Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1010 postów 542 komentarze

Za Wołyń – oskarżyć czy rozgrzeszyć?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

IPN niby prowadzi śledztwo w sprawie Rzezi Wołyńskiej i całego ludobójstwa dokonanego przez Ukraińcach na Polakach z Kresów.

 

Ofiary i ich potomkowie domagają się sprawiedliwości, jednak śledczy zachowują się, jakby ich głównym zmartwieniem było znalezienie usprawiedliwień dla sprawców.

 

Pierwsze kilka tygodni wznowionego postępowania, prowadzonego od kilkunastu lat przez lubelski Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnianych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i całych Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej i wkrótce po niej – przyniosło wzmożenie zainteresowania i początkowo całkiem pozytywne komentarze środowisk kresowych, od lat domagających się także prawno-karnego rozliczenia ludobójstwa popełnionego na narodzie polskim. Zgłosiło się już kilkuset uratowanych z Rzezi Wołyńskiej i innych kaźni zgotowanych Polakom przez banderowców. – Odzew jest jeszcze szerszy niż zakładaliśmy, rozpoczęliśmy już przesłuchania zgłaszających się – zapewnia  Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie.

 

Śledztwo bez końca…

 

Ponieważ zgłoszenia docierają z całego kraju, a nawet zagranicy – w kolejnej akcji rozpoczętej dopiero w połowie czerwca wezmą udział prokuratorzy z całego kraju, a także policja. Ponieważ Rzeź Wołyńska zgodnie z deklaracją przyjętą przez polski Sejm ma wszelkie cechy ludobójstwa (a zdaniem badaczy – wyjątkowego w skali światowej ludobójstwa dokonanego ze szczególnym okrucieństwem) – śledczy proszą o kontakt także rodziny zamordowanych, ponieważ im również przysługuje im status poszkodowanych. Mimo obecnego rozpędu, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że  zrywowa praca prokuratorów IPN nie przybliża nas do zakończenia postępowania i zadośćuczynienia pamięci blisko 200 tysięcy pomordowanych na Kresach.

 

Całe śledztwo trwa już…  19 lat.  Pomimo przesłuchania blisko 3,5 tysiąca świadków i zgromadzenia 225 tomów akt – Instytut nie może pochwalić się konkretnymi wynikami o charakterze karno-prawnym. – Chodzi o imienne ustalenia sprawców, a wiemy przecież, że dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii i przywódcy polityczni Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów z tamtej epoki nie żyją – tłumaczy prowadzący śledztwo prokurator  Piotr Zając. Z jego wypowiedzi wynika też jednak, że IPN i jego działania zależą po prostu od bieżącej sytuacji politycznej, a śledczy zerkają przede wszystkim na aktualne meandry polityki historycznej III RP i współczesne stosunki polsko-ukraińskie. – Chodzi nam o szeroki kontekst społeczno-historyczny tamtych zdarzeń – wije się prok. Zając. - Nie możemy działać pochopnie! – rzuca w końcu.

 

Źli banderowcy i Sprawiedliwi Ukraińcy

 

Na razie z poczynionych ustaleń – pan prokurator może jednak podać nie nazwiska oskarżonych (choć ruch kombatancki UPA, w tym uczestników Rzezi Wołyńskiej – jest dziś ważnym elementem państwowej edukacji historycznej Ukrainy, a jego „kombatanci” chętnie występują publicznie chwaląc się dokonaniami na niwie tępienia Lachów) – ale gołosłowne zapewnienia, że „z pewnością większość Polaków przeżyła tamte tragiczne zdarzenia dzięki swoim ukraińskim sąsiadom”. Mamy więc do czynienia z sytuacją kuriozum, nowomową –  mordowali anonimowi „banderowcy”, nie wiadomo jakiej narodowości, ale ratowali na pewno Ukraińcy!  To coś jak dobrzy Niemcy i źli naziści – denerwują się przedstawiciele lubelskiego środowiska kresowego, rozczarowani tak długim brakiem realnych wyników prac Instytutu. Z drugiej jednak strony, skoro rola Sprawiedliwych Ukraińców była tak duża – to czemu Rada Miasta Lublin odrzuciła obywatelski wniosek o uhonorowanie ich przez nadanie takiej nazwy dotychczasowemu Skwerowi Szewczenki (uważanego przez ukraińskich nacjonalistów za swojego wieszcza)?

 

Reasumując, trudno jest stwierdzić czy IPN faktycznie kogoś ściga za ludobójstwo na Polakach – czy raczej  rozgrzesza rodaków sprawców, pilnując przy tym, by ci zdążyli sobie spokojnie umrzeć ze starości, żyjąc z rent specjalnych przyznanych przez władze Ukrainy.  Mimo to Kresowianie zachęcają, by zgłaszać się do IPN ze świadectwem prawdy o tamtych strasznych zbrodniach. Korespondencję w tej sprawie należy kierować na adres: ul. Wodopojna 2, 20-086 Lublin; numer telefonu: (81) 534 59 11 lub e-mailem:komisja.lublin@ipn.gov.pl.

 

Konrad Rękas

Artykuł ukazał się na portalu Sputnik Polska

KOMENTARZE

 • Autor
  "Za Wołyń – oskarżyć czy rozgrzeszyć?"

  Rozgrzeszenie jest wykluczone - ono nie leży w mocy ludzkiej. Tylko Bóg może rozgrzeszyć. Człowiek gdy przebacza musi brać grzechy swojego winowajcy na siebie.
  Przebaczyć im też nie możemy - bo przebacza się swoim winowajcom - a to nie nas bezpośrednio skrzywdzono. Poza tym za przebaczeniem musi iść naprawa skutków win tych winowajców. - Mieli dużo czasu - czyżby to już zrobili? Czyżby to zrobili ich spadkobiercy?

  A jednak IPN usiłuje ich rozgrzeszyć.
  Wniosek jest taki że lubelski IPN są to potomkowie banderowców, a teraz szukają sztuczki żeby się wykpić.

  - NAWET JAK NIE BANDEROWCÓW, TO W KAŻDYM RAZIE JAKICHŚ NIEPOLAKÓW, KTÓRYCH MENTALNOŚĆ DOPUSZCZA TAKIE TALMUDYCZNE INTERPRETACJE, ŻE JAK "NIE, NIE TO TAK W ODNIESIENIU DO SPRAW LUDZKICH I ŻYCIOWYCH" (ZASADA Z MATEMATYKI NIE PRZENOSI SIĘ NA RELACJE MIĘDZYLUDZKIE).

  Jak coś "daje się interpretować" tak jak im aktualnie jest wygodne, to już to głoszą, już uważają za prawdę i zgodne z prawem.
  Oni są faktycznymi sędziami we własnej sprawie robiącymi wszystko dla swoich karier i dla zakamuflowania własnych zdrad.

  IPN przestał być instytucją użyteczności publicznej, przestał być instytucją ideową - tam już siedzą ludzie rozumujący w kategoriach ideologii prawnictwa, czyli interesu i satanizmu.
  Nam się trzeba wziąć najpierw za przewietrzenie IPN i obsadzenia go nie nominalnymi, nie prawniczymi, nie "przywiezionymi na ruskich tankach czy ich wychowankach albo i potomkach, ale ideowymi, funkcjonalnymi Polakami.
 • "Za Wołyń – oskarżyć czy rozgrzeszyć?"
  ----------------------
  Należy zacząć od tego, że masowe mordowanie Polaków i przez Niemców pod Hitlerem - i przez Rosjan pod Stalinem - i przez banderowców - których najbardziej opętał czarci pomiot - nadzorował właśnie ów czarci pomiot w ramach szatańskiej zemsty za 1920 rok - kiedy to Polacy zatrzymali bolszewików idących integrować Europę. Obecnie to czarci pomiot wskrzesił - jak gdyby nigdy nic - banderland - co jest równoznaczne z ostentacyjnym oddaniem przez pomiot - moczu - na pamięć pomordowanych na Wołyniu - Polaków.
  Wniosek?
  Za Wołyń należy oskarżyć nie tylko rękę dzierżącą czy to widły czy to siekierę czy to piłę ale przede wszystkim należy oskarżyć głowę, która kierowała ową ręką i zapewniła jej bezkarność do tej pory. Inną sprawą jest to - kto to ma zrobić w podbitym przez czarci pomiot - kraju/świecie?
 • Kto powinien przeprosić za Wołyń...
  Spadkobierca prawny ZSRR.
  Banderowcy działali na terenie Związku Sowieckiego, to on ponosi odpowiedzialność prawną i moralną za wydarzenia na Wołyniu.

  Będzie ciekawie: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019070910705279-rosjanie-i-ukraincy-to-jedna-nacja-sputnik/
 • @ chart
  Najpierw kara , następnie pokuta , a potem przebaczenie . Ps : Przypomniałeś o złych nazistach i dobrych Niemcach . Salute 5*
 • @Talbot 09:05:23
  Obrońca banderowców się odezwał...
 • @Robik 09:27:18
  Polityka ma to do siebie, że niedługo będzie zakaz krytyki banderowców bo okaże się, że - Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród.
 • Bestialskie ludobójstwo
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  tak należy to nazywać, aby prawda o tych zwyrodnialcach, którzy wymyślnie torturowali na śmierć, a nie zabijali, odcisnęła się w przestrzeni pojęć ludzkości. Nie wystarczy nazywać tego ludobójstwem, czyli zgładzeniem jakiegoś "ludu". Nie, czyn nosił znamiona bestialskiego znęcania się nad ofiarami. Również określenie "ludobójstwo ze szszególnym okrucieństwem" nie oddaje istoty sprawy, nie budzi właściwych skojarzeń.

  A jeśli ktoś określa owo bestialskie ludobójstwo, tak jak polski sejm, jako czyn, który ma wszelkie cechy ludobójstwa, to popełnia przestępstwo pomocnictwa w ukryciu zbrodni.
 • @demonkracja 08:23:53 SPRZECIW
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  NIE
  za ludobójstwo można karać głowę,

  ale te bestie, które torturowały na śmierć, zamiast zabijać, były zwyrodnialcami, i należy zapytać, kto pozwolił takim ludziom żyć w czasach pokoju. Przecież były to jednostki, które nie sposób nazwać ludźmi.

  I nie zmienia tego fakt, że banderowskie naczalstwo nakazało mordować ze szczególnym okrucieństwem. Aby wykonać taki rozkaz trzeba było być zwyrodnialcem.
 • @Talbot 09:05:23
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  Ty tak poważnie ?
 • @demonkracja 08:23:53
  "Za Wołyń należy oskarżyć nie tylko rękę dzierżącą czy to widły czy to siekierę czy to piłę ale przede wszystkim należy oskarżyć głowę, która kierowała ową ręką i zapewniła jej bezkarność do tej pory. Inną sprawą jest to - kto to ma zrobić w podbitym przez czarci pomiot - kraju/świecie?"

  To co piszesz to my wiemy, tylko nie zrozumiałeś iż przesłaniem notki jest pytanie kto ma to zrobić skoro czarci pomiot opanował i "nasz" IPN.
 • @interesariusz z PL 09:47:51
  "I nie zmienia tego fakt, że banderowskie naczalstwo nakazało mordować ze szczególnym okrucieństwem. Aby wykonać taki rozkaz trzeba było być zwyrodnialcem."
  ----------------------
  Zgadza się - i dlatego napisałem, że banderowcy najbardziej byli opętani - przez czarci pomiot - i być może - są nadal opętani.
 • @interesariusz z PL 09:48:42
  "Ty tak poważnie ?"

  Bardzo poważnie.
  Na Sputniku już zaczynają się pojawiać artykuły rozmywające odpowiedzialność Ukraińców za bestialskie mordy na Polakach. Jeszcze trochę, gdy zmieni się geopolityka i nastąpi odwilż - Polacy będą oskarżani przez Ukraińców za pomówienia.
  Nie nadarmo Putin spotykał się z Netanyahu - to Polacy mają być winni we wszelkich pogromach, żydowskich i kresowych.
 • @Talbot 10:03:36
  Po pierwsze współczesna Ukraina również jest spadkobiercą prawnym ZSSR. Więcej, zachowuje bezpośrednią ciągłość prawną z Ukrainą Sowiecką, dlatego m.in. jest właściwym adresatem roszczeń własnościowych polskich za mienie pozostawione na jej obecnym terytorium.

  A po drugie Pana zdaniem polski Wołyń to tylko ZSSR? Gratuluję podejścia...
 • @Talbot 10:03:36
  //Na Sputniku już zaczynają się pojawiać artykuły rozmywające odpowiedzialność Ukraińców za bestialskie mordy na Polakach//
  Bardzo proszę o link do artykułu.
 • @chart 10:08:23
  Kilka lat temu, komuniści z rosyjskiej Dumy stworzyli projekt rezolucji potępiającej zbrodnie UPA na Wołyniu. Do tej pory po przszukaniu internetu, nie znalazłem oficjalnego potępienia Rosji za zbrodnie ukraińskie na Polakach.
 • @interesariusz z PL 09:47:51
  "NIE
  za ludobójstwo można karać głowę,
  ale te bestie, które torturowały na śmierć..."

  Co za głupoty wypisujesz. Już w bandyckim Rzymie mawiano że nie miecz trzeba karać a rękę która go trzyma.

  Twoją metodą to możesz wyłapać tylko co drobniejszych rzezimieszków, ale do źródła woli mordowania nie dotrzesz, a więc i Twoje działania będą jałowe.

  Bestii nie powstrzyma "kara sprawiedliwa". Bestia jest odczłowieczona, zdemoralizowana i wynaturzona.
  ŻEBY MOŻNA BYŁO KIEDYŚ PATRZEĆ NA SPRAWIEDLIWOŚĆ BESTIA MUSI BYĆ POZBAWIONA ZDOLNOŚCI SZKODZENIA, ODIZOLOWANA, ODSEPAROWANA. - NAWET ZABITA GDY NIE USTAJE W AGRESJI.

  - NAJPIERW MUSI ZAPANOWAĆ MORALNOŚĆ, PÓŹNIEJ PRZYCHODZI CZAS NA SPRAWIEDLIWOŚĆ.

  Najpierw musi być zabita wrogość w bestii, jej uzurpatorstwo i szowinizm budujące wspólnotę banderowsko-syjonistyczną. Co z tego że surowo ukarzemy nawet wiele jej członków jak ona sama, w swojej woli pozostanie taka sama, a i członki jej odrosną jak mitycznej Hydrze.

  Poza tym IPN dopuszcza się tu zbrodni głupoty na nasz koszt, bo już od dawna wiemy, że np. pies jak nie zostanie dość surowo i dość szybko skarcony za swoje przewinienie, a karany zbyt łagodnie, czy później już nie wie o co chodzi karzącemu. Bestie się łatwo oswajają ze swoimi zdobyczami.

  19 lat prowadzić śledztwo to i często dochować się drugiego pokolenia potomków przez ten "czarci pomiot" ulokowany w IPN. - Na nasz koszt.
 • @Talbot 10:03:36
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  Przecież Sputnik tworzą jeszcze więksi amatorzy, niż neon,

  to taka bulwarówka, z tanimi sensacyjkami dla pensjonarek, pisana z rażącymi błędami językowymi.

  Za same błędy językowe należałoby go zamknąć. Ludziska czytają, a potem sami nie potrafią się wysłowić.

  Oczywiście, należy zadać NAM pytanie. Dlaczego neon nie jest bardziej poczytny od sputnika?

  Może notki zbyt trudne dla pensjonarek?
 • @miarka 10:28:39
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  Przecież napisałem, aby karać głowę za ludobójstwo,
  czyli się zagadzamy,
  zgadzamy się również w sprawie poniechań IPN,
  a zapewne również w ocenie wszystkich działań naszych władz w tej sprawie,

  natomiast bestialstwo, to zupełnie inna sprawa. Byłoby ono niemożliwe, gdyby ludzie byli niezdolni do bestialskich zachowań. I właśnie za tą możliwość trzeba niestety ukarać nie tylko sprawców, nie tylko głowę, ale całe społeczeństwo. To ono jest winne temu, że tolerowało wśród siebie bestie.
 • @Talbot 09:33:35
  Ty już bronisz banderowców na wszystkie sposoby.
 • @Robik 10:53:17
  "Ty już bronisz banderowców na wszystkie sposoby."

  Mądrego-inaczej - zawsze przyjemnie się słucha.
 • Wołyń - nierozliczone ludobójstwo....
  https://youtu.be/6YARNGRv8VQ
 • @Talbot 11:23:21
  Ty zaś kompletnie się ośmieszasz.
  W artykule jest mowa o polskim (?) IPN które prowadzi ślamazarnie śledztwo od 19 lat (!!!) w sprawie bestialskich mordów dokonanych przez Ukraińców na Polakach a ty jak zwykle szukasz pretekstu żeby dowalić w tym momencie Rosji.
  Byłoby na miejscu gdybyś dowalił IPN-owi, polskiemu rządowi, Ukraińcom ale ty tego nie robisz. Ciekawe dlaczego?
 • @interesariusz z PL 10:45:24
  "natomiast bestialstwo, to zupełnie inna sprawa. Byłoby ono niemożliwe, gdyby ludzie byli niezdolni do bestialskich zachowań".

  Owszem, mamy wolną wolę a więc i możemy wszystko. Możemy, ale nawet gdy to jest w naszym szeroko rozumianym interesie postępujemy jak ludzie kulturalni, dobrze wychowani, biegle operujący systemem wartości ideowych i ludzkich, i społeczności w której żyjemy.


  "I właśnie za tą możliwość trzeba niestety ukarać nie tylko sprawców, nie tylko głowę, ale całe społeczeństwo. To ono jest winne temu, że tolerowało wśród siebie bestie".

  Nie. Nie za możliwość, a za bierność wobec pojawiających się demoralizacji, zbrodni, zła i wynaturzenia.

  W swojej ostatniej notce wyraźnie piszę że tolerancja jest łaską. Nie darem. kierujący się łaską nie działa w wolnej woli jak jest w sytuacji gdy korzysta z daru, ale działa w woli zgodnej z łaskawcą.

  Jako łaskawcy (społeczeństwo chcąc nie chcąc pełni tu rolę suwerena) tolerujemy zło, a to znaczy już tyle co zachęcamy bestie do zła, a więc i wchodzimy w postawy samozatraceńcze, wyzbyte moralności, a więc i woli obrony koniecznej.

  Tolerujemy zło , to już znajdujemy w sobie swój wynaturzony cel, cel zgodny ze złem które tolerujemy.
  Inaczej mówiąc - dołączamy do bestii, wchodzimy w aberracje mentalne typu syndrom sztokcholmski czy "satanistyczne odwrotki" - liczne ideologie które bazują na przestawieniach w systemie ludzkich wartości.
  - Wartości urojonych, uzurpatorskich czy roszczeniowych, wartościach wywodzonych nawet z ideologii szowinizmu czy satanizmu.

  Typowe dla banderyzmu jest "pohulanie sobie z bezbronnymi ofiarami" - obraz sceny gdy to diabły w piekle "wymierzają sprawiedliwość" grzesznym duszom. Banderyzm to satanizm.

  Bez walki ze złem ono zawsze bezczelnieje, rośnie w siłę i stronników.

  Pamiętajmy że po rewolcie Chmielnickiego Polska wycofała się z woli utrzymania w Rzeczpospolitej zrewoltowanych terenów (w Małopolsce wschodniej - dziś w granicach Ukrainy pozostała i nigdy z niej nie zrezygnowaliśmy). Znów należałoby przelać morze krwi, a bestia z czasem by się znów odrodziła.

  Po zwalczeniu zła zawsze trzeba instalować w jego miejsce dobro (nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać".
  To funkcjonuje wobec nieprzyjaciół, ale nie wobec wrogów, nie wobec bestii.
  Dla nich nic nie jest dość dobre bo one idą po nasze wszystko.
  Ich miejsce jest w piekle.
  Im nie wolno dać chwili wolności na ich wynaturzenia i bestialstwa.

  Dlatego tak wielką zbrodnią jest to co robi IPN. - On im daje czas na ich umacnianie się w ich bestialstwie.
 • @Robik 11:46:38
  "Ty zaś kompletnie się ośmieszasz.
  W artykule jest mowa o polskim (?) IPN które prowadzi ślamazarnie śledztwo od 19 lat (!!!) w sprawie bestialskich mordów dokonanych przez Ukraińców na Polakach a ty jak zwykle szukasz pretekstu żeby dowalić w tym momencie Rosji. "

  No właśnie - Polska poparła Rosję w Radzie Europy.

  A Rosja sama sobie dowala.
 • @miarka 00:38:58
  Konfrontacja wartości przebiega na osi Cywilizacja łacińska - Cywilizacja siczy. I w tej perspektywie powinno być formułowane Kresowe posłannictwo Polaków
  https://si.neon24.pl/post/147343,poznawanie-dziedzictwa-kresow

  Ci którzy myślą na poważanie o związaniu dwóch płuc Europy, nie mogą zapominać o nauce przewodników Kościoła Katolickiego dla dobrosąsiedztwie w relacjach Polsko - Niemieckich z roku 1965
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Or%C4%99dzie_biskup%C3%B3w_polskich_do_biskup%C3%B3w_niemieckich

  I powinny nas w jej współczesnej ocenie dominować doraźne sukcesy polityczne i propagandowe Niemieckich epigonów narodowego socjalizmu.

  Żeby pamięć Ukraińskiego barbarzyństwa służyła prawdzie wspólnoty rodowodu politycznego Europy Środka, trzeba by postawić szerszy postulat: Osądzić i przebaczyć.
 • @Andrzej Madej 12:15:52
  "Żeby pamięć Ukraińskiego barbarzyństwa służyła prawdzie wspólnoty rodowodu politycznego Europy Środka, trzeba by postawić szerszy postulat: Osądzić i przebaczyć".

  Teoretycznie racja, tylko kto miałby na siebie wziąć winy zbrodniarzy i z nimi żyć jak człowiek?
  Przypominam mój pierwszy komentarz pod notką. To przekracza ludzką moc, a banderowskie barbarzyństwo musi być wytępione.

  Moim zdaniem zostaje nam tylko najdalej idąca separacja, bo to nie ta skala. To w nich samych zło musi wygnić.

  Poza tym przebaczenie jest łaską a więc i wymaga aktywności łaskawcy na całej drodze ku celowi łaski, którym jest wejście zbrodniarzy na drogę typową dla ludzi dobrych i moralnych.
  Teoretycznie byłoby to możliwe, ale wymagałoby zaangażowania znacznie większej ilości świadomych rzeczywistości odpowiedzialnych i moralnych ludzi jak dysponuje Polska.
  Nawet jak byśmy wystawili tu 100-tysięczną armię wolontariuszy, to nasza zdolność asymilacyjna pozwala na przyjęcie pod opiekę góra 2-3 tysiące (licząc razem z naszym marginesem społecznym i innymi niezintegrowanymi przybyszami), a tych do przyjęcia ludzkiego systemu wartości jest nawet więcej jak nas.
  Ilość większa jak te 2-3% to już nieopanowany, niekontrolowany, sterowany przez naszych wrogów zewnętrznych przybytek naszych wrogów wewnętrznych, a więc i wewnętrznych skłóceń (a "nie ostoi się dom skłócony") i nasza porażka gotowa.


  Całe to "związanie dwóch płuc Europy" ma sens wyłącznie w zgodnym, zdrowym i dobrym duchu".
  To by była zdrada Europy, w tym Polski jako pierwszej gdybyśmy jej doszyli "płuco porażone rakiem".
 • @Andrzej Madej 12:15:52
  "Konfrontacja wartości przebiega na osi Cywilizacja łacińska - Cywilizacja siczy."

  Czyli Lacjum, Romania, Emila etc (dawne Państwo Papieskie) naprzeciw Kozaków z Nadnieprza? Albo 8 Armia Włoska pod Stalingradem?
 • @Pedant 12:55:15
  Pan dramatyzuje.
  Trzeba porzucić perspektywę filmu Rok 1612.
 • @miarka 12:45:55
  Zgadzam się z Pana opinią z 11:47:32 co różnic w zwalczaniu zła i stawiania dobra w kontekście nieprzyjaciół i wrogów - zgoda.
  Ale już nie z opinią:
  "... Dlatego tak wielką zbrodnią jest to co robi IPN. ... "

  W mojej ocenie obecnie IPN próbuje się wyplątać ze skutków programu banderyzacji Ukrainy, rozpoczętej kilkanaście lat temu przez Polskie władze, prawdopodobnie na zlecenie Amerykanów. Robi to nieporadnie, jak to państwowa administracja.
  Ale warto mu jakoś pomóc ...
 • @Talbot 09:05:23
  Wołyń był wtedy sowiecki? Inna sprawa, że Wołyń to tylko hasło. A gdzie Lwó z okolicami? A gdzie Podole? Tylko Wołyń to umniejszanie.
 • @Talbot 09:33:35
  Już jest zakaz. Ale PiSiory są zbyt żałośni, aby to egzekwować
 • @Talbot 10:03:36
  Bo twoi idole robili UPAińcom lachę i jeszcze im dopłacali moimi pieniędzmi.
 • @Talbot 10:20:54
  A kiedy polskie potępienie? Ci tchórze z PiS w podskokach zmieniali ustawę o IPN. Tchórze, zdrajcy i agenci.
 • @Robik 11:46:38
  Talbot świadomie rozwala ewentualną dyskusję. Należy go ignorować Też dałem się na to złapać
 • @Andrzej Madej 13:16:38
  "W mojej ocenie obecnie IPN próbuje się wyplątać ze skutków programu banderyzacji Ukrainy, rozpoczętej kilkanaście lat temu przez Polskie władze, prawdopodobnie na zlecenie Amerykanów. Robi to nieporadnie, jak to państwowa administracja.
  Ale warto mu jakoś pomóc ..."

  Tak, pomóc - kije w dłoń i odpędzić od koryta.
  Oni są jak ten adwokat, który pouczał syna - nowoupieczonego adwokata" że sprawy tak trzeba prowadzić żeby jak się tylko da to z każdej móc wychować potomka. To samo zresztą przerabiają i medycy rockefellerowscy z Big-Farmą w zmowie a po to żeby im pacjentów nie ubywało.
  Proszą zauważyć też że są tu cztery instytucje społecznego zaufania które zdradzają tych którzy im ufają.

  IPN dzisiejszy to już administracja antypaństwowa.

  I niby jak "IPN próbuje się wyplątać ze skutków programu banderyzacji Ukrainy, rozpoczętej kilkanaście lat temu przez Polskie władze, prawdopodobnie na zlecenie Amerykanów"?

  - A więc oskarża te władze? - Wymusza na nich wycofanie się ze zbrodniczych a antypolskich machinacji na rzecz fałszowania polskiej pamięci narodowej? - Wymusza na nich na drodze administracyjnej uznanie konieczności niezwłocznego zwalczania zbrodni?
  Obnaża zbrodniczy spisek Usraelsko-POPiS-owski?
 • @miarka 13:37:15
  Myślę, że IPN jest zwyczajnie słaby. Coś tam próbuje z ekshumacją w Jedwabnem, coś tam próbuje z ustawą, z relacjami wschodnimi.

  Ale i tak nie znajduję porównywalnego ośrodka Polskiej refleksji historycznej. Mocne bezrybie.
 • @Wican 13:31:05
  To prawda. Pewnych mącicieli jak HuyskyTalbot należy ignorować.
  Sami wystarczająco się kompromitują.
 • @Andrzej Madej 13:48:51
  Uzupełnienie:
  ot choćby jutrzejsze obchody 76-lecia Krwawej Niedzieli.

  Zaproszenie z Aktualności Krakowskiego Oddziału IPN
  https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/74002,Uroczystosci-w-76-rocznice-krwawej-niedzieli-na-Wolyniu-Krakow-11-lipca-2019.html
 • @Andrzej Madej 13:48:51
  Tam zatrudniają ludzi słabych charakterem albo mentalnych jakobinów.
 • @Andrzej Madej 13:48:51
  "Myślę, że IPN jest zwyczajnie słaby. Coś tam próbuje z ekshumacją w Jedwabnem, coś tam próbuje z ustawą, z relacjami wschodnimi".

  Doprawdy próbuje robić to do czego jest powołany?
  - A może przeciwnie
  - dąży do tego aby prawdę historyczną, prawdę stanowiącą grunt pod konstruktywną przyszłość naszego Narodu poddać kryteriom aktualnych faszystów, czyli dążyć do tego aby to była i pamięć i prawda stanowione na ich zlecenie?
  - dąży do tego abyśmy to co dla nas ważne okryli niepamięcią, a przez to jako pozbawieni świadomości naszych korzeni i tożsamości narodowej przyjmowali bez oporów wrogie nam narracje fałszerzy historii i uprawiaczy ich "polityki historycznej" kreowanej pod ich uzurpacje;
  - aspiracje IPN to orwellowski Miniprawd, czyli ministerstwo prawdy, ministerstwo fałszerzy prawdy, zupełne, satanistyczne przeciwieństwo "Instytutu Strażników Pamięci" niezbędnej Narodowi.
 • @miarka 14:05:55
  Tam do pracy przyjdzie albo przydupas albo wariat. Dr Łukasz Kamiński był przydupasem Leona Kieresa, choć pracowali na innych wydziałach, ale na tym samym Uniwerku. Łukasz w sumie fajny, rozsądny facet, ale bez charakteru.
 • @miarka 14:05:55
  Co do "Instytutu Strażników (Kustoszy?) Pamięci", to IPN coś robi:
  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/72031,Laureaci-Nagrody-Kustosz-Pamieci-Narodowej-2019.html

  Choć ja tą sprawę widzę szerzej. W kontekście zagadnienia jakości elit narodowych. Napiszę o tym dziś wieczorem od strony modernizacji samorządności dla mechanizmów samoregulacji gospodarczej.
 • @Husky 14:21:39
  O taki drobiazg tak się PiSi funkcjonariusz wk? Daj se na luz, zjedz Snickersa!
  Kwota wolna od podatku, stawka VAT. To są moje i Robika pieniądze które mi rabujecie. Wszystkie jesteście huyskie skurwysyny, oszuści bandyci i podżegacze wojenni.
 • @Husky 14:21:39
  A kiedy twoi idole ujawnią aneks z likwidacji WSI? Kiedy zwiększą kwotę wolną od podatku? Kiedy przeciwstawią się Jankesom i Żydom w kwestii roszczeń
 • @Andrzej Madej 14:24:32
  Co za idiota wymyślił tytuł "Kustosz Pamięci Narodowej"?

  Kustosze to są w muzeum, a muzeum dotyczy spraw już nieaktualnych.

  Pamięć Narodowa zaś dotyczy spraw wciąż żywych, żywego ducha narodu, żywych wartości, żywych tradycji.
  Owszem i tu i tu mamy dobra wspólne Narodu, tylko że te muzealne dotyczą refleksji mądrościowej, natomiast te dotyczące żywych, żywego ducha narodu, żywych wartości, żywych tradycji są nam konieczne żeby wokół nich organizować sobie środki swojego bezpieczeństwa i zaspokajania potrzeb bieżących.

  Sprowadzanie IPN-u do roli kustoszy to i sprowadzanie Narodu Polskiego do roli eksponatów w muzeum w którym przewodnicy będą mogli stosować narrację naszych byłych dziejów jaka im tylko będzie wygodna. - A nas już nie będzie żeby się bronić.

  Rzecz w tym, że IPN jest nam, Narodowi Polskiemu niezbędny właśnie po to abyśmy przetrwali i byli wciąż realnymi i żywymi, wciąż samodzielnymi Gospodarzami w swoim Państwie.
 • @Husky 15:10:06
  Wróbelku. Brak ci zdolności honorowej, jak calej styropianowej ferajnie. Nawet nie wiesz, jak przyjemnie od takiego padalca usłyszeć przekleństwa pod własnym adresem.
 • @Wican 13:31:05
  "A kiedy polskie potępienie? "

  A ty co - ze Sputnika spadłeś?

  Najpierw Rosja musi potępić banderowskie zbrodnie na Polakach, ale jak ma to zrobić"
  Czy potępiając te zbrodnie, nie będzie się musiała przyznać do swoich zbrodni?
  To Rosji zależy najbardziej na nagłaśnianiu zbrodni wołyńskiej, bo to w jej mniemaniu, rozmyje jej zbrodnie.
 • @miarka 14:53:26
  "Co za idiota wymyślił tytuł "Kustosz Pamięci Narodowej"? "

  To jest tytuł nadawany konkretnym osobom, podejmującym się systematycznej ochrony jakiegoś świadectwa dziedzictwa narodowego. Uważam, że tytuł ten otrzymują osoby zacne i słyszałem, że traktują to jako istotne wyróżnienie.
 • @Andrzej Madej 15:44:51
  A nie kojarzy im się to z muzeum? - Z czymś negatywnym w stosunku do żywego i wciąż użytecznego obiektu który wymaga raczej propagowania go we wszystkich przestrzeniach życia naszego Narodu a nie zamykania w gablocie?
 • @Husky 15:10:06
  Oooo !!!!
  To może mi tutaj odpowiesz na moje pytanie, które zbyłeś haniebnym milczeniem ?
  Jak nie wiesz jak brzmiało, to chętnie pomogę.
  Choć obawiam się, że jako dupek bez "chonoru" nie masz nic do powiedzenia....
 • @SZS 17:12:23
  Nie spamuj please
  8-))))
 • @miarka 16:11:06
  Źródłosłów "kustosza" jest poważny (za wiki) :

  "Kustosz koronny (łac. custos Regni) – urzędnik powołany do strzeżenia skarbca I Rzeczypospolitej, tzn. insygniów królewskich i najważniejszych dokumentów państwowych.
  (...) Z urzędnika marginalizowanego, czy nawet zbędnego stał się istotnym w roku 1596, kiedy przenoszono stolicę z Krakowa do Warszawy, a skarbiec pozostawiono na Wawelu. Kustosz stał się wtedy odpowiedzialny za całość skarbca.
  (...) Kustosz koronny powoływany był przez prałatów i kanoników krakowskich z ich własnego grona. Przyznanie duchownym tego prawa wynikało z trzech czynników – cieszyli się oni większym zaufaniem, przebywali stale na miejscu, insygnia koronne traktowano jako rzeczy poświęcane. ..."
 • @Husky 17:16:16
  Okiej. Fakjuwerymacz...
 • @SZS 18:26:26
  Fakjuwerymacz...
  8-)))))))
  pzdr.
 • @Husky 18:29:09
  Ajemsory. Sapołzedtubi: senkjuwerymać !
  A tak bez inglisz. Co z tą odpowiedzią ???
 • @Andrzej Madej 17:29:27
  Ładne, zaszczytne, ale przecież strażnik choćby i pilnował rzeczy poświęconych i był tytułowany kustoszem, to tylko rodzaj ciecia.

  Nawet największy skarb jest dobrem martwym, pamiątką, trofeum. Czymś statycznym. Wokół niego można tylko budować mity i narracje.
  Pamięć narodowa jest czym innym - jest dobrem wspólnym, dobrem duchowym, dobrem żywym i dynamicznym, dobrem potrzebnym narodowi dla jego organizowania się ku życiu, życiu jego kultury, życiu jego systemu wartości. - Jest ku motywowaniu członków narodu dla sięgania po jego cele duchowe, ku kształtowaniu jego jego ciągłości duchowej, więzi międzypokoleniowej, ku dawaniu dobrego przykładu młodzieży.
 • Probanderowska prowokacja
  Po pierwsze - stanowisko Rosji w tej sprawie jest jasne: np. https://ria.ru/20140305/998311617.html

  Po drugie - a od kiedy organ ustawodawczy jednego państwa zajmuje się wydarzeniami z historii drugiego państwa, z udziałem tego drugiego państwa obywateli? Sejm RP potępił eksterminację Indian przez USA?

  Niektórzy tutaj prowadzą specyficzną formę osłaniania zbrodni ukraińskich wykręcaniem, że "najważniejsze co o tym mówią Rosjanie".

  Otóż nie. Najważniejsze co w sprawie tych zbrodni robi państwo polskie. A raczej czego nie robi...
 • Witam
  W żaden sposób nie można rozgrzeszyć,no chyba, że sami Ukraińcy nas przeproszą i przestaną gloryfikować OUN-UPA. Tylko na prawdzie można budować przyszłość.

  A oto wybrane tortury jakie Ukraińcy zadawali Polakom (właśnie leci w TV film "Wołyń"):

  - Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy
  - Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie)
  - Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy
  - Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło
  - Wyrzynanie na czole "orła"
  - Wbijanie bagnetu w skroń głowy
  - Wyłupywanie jednego oka
  - Wybieranie dwoje oczu
  - Obcinanie nosa
  - Obcinanie jednego ucha
  - Obrzynanie obydwu uszu
  - Przebijanie kołami dzieci na wylot
  - Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha
  - Obrzynanie warg
  - Obcinanie języka
  - Podrzynanie gardła
  - Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz
  - Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty
  - Wybijanie zębów
  - Łamanie szczęki
  - Rozrywanie ust od ucha do ucha
  - Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar
  - Podcinanie szyi nożem lub sierpem
  - Zadawanie ciosu siekierą w szyję
  - Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy
  - Skręcanie głowy do tyłu
  - Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą
  - Obcinanie głowy sierpem
  - Obcinanie głowy kosą
  - Odrąbywanie głowy siekierą
  - Zadawanie ciosu siekierą w szyję
  - Zadawanie ran kłutych w głowie
  - Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców
  - Zadawanie innych ran ciętych na plecach
  - Zadawanie ciosów bagnetem w plecy
  - Łamanie kości żeber klatki piersiowej
  - Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca
  - Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś
  - Obcinanie kobietom piersi sierpem
  - Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą
  - Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej
  - Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską
  - Zadawanie ran kłutych brzucha nożem lub bagnetem
  - Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem
  - Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych
  - Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha
  - Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku - kipiącej wody
  - Rozcinanie brzucha i wkładanie do jego wnętrza kamieni oraz wrzucanie do rzeki
  - Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do wnętrza potłuczonego szkła
  - Wyrywanie żył od pachwiny, aż do stóp
  - Wkładanie do pochwy - waginy rozżarzonego żelaza
  - Wkładanie do waginy szyszek sosny od strony wierzchołka
  - Wkładanie do waginy zaostrzonego kołka i przepychanie aż do gardła, na wylot
  - Rozcinanie kobietom przodu tułowia ogrodniczym scyzorykiem, od waginy, aż po szyję i pozostawienie wnętrzności na zewnątrz
  - Wieszanie ofiar za wnętrzności
  - Wkładanie do waginy szklanej butelki i jej rozbicie
  - Wkładanie do otworu analnego szklanej butelki i jej stłuczenie
  - Rozcinanie brzucha i wsypywanie do wnętrza karmy dla zgłodniałych świń tzw. osypki, który to pokarm wyrywały razem z jelitami i innymi wnętrznościami
  - Odrąbywanie siekierą jednej ręki
  - Odrąbywanie siekierą obydwóch rąk
  - Przebijanie dłoni nożem
  - Obcinanie palców u ręki nożem
  - Obcinanie dłoni
  - Przypalanie wewnętrznej strony dłoni na gorącym blacie kuchni węglowej
  - Odrąbywanie pięty
  - Odrąbywanie stopy powyżej kości piętowej
  - Łamanie kości rąk w kilku miejscach tępym narzędziem
  - Łamanie kości nóg w kilku miejscach tępym narzędziem
  - Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską, obłożonego z dwóch stron deskami
  - Przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą
  - Obcinanie piłą obie nogi
  - Posypywanie związanych nóg rozżarzonym węglem
  - Przybijanie gwoździami rąk do stołu, a stóp do podłogi
  - Przybijanie w kościele na krzyżu rąk i nóg gwoździami
  - Zadawanie ciosów siekierą w tył głowy, ofiarom ułożonym uprzednio głową do podłogi
  - Zadawanie ciosów siekierą na całym tułowiu
  - Rąbanie siekierą całego tułowia na części
  - Łamanie na żywo kości nóg i rąk w tzw. kieracie
  - Przybijanie nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim
  - Krajanie dziecka nożem na kawałki i rozrzucanie ich wokół
  - Rozpruwanie brzuszka dzieciom
  - Przybijanie bagnetem małego dziecka do stołu
  - Wieszanie dziecka płci męskiej za genitalia na klamce drzwi
  - Łamanie stawów nóg dziecka
  - Łamanie stawów rąk dziecka
  - Zaduszenie dziecka przez narzucenie na niego różnych szmat
  - Wrzucanie do głębinowych studni małych dzieci żywcem
  - Wrzucanie dziecka w płomienie ognia palącego się budynku
  - Rozbijanie główki niemowlęcia przez wzięcie go za nóżki i uderzenie o ścianę lub piec
  - Powieszenie za nogi zakonnika pod amboną w kościele
  - Wbijanie dziecka na pal
  - Powieszenie na drzewie kobiety do góry nogami i znęcanie się nad nią przez odcięcie piersi i języka, rozcięcie brzucha i wybranie oczu oraz odcinanie nożami kawałków ciała
  - Przybijanie gwoździami małego dziecka do drzwi
  - Wieszanie na drzewie głową do góry
  - Wieszanie na drzewie nogami do góry
  - Wieszanie na drzewie nogami do góry i osmalanie głowy od dołu ogniem zapalonego pod głową ogniska
  - Zrzucanie w dół ze skały
  - Topienie w rzece
  - Topienie przez wrzucenie do głębinowej studni
  - Topienie w studni i narzucanie na ofiarę kamieni
  - Zadźganie widłami, a potem pieczenie kawałków ciała na ognisku
  - Wrzucenie dorosłego w płomienie ogniska na polanie leśnej, wokół którego ukraińskie dziewczęta śpiewały i tańczyły przy dźwiękach harmonii
  - Wbijanie koła do brzucha na wylot i utwierdzanie go w ziemi
  - Przywiązanie do drzewa człowieka i strzelanie do niego jak do tarczy strzelniczej
  - Prowadzenie nago lub w bieliźnie na mrozie
  - Duszenie przez skręcanie namydlonym sznurem zawieszonym na szyi, zwanym arkanem
  - Wleczenie po ulicy tułowia przy pomocy sznura zaciśniętego na szyi
  - Przywiązanie nóg kobiety do dwóch drzew oraz rąk ponad głową i rozcinanie brzucha od krocza do piersi
  - Rozrywanie tułowia przy pomocy łańcuchów
  - Wleczenie po ziemi przywiązanego do pojazdu konnego
  - Wleczenie po ulicy matki z trojgiem dzieci, przywiązanych do wozu o zaprzęgu konnym w ten sposób, że jedną nogę matki przywiązano łańcuchem do wozu, a do drugiej nogi matki jedną nogę najstarszego dziecka, a do drugiej nogi najstarszego dziecka przywiązano nogę młodszego dziecka, a do drugiej nogi młodszego dziecka, przywiązano nogę dziecka najmłodszego
  - Przebicie tułowia na wylot lufą karabin
  - Ściskanie ofiary drutem kolczastym
  - Ściskanie razem dwie ofiary drutem kolczastym
  - Ściskanie więcej ofiar razem drutem kolczastym-
  - Periodyczne zaciskanie tułowia drutem kolczastym i co kilka godzin polewanie ofiary zimną wodą w celu odzyskania przytomności i odczuwania bólu i cierpienia
  - Zakopywanie ofiary do ziemi na stojąco po szyję i w takim stanie jej pozostawienie
  - Zakopywanie żywcem do ziemi po szyję i ścinanie później głowy kosą
  - Rozrywanie tułowia na wpół przez konie
  - Rozrywanie tułowia na wpół przez przywiązanie ofiary do dwóch przygiętych drzew i następnie ich uwolnienie
  - Wrzucanie dorosłych w płomienie ognia palącego się budynku
  - Podpalanie ofiary oblanej uprzednio naftą
  - Okładanie ofiary dookoła słomą-snopem i jej podpalenie, czyniąc w ten sposób pochodnię Nerona
  - Wbijanie noża w plecy i pozostawienie go w ciele ofiary
  - Wbijanie niemowlęcia na widły i wrzucanie go w płomienie ognia
  - Wyrzynanie żyletkami skóry z twarzy
  - Wbijanie dębowych kołków pomiędzy żebra
  - Wieszanie na kolczastym drucie
  - Zdzieranie z ciała skóry i zalewanie rany atramentem oraz oblewanie jej wrzącą wodą
  - Przymocowanie tułowia do oparcia i rzucanie w nie nożami
  - Wiązanie - skuwanie rąk drutem kolczastym
  - Zadawanie śmiertelnych uderzeń łopatą
  - Przybijanie rąk do progu mieszkania
  - Wleczenie ciała po ziemi, za nogi związane sznurem
  - Przybijanie małych dzieci dookoła grubego rosnącego drzewa przydrożnego, tworząc w ten sposób tzw. "wianuszki".

  Owe metody tortur swoją okrutną wymyślnością przewyższały tortury stosowane przez ludobójcze hitlerowskie Niemcy czy ludobójczą sowiecką Rosję.
 • Będą tylko działania pozorowane dla uspokojenia tłuszczy przed wyborami.
  i zatajanie obecnych wyczynów,pobić, morderstw, gwałtów, rabunków, obrażania Polski i Polaków!
  Już wielu Polaków w ostatnim czasie, straciło życie z rąk ukraińskich przestępców.
  https://twitter.com/M61RZ/status/1139864283674816517

  13-tego w Warszawie, przy ulicy Młodzieńczej miało miejsce tragiczne zajście z udziałem trzech pijanych lub pod wpływem narkotyków młodych Ukraińców. W obronie zaatakowanej przez nich kobiety stanął mężczyzna ok 50 lat. Został uderzony głową przez jednego w pierś, wypadl z autobusu uderzając głową w krawężnik - kałuża krwi wypływająca z ust i uszu. Napastnicy zostali obezwładnieni przez lilku pasażerów i oddani w ręce policji. @JacekWronaCBS jakoś cicho na ten temat, czy możesz się dowiedzieć dlaczego? Czyżby poprawność polityczna? Prośba Jacku.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-05-09/zmarl-po-w-bojce-z-ukraincami-byl-pewien-ze-obroni-siebie-kolegow-i-kasjerke/

  https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ubije-jak-na-wolyniu-glupie-polaki-ukrainiec-odpowie-za-napasc-w-centrum-lublina,n,1000212684.html  Ukrainiec miał krzyczeć do obsługi klubu „Polskie k…wy skończycie, jak na Wołyniu. Zaj…ę was, je…ne Polaki”, a także podkreślać, że jest „żołnierzem i banderowcem”.

  został uniewinniony..

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/392000-zaskakujaca-decyzja-sadu-agresywny-ukrainiec-grozil-polakom-powtorka-z-wolynia-sprawa-zostala-umorzona


  Polskie k..wt, dziwki do polskich kobiet, jeb...ne Polaczki.... itd

  Coś bardzo złego dzieje się w Polsce!!
 • @chart 20:34:20
  "Po pierwsze - stanowisko Rosji w tej sprawie jest jasne:"

  To nie jest oficjalne stanowisko Rosji, tylko notatka opublikowana przez agencję TASS.

  Proszę dowiedzieć się, dlaczego rezolucja komunistycznych, rosyjskich parlamentarzystów potępiających zbrodnie banderowców na Polakach - nigdy nie została zatwierdzona?

  Co do "probanderowskiej prowokacji"...
  Zapewne to żydowska prowokacja byłych żołnierzy NKWD.
 • @Talbot 06:30:51
  "to żydowska prowokacja byłych żołnierzy NKWD".

  Nareszcie się Pan przyznał i przedstawił.
 • @chart 14:53:27
  Oskarżyć - jako ludobójstwo - owszem.

  Sprawców - rozgrzeszyć (większość z nich i tak nie żyje), a jeśli nie by zostaliśmy ofiarami (sierotami), to nie w naszej mocy jest rozgrzeszać. Ale też nie powinniśmy obwiniać. To były czasy wojny, trudne czasy, trudne uwarunkowania. Ja przynajmniej nie podejmuję się przywrócić sprawiedliwość. To ponad siły nie tylko jednostki, ale i jednego narodu.

  Tak samo zresztą nigdy nie przywrócono sprawiedliwości po tureckim mordzie na Ormianach, po ludobójstwie w belgijskim Kongo czy wojnach z aborygenami na Tansmanii. Intelligenzaktion pomińmy... do dziś boli (tym bardziej nie można zrozumieć uderzenia w obecny wyż demograficzny - dzieci dzisiejszej wielkomiejskiej inteligencji Krakowa, Warszawy i Wrocławia, z których realnie połowa została dziś pozbawiona prawa do szkoły średniej).

  Oczywiście jawne przypadki barbarzyństwa trudno rozgrzeszać... ale czy w naszej mocy jest ścigać sprawców?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031