazwana "Jackowo"..
 • @trojanka 18:05:26
  wyolbrzymiasz i nagłaśniasz temat..
  Mało mamy sytuacji, że Polak Polaka zabił, Polak wyrzucił przez okno swoje dziecko itd. itp. Bycie zwyrodnialcem nie jest uwarunkowane nacją, tylko tyle! Gdyby mi kolegę pobito w 5, to zemsta była by krwawa.. nie, nie, nie jestem ninja, tylko chłopak wychowany na blokowisku, gdzie swoich nie zostawia się, a zemsta to podstawa..

  nie zrozumiesz panienko, co to na lekcje pianina chodziłaś, gdy ja sprzedawałem Twój rower ;))

  Inny świat, przetrwają najsilniejsi, takie prawo natury, jak będzie trzeba zjem Cię, ale i tak nie zrozumiesz :((
 • @wk..ny 18:01:00
  To dziwne, bo sam musiałem uświadamiać dwóch magistrów i jednego technika budowlanego n/t w/w.
  Może tylko o tyle było z nimi dobrze, że słuchali. Nt ideologii którymi zaczadza się ludzi w Polsce i na Ukrainie też. Słuchali, n/t Bandery Tarasa Czuprynki czy tego bandyty litwaka Piłsudskiego też.
  A byli to chłopaki zaczadzone, z racji zamieszkiwania zachodniej części Ukrainy.
  Sam kiedyś też byłem zaczadzony, z tym że miałem bardzo dobrych nauczycieli w szkole średniej i oni delikatnie leczyli z ,,określonych ram".
 • @wk..ny 18:24:03
  Tylko że po to wymyślono np rewolwer na Dzikim Zachodzie, by wyrównać szansę pani Trojanki z takimi mocarzami, jak wkurwiony kolega z bloku podprowadzajacy rowery.
  Bardzo nieładnie, no ale to Polska. W Polsce za PRLu te parę milionów Ukraińców (żyjących od dawna w Polsce, jak i ci z Akcji Wisła) siedziało cicho i udawało potulnie Polaków.
  Duch zstąpił i odnowił oblicze ziemi. Tej ziemi i zrazu zaczęło się przypominać, że nie ma takiej jednolitości jak się wydawało.
  Ukraińcy prowadzą burdele w których zbierają kompromaty na różnych funkcjonariuszy, a prezedent Duda nadaje im obywatelstwo w momencie gdy sąd głaszcze ich po główkach, za sutenerstwo, bo obiecali że się poprawią, a w ogóle to nie wiedzieli że stręczycielstwo jest karalne. Okazało się że sąd nadzwyczajnie złagodził karę recydywistom! I co z tego wynika?
  Nic!  Inna sprawa że w Biblii jasno napisano: badajcie duchy, gdyż wielu fałszywych proroków się pojawi.
 • @Oracz 18:34:02
  fajnie miałeś, moi nauczyciele historii nawet nie tknęli IIWŚ :(
  Historii sam uczę się na bieżąco..
  Kult bandery porównuję do kultu piłsudskiego, co boli potralową większość..
 • @wk..ny 18:01:00
  //Ukrainą rządzą żydzi//
  To czemu się nie zbiorą 20 chłopa i tego nie zmienią? Bo tak na prawdę w głębi swojej ponurej duszy są zwykłymi pedałami w ciasnych dżinsach a udają kozaków pięciu na jednego.
 • @ Autor - 5*
  Mam tylko pytanie, pytanie zresztą do nas wszystkich:
  jak mamy poradzić sobie z ewentualnym zagrożeniem ukraińskim (a bagatelizować go nie należy i nie wolno!), gdy nie możemy sobie dać rady z żydowsko-anglosaską okupacją i z żydowskim reżimem IIIŻydo-RP/Polin - ?

  _____________________

  I my, Polacy i Ukraińcy winniśmy budować nasze relacje na prawdzie historycznej:
  https://wps-neon24-pl.neon24.pl/post/136748,polacy-ukraincy-slowianie-kto-miedzy-nas-sieje-nienawisc

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829