Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1169 postów 575 komentarzy

Czego uczy nas Putin?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polacy NAPRAWDĘ znów dali się wkręcić w „dyskusję” pt. „A Putin to się wykręca od odpowiedzialności za II wojnę i jeszcze mówi, że to nasza wina!”?

 Przede wszystkim – przecież oczywistością jest, że II wojny światowej NIE WYWOŁAŁ Pakt Ribbentrop-Mołotow, tylko narastające sprzeczności interesów wielkich mocarstw. Nie rozumieliśmy tego w 1939 roku, ale już w 2019 naprawdę moglibyśmy wreszcie pojąć.

 
Polacy, najwyższy czas dorosnąć…!
 
 
 
Rosyjska szkoła odpowiedzi

 
 
Nadto warto zauważyć, że przecież od dłuższego już czasu Rosja wypracowała trzy rodzaje odpowiedzi na PR-owe ataki oparte o jakieś tam pseudo-sentymentalne narracje polityki historycznej i stosunków międzynarodowych.
 
Po pierwsze – Putin i inni odpowiadają językiem real politik, na zasadzie „Nie opowiadajcie ludziom bzdur, polityka jest funkcją bilansu sił, tak było w przeszłości i tak jest dzisiaj”. Wówczas oczywiście wzbudzany jest krzyk jeszcze większy: „Przyznał się, przyznał! Nowy Hitler! Przecież wiadomo, że tak nie wolno, liczą się tylko dialog! Demokracja! Prawa człowieka!” itd. – czyli eskalacja bzdurnej propagandy.
 
Po drugie – w przypływach dobrego humoru Putin czy Ławrow umieją czarować nie gorzej i odcinają się Zachodowi dokładnie tak samo: używając „języka dialogu i miłości”, oczywiście szelmowsko się przy tym uśmiechając. To wywołuje krzyk bodaj jeszcze większy: „No jak sobie kpią w żywe oczy, mówią o jakimś poszanowaniu woli narodów [np. Krymczan czy Szachtarów], a wiadomo, że tylko imperializm im w głowie!”. I na takie dictum Putin uśmiecha się jeszcze bardziej złośliwie…
 
I po trzecie wreszcie, co jest połączeniem dwóch powyższych metod – Rosjanie nauczyli się odbijać piłeczkę oskarżeń historycznych wskazując na zakłamanie nimi szermujących. Równocześnie więc Putin mówi o tym, że przecież ZSSR podejmowało działania uznane za konieczne dla zabezpieczenia własnych interesów (element real politik), pewna część historyków rosyjskich dodaje, że istniało ku temu uzasadnienie historyczne (szczególnie bolący Polaków element „praworządności” i PR-owego uzasadnienia wkroczenia Sowietów) i w finale znów Putin dobija pokazaniem, że przecież dokładnie taka sama była polityka wszystkich pozostałych graczy międzynarodowych.
 
Też tak umieliśmy!
 
A przecież sami byśmy to przyznali, gdybyśmy na chwilę przestali piszczeć, podbechtywani przez propagandystów wykorzystujących słabą i powierzchowną znajomość historii w Polsce! Nawet Polska bowiem umiała czy przynajmniej okresowo starała się prowadzić dokładnie taką politykę, jaką była sowiecka w opisie Putina i historyków rosyjskich! II RP dążyła do poprawy swojego położenia strategicznego – na przykład próbując opanować Kijów w 1920 roku, zajmując Wileńszczyznę, podejmując mniej lub bardziej udane starania o poszerzenie swego stanu posiadania kosztem Niemiec czy Czech. Tak, mieliśmy ku temu uzasadnienia historyczne, mogliśmy się (przeważnie) powoływać na wolę mieszkańców – ale też odnosiliśmy sukcesy tylko dysponując odpowiednią, choćby względną przewagą, a przegrywając, gdy (jak zwykle…) „racja” okazywała się być mniej ważna od bilansu sił. I tak, też umieliśmy rozmawiać i paktować ze wszystkimi – i jeszcze powinniśmy być z tego dumni!
,
To że w latach trzydziestych XX wieku Polska miała zawarte pakty ZARÓWNO ze Stalinem, jak i z Hitlerem – jak najlepiej świadczy o naszej ówczesnej dyplomacji, niestety jednak, zupełnie akcydentalnie. Stąd też nie ma racji MSZ III RP ni IPN, które w swych emocjonalnych i infantylnych polemikach z rosyjskim prezydentem wykazują się zupełnym niezrozumieniem celów i sensu aktywności międzynarodowej państwa polskiego – tak w przeszłości, jak i – niestety - dzisiaj.
 
Uczmy się od Putina
 
A przecież było już tak, że właśnie niezrozumienie sensu i zasad istnienia Polski między Niemcami i Sowietami, ale i między Zachodem a Wschodem - skazało nasze państwo na upadek. I to, że nadal nie chcemy rozumieć ani dlaczego historia pobiegła tak, jak pobiegła, ani jak i dlaczego nadal dzieją się kolejne wydarzenia w świecie nas otaczającym – oznacza fatum powtórzenia tej katastrofy jeszcze za naszego życia. Zamiast ośmieszać się pouczaniem Putina – powinniśmy się od niego uczyć: zarówno osiągania celów politycznych, jak i ich umiejętnego uzasadniania, zgodnego z racją stanu własnego państwa. Smętne popiskiwania i przekonywanie Polaków, że jesteśmy już tylko skazani na wieczny los ofiar – zaczynają już brzmieć jak klątwa rzucana na nasz naród, zmuszany by wiecznie popełniał te same błędy.
 
Ofiarami staniemy się bowiem dopiero wtedy – gdy się sami nimi poczujemy, tracąc resztki siły, godności i woli. Tego chcą zarządcy Polski, manipulatorzy przeszłości z IPN, a zwłaszcza zagraniczni mocodawcy ich wszystkich. Uczmy więc prawdziwej historii, poznawajmy zasady kształtowania rzeczywistości wokół nas. Bądźmy polskim zbiorowym Putinem!
 
Konrad Rękas
 

KOMENTARZE

 • Zadała pytanie Putinowi i....... została zwolniona z pracy
  Fatalnie zakończyła się konferencja z Władimirem Putinem dla jednej z rosyjskich dziennikarek. Na corocznej konferencji w prezydentem Alisa Jarowskaja zadała pytanie, które nie zostało wcześniej uzgodnione i… straciła pracę.

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-zadala-pytanie-putinowi-i-zostala-zwolniona-z-pracy,nId,4225661
 • @Husky 20:04:34
  "Na corocznej konferencji w prezydentem Alisa Jarowskaja zadała pytanie, które nie zostało wcześniej uzgodnione i… straciła pracę."

  Są poziomy na których nie ma miejsca na amatorszczyznę.
  Jak chcesz się przekonać o tym osobiście to zadaj publicznie nieuzgodnione pytanie Żorżecie albo Bibiemu...
 • @ Autor
  "Bądźmy polskim zbiorowym Putinem!"

  Aj waj! Myślozbrodnia ;-)

  5*
 • @Jasiek 20:17:33
  A tego zdrajce putin też zwolni.
  Pewnie tak, nawet Żorżeta czy Bibi mu nie pomoże

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-prezydent-lukaszenka-o-integracji-z-rosja-i-protestach-opozy,nId,4225699
 • @Husky 20:32:26
  "A tego zdrajce putin też zwolni."

  Zajmij się wetem PAD-a ;-)
 • Pakt Ribbentrop-Mołotow
  "Przede wszystkim – przecież oczywistością jest, że II wojny światowej NIE WYWOŁAŁ Pakt Ribbentrop-Mołotow, tylko narastające sprzeczności interesów wielkich mocarstw"/Konrad Rękas/


  Interesujące stwierdzenie z Pańskiej strony. Pakt ten był porozumieniem, utrwalonym na piśmie dokumentem, przygotowaniem do rozbioru Polski przez Rosję i Niemcy. To był plan na rozpoczęcie wojny.

  Czy przejrzał Pan ten dokument, czy tylko tak sobie pisze?

  Tutaj jest mikrofilm w języku rosyjskim i niemieckim, oraz w tłumaczeniu na angielski:

  http://www.lituanus.org/1989/89_1_03.htm#ref

  Cytuje urywek z porozumienia Ribbentrop-Mołotow:

  "2. W przypadku terytorialnych i politycznych zmian na obszarach należących do państwa polskiego, strefy wpływów Niemiec i ZSRR będą przedzielone linią rzek Narwi, Wisły i Sanu.

  Pytanie, czy interesy obydwu stron wskazują na dalsze utrzymanie niezależnego państwa polskiego i jakie mu należy wyznaczyć granice może być z całą pewnością określone tylko w toku dalszego rozwoju politycznych wydarzeń."

  Strona "lituanus.org", z której dokument pochodzi, stwierdza, że Rosjanie nie mogą znaleźć tego dokumentu w swoim archiwum i gdzieś go chyba zgubili :)
  http://www.lituanus.org/1989/89_1_03.htm
 • @AgnieszkaS 21:37:54
  Dlaczego zacytowała Pani tylko "urywek" - przecież całość jest niewiele dłuższa:

  Z okazji podpisania paktu o nieagresji między Niemcami i Związkiem
  Socjalistycznych Republik Sowieckich podpisani niżej przedstawiciele Stron
  przedyskutowali w ściśle poufnych rozmowach kwestię rozgraniczenia ich sfer
  wpływów w Europie Wschodniej. Te rozmowy doprowadziły do następującego
  porozumienia:
  1. W przypadku terytorialno-politycznych zmian rejonów wchodzących
  w skład państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa), północna
  granica Litwy będzie linią dzielącą strefę interesów Niemiec i ZSRR.
  Przy czym obie Strony uznają zainteresowanie Litwy rejonem Wilna.
  2. W przypadku terytorialno-politycznych zmian rejonów wchodzących
  w skład państwa polskiego, granica stref wpływów Niemiec i ZSRR będzie
  przechodzić mniej więcej wzdłuż linii rzek Narew, Wisła i San.
  Zagadnienie, czy we wspólnym interesie leży pozostawienie Państwa Polskiego
  i jakie będą granice tego państwa, zostanie całkowicie wyjaśnione
  jedynie poprzez przyszłe wydarzenia polityczne.
  W każdym przypadku oba Rządy będą rozwiązywać to zagadnienie na drodze
  obopólnych, przyjacielskich umów.
  3. Jeśli chodzi o Europę Południowo-Wschodnią, strona sowiecka podkreśla
  zainteresowanie ZSRR Besarabią. Strona niemiecka jednoznacznie
  oświadcza, że jest całkowicie nie zainteresowana pod względem
  politycznym tymi terytoriami.
  4. Protokół ten będzie utrzymywany przez obie Strony w ścisłej tajemnicy.

  W którym miejscu widzi Pani "plan na rozpoczęcie wojny" ?
 • @AgnieszkaS 21:37:54
  Ciekawe które tłumaczenie jest bardziej tendencyjne - Pani czy moje ? Bo to że są one różne, nie ulega najmniejszej wątpliwości.
  Zważywszy jednak, że Niemcy niezwłocznie po podpisaniu zdradzili tekst tego dokumentu ambasadorowi amerykańskiemu jest wielce wymownym wydarzeniem, mogli bowiem być przekonani że treść ta dotrze niezwłocznie (przez Anglię) do Warszawy skłaniając władze polskie do realistycznego spojrzenia na tą kwestię. Polacy jednak treści nie otrzymali a całą sprawę zbagatelizowali. Krótko mówiąc zachowali się jak skończeni durnie i prawdę mówiąc zachowują się tak do dziś. Ciekawe dlaczego ?
  Może po prostu ktoś im każe tak bezmyślnie postępować ...
 • 5 €€€€€
  Fakty za to pięć * ⚄
 • @Drab61 22:49:56
  "Dlaczego zacytowała Pani tylko "urywek" - przecież całość jest niewiele dłuższa:"


  Być może w mniemaniu niektórych osób z powodu zbyt prozaicznego; jest Wigilia, a ja mam obowiązki pani domu.

  Jednak Pan bez problemu tekst przetłumaczył, a więc nie musiałam to być ja.

  Zastanawia mnie tylko, że nie widzi Pan powodu do wojny. Oto dwa państwa dzielą się między sobą innym suwerennym państwem w tajemnicy, nie po raz pierwszy zresztą; a więc mają plan, który nie jest nawet zapisany w szczegółach w tym dokumencie. Państwo, które ma być podzielone nie jest głupie i zdaje sobie z tego sprawę. Państwo to próbuje się ratować podpisując umowy o pomocy w razie napaści z zewnątrz z innymi zaprzyjaźnionymi krajami. Jednak możliwości państwa ofiary, na które mają napaść drapieżni sąsiedzi, są ograniczone. Bardzo wiele jest tu wplątanych interesów, ale wojna, wojna światowa, zaczyna się od tego wydarzenia.
 • @Drab61 22:49:56
  "W którym miejscu widzi Pani "plan na rozpoczęcie wojny" ?"

  Plan wojny nie odnosił się do stosunków między ZSRR a IIIR. Chodziło o wojnę z Polską - był zakamuflowany w tym zdaniu:

  "2. W przypadku terytorialno-politycznych zmian rejonów wchodzących
  w skład państwa polskiego, granica stref wpływów Niemiec i ZSRR będzie
  przechodzić mniej więcej wzdłuż linii rzek Narew, Wisła i San."

  Nie da się ustalić granicy stref wpływów nie dokonując napaści na dany kraj. Oczywiście napaść/wojna może być rozumiana w sensie militarnym i ekonomicznym. Teraz znaleźliśmy się przykładowo w strefie wpływów niemieckich gdy przystąpiliśmy do czwartego rajchu - to było wydarzenie polityczne i ekonomiczne. Konflikt militarny okazał się zbędny, więc go sobie darowano. Dobrze myślę?
  W sumie to nawet jakby popatrzeć na prognozy liczebności Polaków na rok 2100 (12mln) to możemy założyć, że faktycznie istnieje "Generalplan Ost", chociaż formalnie to nie istnieje. Ale wszystko wskazuje, że jednak jest. Nie trzeba czekać 80 lat, żeby zaobserwować jego działanie....
  Straszne.
  Wesołych Świąt - mimo wszystko
 • @AgnieszkaS 00:34:17
  Klucz do zrozumienia jest tu:

  "Przede wszystkim – przecież oczywistością jest, że II wojny światowej NIE WYWOŁAŁ Pakt Ribbentrop-Mołotow, tylko narastające sprzeczności interesów wielkich mocarstw."

  Potem można sobie jeszcze przypomnieć mapę Gomberga - powstała w 1941 r gdy szkopy stały pod Moskwą, a tu pech, bo na mapie Gomberga byli już pod sowieckim buciorem....
  Widać zatem, że ktoś załatwił szkopów tak jak oni wcześniej załatwili nas. Kto to był? Pewną poszlaką może być to, że na mapie z 1941 roku istniał już Izrael. Nawet większy niż teraz. Zatem podejrzenie pada na syjonistów (nie mylić z Żydami, żeby nie było antysemityzmu)

  I jedno i drugie potraktowanie ((nas przez szkopów i sowietów oraz szkopów i Rosjan (bo nie sowietów) przez "siły wyższe)) było oczywiście nad wyraz wredne.
 • Pisałem już o tym ale niech tam - otóż
  światowy, czarci pomiot postanowił ostatecznie zamordować II RP w odwecie za 1920 rok. Pomiot był tak pewien, że przejdzie bolszewikami z marszu po trupie Polski, iż zatrzymanie tego marszu wywołało u pomiotu niebywałą traumę, która trwa do dzisiaj. Trauma ta była tak ogromna, iż pomimo tego, że Józef Beck podał w 1939 roku panu, towarzyszowi Hitlerowi - II RP na tacy - to i tak do mordowania owej, II RP - pomiot zaprzągł dwa ogromne, ówczesne totalitaryzmy przez siebie stworzone. Mało tego - światowy, czarci pomiot - tylko dlatego zgodził się na wskrzeszenie tzw. bękarta wersalskiego - bo już wtedy ów pomiot wiedział, że bolszewikami w 1920 roku pójdzie on integrować Europę (budować eurokołchoz) po trupie wspomnianego, tzw. bękarta wersalskiego.
  Wniosek?
  I i II WŚ to etapy mądrości narzucane Europie i światu przez czarci pomiot. II WŚ - to precyzyjna ustawka bo i Niemcami i Rosjanami i Jankesami wywijali już bez reszty - dzieci Złego. Priorytetem początku II WŚ było zamordowanie II RP i właśnie to się dokonało jak gdyby z marszu - bo nie mogło być inaczej. Dzisiaj atrapą - Polski światowy, czarci pomiot bawi się jak po wojnie dzieci bawiły się piłką szmacianką. Raz pomiot kopnie ową piłkę w objęcia Moskwy raz w objęcia "Brukseli" - być może, że w niedalekiej przyszłości owa szmacianka dostanie następnego kopa - aby powtórnie wylądować w objęciach Moskwy. Szalalala-la-la makabryczna zabawa - na drodze do Piekła - szmacianką - trwa.
 • @AgnieszkaS 00:34:17
  "Oto dwa państwa dzielą się między sobą innym suwerennym państwem w tajemnicy, nie po raz pierwszy zresztą;
  "
  Duża nadinterpretacja.
  Polska w tamtym czasie istniała zaledwie 20 lat i istniała w niestabilnych granicach które ciągle Polska zmieniała wykazując pogardę dla pojęcia granicy i stabilnego państwa (zajęcie Wilna, marsz na Kijów, udział w rozbiorze Czechosłowacji czyli zajęcie Zaolzia).

  Jak widać Polska to był niestabilny twór powstały w wyniku I wojny światowej na ziemi niczyjej bo i Niemcy i Rosja i Austria się z tych terenów wycofały..
  W Polityce takie młode twory są niestabilne zwłaszcza gdy się od razu rozpychają zbrojnie na wszystkie strony (np Państwo Islamskie).
  Stabilne w tamtych czasach były kilkusetletnie strefy wpływów
  z czasów jak to Polacy nazywają rozbiorowych.
  Linia Kurzona była w tamtym czasie odniesieniem dla Rosji a Piłsudski tę linię zbrojnie, brutalnie złamał łamiąc powojenne ustalenia wielkich mocarstw.
  Rosja konsekwentnie przy każdej okazji tę linię odtwarza...
  Raz odtworzyła w 1939 (paktem Ribbentrop Mołotow).. drugi raz w 1944 uznając takie granice wschodnie Polski..trzeci raz Rosja broniła tej linii w czasach "pierestroiki" układając się z zachodem że NATO nie będzie rozszerzało się na wschód. Zachód z udziałem Polski złamał i tym razem obietnice...wchodząc poza linię Kurzona (pribałtyki, Ukraina).

  Nie trzeba być filozofem by rozumieć że Rosja będzie dążyć do ponownego odtworzenia linii Kurzona... czyli Rosja konsekwentnie realizuje ustalenia po I wojnie światowej..a tzw zachód w tym Polska te ustalenia ciągle łamie uprawiając "drang nach osten" (polityka Napoleona, Piłsudskiego, Hitlera)...krzycząc że Rosja jest agresorem.

  Rosja w swojej polityce Europejskiej jest jak widać całkowicie przewidywalna... (linia Kurzona to rozdział stref wpływów którego Rosja się trzyma).
  Zachód też jest przewidywalny .. nieustająca agresja w kierunku na wschód.. i też jak Hitler krzyczy o "festung Europa" o zagrożeniu ze strony Rosji...a zagrożenia nie ma... jest tylko propaganda dla idiotów i ciągła agresja zachodu w kierunku na wschód.

  Ci którzy karmią Polaków propagandą zagrożenia ze strony Rosji są w istocie wrogami Narodu Polskiego... bo ten kto cię okłamuje na pewno nie jest twoim przyjacielem.
 • Autor
  Szwab, kacap, pejsaty, banderowiec, to nieubłagani wrogowie Polski, tylko czekają by Polskę rozszarpać i znowu podzielić między siebie.
  Widzę że autorowi odpowiada demokracja ala Putin
 • @Pyra z Wildy 09:59:22
  "Widzę że autorowi odpowiada demokracja ala Putin"

  ????

  Czy ta ala usrael jest lepsza? Bo moim zdaniem nie.
  Co jest najlepsze?
  System w Rosji się sprawdza: państwo stało się nuklearnym filarem BRICS, stara się ogarnąć sytuację na BW, ocaliło Krym przed banderowskimi toporkami (vide Odessa), spadło zadłużenie wewnętrzne i zewnętrzne...
  A tu "agitka" ;-)

  https://twitter.com/tsdulguun/status/519410654512283648

  Wesołych!
 • @Oscar 09:39:28
  "Jak widać Polska to był niestabilny twór powstały w wyniku I wojny światowej na ziemi niczyjej bo i Niemcy i Rosja i Austria się z tych terenów wycofały.." /Oscar/

  Przetarłam oczy, kiedy przeczytałam to zdanie. Czy tylko mnie ono zaszokowało?

  Rosja, Niemcy i Austria podzieliły między sobą I Rzeczpospolitą, a po przeszło stuletniej niewoli, Polska na nowo się odrodziła, a Pan pisze, że zabrane jej ziemie, które do niej powróciły, były niczyje.
 • @Husky 20:04:34
  O, to tak jak u nas. I zwyczaje z Polin chcieli prxenieść do Niemiec. Aby wyznaczyć dziennikarkę, któa może zadawać pytania Gumisiowi. I jeszcze ingerowano w pytania. Niemcy wyśmiali takie mienroty tchórzliwe bez grama myślenia. Pewnie Gumis pytania przesłałby Kaczelnikowi, aby ten powiedział temu jełopowi, jak ma odpowiadać?
 • @Pyra z Wildy 09:59:22
  A tu dla równowagi 7 lat Obamy - dostał Pokojowego Nobla w czasie gdy prowadził 2 woj... tzn 2 "operacje pokojowe"

  https://en.dailypakistan.com.pk/uploads/digital_news/2016-05-28/1093861264-1572330868-277708684.jpg
 • @Pyra z Wildy 09:59:22
  Rosjanie lubią Polaków a Polacy Rosjan.
  ZSRR Stalina to dyktatura Żydowska a Rosjanie tam byli zniewalani byli mięsem armatnim w żydowskich rękach.. za decyzje pretensje do żydowskiej władz a nie do zniewolonego mięsa armatniego.
  W Stalinowskim ZSRR podobnie jak dzisiaj w USA albo w Polsce wszystkie instytucje władzy były zdominowane przez Żydów.

  W Carskiej Rosji Rosjanie byli niewolnikami Cara a Car miał Rosję jako swoją prywatną własność... za decyzje pretensje do Car a nie do jego niewolników.

  Podobnie było w Niemczech najpierw dyktatura Niemieckich cesarzy a potem dyktatura Hitlera .. choć dyktatura Hitlera miała pełne poparcie Niemców przynajmniej do 1942 roku.

  Zgoda co do banderowców i mafii żydowskiej.
  Niemcy też są wrogami bo chcą odzyskać swoje byłe landy wschodnie.
  Jedyną ochroną przed Niemcami jest Rosja.. i z tej ochrony solidaruchy rezygnują...narażając Polskę na konsekwencje.
  Nie pierwsza to i nie ostatnia zdrada Narodu Polskiego przez solidaruchów.
 • @Pyra z Wildy 09:59:22
  A tu lista osiągnięć demokracji a'la PO:

  https://www.fronda.pl/blogi/niepoprawne-radio-pl/500-afer-i-przekretow-po-uzbierane-przez-markd-0-100,18487.html
 • @Oscar 10:34:57
  "W Stalinowskim ZSRR podobnie jak dzisiaj w USA albo w Polsce wszystkie instytucje władzy były zdominowane przez Żydów."

  Wiele razy spotkałem się z info, że im więcej Stalin zdobywał władzy tym więcej bolszewików uciekało z ZSRR. Czy wg Ciebie okres jego rządów można uznać za okres odzyskiwania władzy przez Rosjan?
  Wiem, trudne pytanie.
 • @AgnieszkaS 10:18:29
  To kwestia perspektywy.
  100 letnia własność jest mocniejsza od własności kilkunastoletniej
  100 lat to prawie dwa pokolenia..nikt już nie pamiętał czasów przedrozbiorowych a kilkanaście lat to jeszcze czas niestabilny zwłaszcza w kontekście ciągłych wojen Piłsudskiego, zmiennych granic, zamachu majowego...strajków chłopskich, strajków górniczych krwawo tłumionych...różnic pozaborowych..

  Podobnie dzisiaj wszyscy pamiętamy PRL prawie nikt już nie pamięta II RP .. a III RP ciągle jest niestabilna ciągle w rękach oszalałych "rewolucjonistów" żyjących przeszłością (solidaruchy i ich zapiekła nienawiść do PRLu)..a to już minęło 30 lat od przejęcia władzy.
  Pierwsze 20 lat to była systemowa grabież zasobów stworzonych przez PRL na rzecz globalnej mafii żydowskiej i innej zagranicy.

  To nie ma co się szokować...nie ma co dorabiać ideologii do prostego życia.
 • @AgnieszkaS 10:18:29
  "Rosja, Niemcy i Austria podzieliły między sobą I Rzeczpospolitą, a po przeszło stuletniej niewoli, Polska na nowo się odrodziła..."

  Odrodziła się decyzją niemieckiego sztabu generalnego jako bufor przed bolszewią też stworzoną przez niemcy i decyzją wall street jako urwanie obszaru walutowego Rosji gdyby zaczęła się kontrrewolucja ....
  Polacy się jednak postarali i przeciągnęli do Polski Wielkopolskę, Śląsk i Lwów dzięki wygraniu powstań. Ale wszystko grało do maja 1926...

  Ukłony
 • @Jasiek 10:13:09
  Polska ma być wolna od wpływów obcych, a każda partia polityczna musiała mieć swoich obcych panów i tak jest teraz gdy PiS rządzi, Daniels tego dowodem. Nie odstępuje PiS ani na krok, by czasem nie zeszli z obranej drogi wytyczonej przez pejsatych.

  Wesołych.
 • @ Autor
  "Czego uczy nas Putin?"

  Powiedział, że Lwów to polskie miasto.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Orleta_-_obrona_cmentarza._Wojciech_Kossak.jpg
 • @Pyra z Wildy 10:50:43
  "Polska ma być wolna od wpływów obcych..."

  Wesołych Świąt i szybkiego spełnienia marzeń.
 • @Jasiek 10:43:11
  "Czy wg Ciebie okres jego rządów można uznać za okres odzyskiwania władzy przez Rosjan? "

  Raczej nie... Stalin dał się otoczyć żydowskim mafiom z każdej strony (Rada najwyższa, KC, NKWD, media).
  Dopiero po wojnie Stalin zaczął zwalczać mafię żydowską (tzw "spisek lekarzy".. jak tylko zaczął ją zwalczać to jakoś tak natychmiast wziął i umarł.
  Próbował odwilży Chruszczow.
  ale za Gorbaczowa mafia ruszyła d szturmu i zdobyła Rosję..i ją natychmiast rozgrabiła... za Jelcyna.
  Dopiero Putin postawił temu tamę.
  Putin trzyma mafię za twarz ale delikatnie ale skutecznie..
  Putin nie chce mafii za wroga choć wie że to jest wróg.
  Rosyjscy żydzi do V kolumna mafii ale też V kolumna Putina w strukturach globalnych mafii.
  Putin mafię odciął od władzy w Rosji a mafia nie może odciąć się od żydów bo jest żydowska .. i to jest przewaga Putina...
  Putin wie wszystko o tym co knuje mafia a mafia nie wiele wie o tym co planuje Putin.
  Choćby z tego powody Putin nie może obrażać , atakować żydów...
  stracił by oczy i uszy strukturach globalnej mafii żydowskiej....
  bo tam tylko żydzi maja dojście... bo mafia jest żydowska.

  Ostatnio Putin zyskał punkty u żydów za krytykę polityki Lipskiego w zakresie poparcia Hitlera w koncepcji pozbycia się żydów z Europy (pomnik dla Hitlera).
  Putin do dobry polityk z dobrym zespołem ..
 • @Oscar 10:57:25
  Dziękuję za naświetlenie tematu.
  Ukłony
 • @Jasiek 10:39:20
  Osiągnięcia folksdojczy z PO to tylko dowód, komu te gnidy z PO służą i to się zgadza co napisałem. Tylko Narodowcy nie będą mieć nad sobą nikogo, prócz Boga i Króla Polski.

  Wesołych.
 • @AgnieszkaS 21:37:54
  Myślę że lepiej niech się Pani zainteresuje czy nie mieszka pani na ziemi która należy do rodziny jakiegoś meksykanina zamordowanego przez dzisiejszych okupantów tej ziemi. Ciekawe co myśleli Litwini którzy odzyskali niepodległość (tak jak Polska w 1918) jak Polacy ich rozbierali z Leninem po tajnych ustaleniach. A co Czesi gdy ich dzieliliśmy z Hitlerem. Mały test na myślenie. Co by Polacy zrobili jak by byli na miejscu Stalina ? Weź mapę z ówczesnymi granicami państw i jeżeli jeszcze będziesz myślała że Stalin miał inne racjonalne wyjście to szkoda dyskutować. I jeszcze jedno. Kłamiesz że Hitler i Stalin zaplanowali wspólny napad na Polskę. Stalin mógł się domyślać że Hitler planuje napad na Polskę, ale kiedy i czy na pewno nie miał pojęcia. Choćby dlatego wkroczyli na nasze ziemie 17 września a nie pierwszego czy drugiego. Gwarantuję ci że jak by na miejscu ZSRR była Anglia czy Francja to by postąpili identycznie jak Stalin. Bez przygotowania nie ryzykowali by wojny, a zajmując wschodnie tereny RP drastycznie skrócili by linię ewentualnego frontu.
 • @Oscar 10:34:57
  1050 lat historii Polski, pokazuje dobitnie, że szwaby i kacapy, nigdy nie będą dla Polaków braćmi, a teraz do kacapów i szwabów przyłączyli się jeszcze pejsate i banderowcy.

  Bogactwa zasobów naturalnych Polski są bardzo bogate i stąd te kacapskie, szwabskie i koszerne łapska są wyciągane po Polskie.

  A przyjaźń Putina do Polski, można wsadzić między bajki, albo opowiadać małorolnym, ale nie wiem czy i oni uwierzą.
 • @Oscar 10:57:25
  "Ostatnio Putin zyskał punkty u żydów za krytykę polityki Lipskiego w zakresie poparcia Hitlera w koncepcji pozbycia się żydów z Europy (pomnik dla Hitlera)."

  Putin nie ma logicznej aleternatywy w tej postmodernistycznej wojnie narracji. Ma do czynienia z nieprzyjazną narracją gdzie tworzy się braterstwo anykomunistycznych narodów takich jak Łotwa, Chorwacja, Zachodnia Ukraina, NSZowsko/neosanacyjny segment Polski, delegującą Rosjan i Żydów do roli głównego źródła nieszczęść ludzkości. Odpowiedź jest tylko jedna - braterstwo Żydów i Rosjan zjednoczonych przeciwko hydrze faszyzmu.

  https://w3.chabad.org/media/images/365/oAxP3652627.jpg
 • @Pyra z Wildy 11:43:59
  "Bogactwa zasobów naturalnych Polski są bardzo bogate i stąd te kacapskie, szwabskie i koszerne łapska są wyciągane po Polskie."

  Ruscy mają znacznie więcej surowców, więcej niż są w stanie zużytkować, i będą musieli zwrócić się do Chin o pomoc w ich eksploatacji, odpisując Europę na straty. Nord Stream 2 i Turecki Potok mogą być ostatnimi projektami, bo Chiny i w dalszej perspektywie cała Azja są wdzięcznejszym rynkiem.
 • @Jwu 12:07:01
  " mają dużą konkurencję w postaci UE,produkującej taniej niż oni.Ale to się może zmienić i do produkcji będą importować gaz i ropę z za wielkiej wody."

  Krystalizuje się nowa wersja dwubiegunowego świata. Z jednej strony anglosaski z centrum w USA, ze zhegemenizowaną Ameryką Łacińską i Europą, z drugiej strony z sinocentrycznym Wschodem i zsatelizowanymi Rosją i Afryką. Oraz czterema strefami frontowymi - Bliskim Wschodem, Międzymorzem, peryferie Azji i enklawy karaibskie.
 • @Pyra z Wildy 11:43:59
  Polonocentryczna wizja...
  Polska od zawsze poszerzała granice na wschód w kierunku "kacapów"
  aż do Moskwy włącznie którą spaliła.
  W chwila słabości Polski "ruskie odzyskiwali teren...a Polacy nazywali to napaścią.

  Podobnie Niemcy taka jak Polacy od wieków parli na wschód ...
  czyli robili to co Polacy
  a Polacy jak mały Kali z czarnej afryki krzyczą że Niemcy nas atakują .. ale gdy sami atakują na wschodzie to krzyczą o wielkich zwycięstwach...
  A za te "zwycięstwa" np Piłsudskiego odpowiedzieli gardłem Polacy mieszkający np na Wołyniu i nawet Katyń był skutkiem zbrodniczej polityki Piłsudskiego (krwawy marsz na Kijów, śmierć tysięcy jeńców rosyjskich w obozach Piłsudskiego).

  Nic nie jest czarno białe.. poza Kalim.. i jego afrykańskim rozumkiem.
 • @Pyra z Wildy 09:59:22
  Szwabia-najfajniejsi Niemcy jacy są. Nie wiem, kto akurat wymyślił takie określenie jako obraźliwy synonim Niemców, ale na pewno nikt rzetelny.
  Kacap-określenie upainskie
 • @Jwu 11:50:05
  Stalin nie zaatakował tylko wkroczył.. nie było walk Polsko Sowieckich na rozkaz wodza naczelnego "Z sowietami nie walczyć".

  Nawiasem mówiąc Pakt Ribbentrop Mołotow uratował Świat przed Hitlerem.
  Niemcy doszli aż pod Moskwę ale Rosja zdołała ewakuować z Ural fabryki Donbasu.
  Co by było bez tego paktu ? Niemcy do Moskwy mieli by ok 400 km mniej...weszli by do Moskwy już jesienią..."wujek zima" by Rosji nie pomógł. Rosja by nie miała za Uralem fabryk zbrojeniowych ewakuowanych z Ukrainy. Niemcy by zajęli całą Europejską część Rosji a za Uralem pustka gospodarcza... doszli by przez Kaukaz to ropy Irańskiej...takie mieli plany bo ropy im brakowało.
  Tak ogromna III Rzesza mogła by się skutecznie bronić przez lata...
  opracować do końca broń atomową.. rakiety już mieli...

  Pakt Ribbentrop Mołotow uratował świat przed nazizmem a Hitler tym paktem popełnił samobójstwo...

  A durni Polacy (patrioci idioci) jak zwykle popierają to co najgorsze dla świata. po 89r solidaruchy też popierają to co najgorsze dla świata.
 • @Oscar 10:43:56
  Bez jaj. 100 lat to 4 pokolenia. I zgadzam się z tobą. Agnieszka S. nie jest w stanie zrozumieć ogólnej perspektywy.
 • @Pyra z Wildy 11:43:59
  Kacapy to określenie ukraińskie. a ze Szwabami, Polska nigdy nie toczyła wojen ze Szwabią. Szwabia to fragment dzisiejszej Bawarii i Wirtembergia Kiedyś uważano, że wchodzi nawet na teren Szwajcarii, Alzacji i Austrii
  I Rosja (jeżeli używając ukraińskiego określenia masz ją na myśli) 1050 lat temu nie istniała. Denerwuje mnie takie ahistoryczne myślenie.
  Rosja to młode państwo, jak na Europę. I kiedy można mówic od Rosji? A nie o Państwie Moskiewskim? Od Iwana Groźnego? Czy od Iwana Srogiego? Bo Dymitr Doński to chyba za wcześnie, a on to bodaj XIV wiek
 • @Oscar 14:22:50
  Komu ty kibicujesz??? Bo z twego wpisu widać że kacapom.
  A gdyby nie Piłsudski to dzisiaj mówił byś po rusku, tak jak cała Europa

  Żal ci kacapów??? a setki tysięcy Polaków zabitych przez kacapów to co dla ciebie.
 • @Jwu 11:50:05
  Wbrew pozorom, sojusznicy dotrzymali jakoś tych zobowiązań. Po prostu, były one tak ujęte, a sanacyjne władze obiecały, że będą się bronić w sposób zorganizowany do połowy września.
  I jakie to ma znaczenie? To nasze władze powinny zawierać sojusze patrząc na bilans zysków i strat i patrząc na realne możliwości.
 • @Oscar 14:52:41
  ... cd a jaka powinna być polityka Polski przed wojną...
  to trudne zadania bo Piłsudski własnymi rękami spalił tę politykę (mordując na wschodzie bez zahamowań)

  Polska powinna mieć pakty o nieagresji i z Niemcami i z Rosją.
  Polska powinna mieć też pakty obronne i z Niemcami i z Rosją jak i z daleką Francją czy Anglią a nawet z USA czy Chinami (to moja złośliwość... bo pakty na duża odległość słabo działają by nie powiedzieć że nie działają).

  W sytuacji gdy Niemcy naciskają Polskę Polska powinna zbliżać się do Rosji..i odwrotnie.... gdy Rosja by naciskała wtedy zbliżać się do Niemców...
  ale zawsze asertywnie jako podmiot...potrafiący ze wszystkimi racjonalnie rozmawiać... a nie histeryk z zakutą pała.

  Putin prowadzi taką politykę.. dla niego wszyscy są "partniorami"
  choć gołym okiem widać kto wróg a kto nie... ale w polityce nic na "noże" zawsze w trybie "partniory"...
  no chyba że ktoś wyciągnie "nóż".. to nawet wtedy warto rozważyć szanse ...i przeżyć by moc pracować dla Polski a nie położyć łeb w beznadziejnej walce..(Powstanie Warszawskie).

  A solidaruchy nie rozumieją tej mądrości.. a może rozumieją ale ich nadzorcy nie pozwalają na taką "samowolę".
  Tu mam na myśli PIS bo PO to moim zdaniem V kolumna Niemiecko-żydowska...w Polsce (podobna do tej Niemieckiej przed II wojną światową).

  .
 • @Pyra z Wildy 15:00:36
  Czemu używASZ UPAińskich określeń? Z obfitości serca, usta mówią? Podszkol się w troche w historii a Oscar tym razem ma rację.
  Rosja to młode państwo i najpierw Polska była silniejsza, a potem Rosja. I silniejszy lał słabszego. Tak wygląda cała historia, a ty funkcjonujesz w jakimś matrixie? W innym świecie? Piłsudski przez kretyńską decyzję (albo agenturalną), zaryzykował istnieniem młodego państwa. A jak nie szło, to chciał spieprzać. Zwykły tchórz, jak i jego następcy, którzy spieprzali we wrześniu 2017 roku. Miernota wojskowa, średniak polityczny, cywilny tchórz.
 • Sankcje działają
  Trump tak przyłożył Putinowi gazową rurą że ruskim w główkach się poprzestwiało -są wściekli i kwiczą
  Putin taki stary a taki głupi
 • @Pyra z Wildy 15:00:36
  Nie mam mentalności kibica (kibola)
  Racze staram się szukać prawdy obiektywnej a nie kibicować komuś.
  Kibice jak wiemy nie są obiektywni, są wręcz skrajnie nieobiektywni...
  To zły, bardzo zły wzorzec dla polityka...i dla zwykłego człowieka.
  Kibic to klasyczny patriota idiota... a może nawet więcej niż idiota czyli wręcz szuja... i taki model polityków rządzi Polską d 89r.

  To skrajnie prymitywne atawistyczne plemienne podejście.
 • @Oscar 15:09:11
  Pakty takie to jednak mieliśmy. Tylko, że w końcu należało się zdecydować i wybrać. Albo ZSRR albo Niemcy. W zasadzie, mozna było się domyśleć, ze kolejna wojna wybuchnie.
 • @Husky 15:15:07
  Hahhahaha. Trump w razie czego znowu zbankrutuje. Ma praktykę.Na razie mu idzie, bo różne pachołki chcą kupować najdroższy gaz na świecie i najdroższy wojskowy szmelc.
  Ale to w końcu minie. Trump to mistrz. Spowodował ogólnoświatową niechęć do swojego bandyckiego imperium. A wojny ze wszystkimi wygrać się nie da, ponieważ bankructwo coraz bliżej. Mogą jeszcze kilka państw rozwalić, ale tak postępuje imperium chylące się ku upadkowi. Imperium, pewne swojej siły, tak nie działa. Już mały Kim wykiwał Trumpa.
 • @Wican 15:18:34
  Trump to mistrz.
 • @Husky 15:22:14
  Banructw i ulegania Żydom. A że wydaje rozkazy miernotom pokroju Kaczelnika, Gumisia czy Morawera, nie czyni to z niego mocarza. Oni w charakterze mają postawę służebną. A z asertywnymi politykami, idzie mu średnio. Trudau czy macron, sami będąc miernotami, kpią z Trumpa publicznie. Ja wiem, że dla miernych PiSiorów, mających służalczość z cechach charakteru i uległośc wobec zwykłego chamstwa onucowego, bezpardonowe odzywki Trumpa, mogą robić wrażenie. Ale tylko na osobach, przyzwyczajonych do słuchania i wykonywania poleceń. A kiedy Trump przyjedzie do Polski? Po tym jak olał Gumisia w rocznicę wybuchu wojny? Obiecywano, że wkrótce przyjedzie? Znowu PiSiory kłamali? Hahahha.
  Dowiedzą się o tym z merdiów, gdy sprzątaczka z Białego Domu napisze na pejsbuku, że ponoć Trump szykuje sie na odzwiedzanie swoich służących bezpośrednio. Choć nie musi. Ruda baba i sierżant wystarczą
 • @Wican 17:11:06
  A wielkości USA świadczy stado jego wasali.
  Kiedyś to była Europa zachodnia, Japonia...Kanada, Australia oraz wiele państw 3 ciego świata jak Turcja, Indie, Pakistan, Brazylia..w tym malutki Izrael.
  To była gospodarcza potęga.. 2/3 gospodarki świata.

  Dzisiaj to już tylko W.Brytania, Arabia Saudyjska, Polska, pribałtyki, Ukraina...Rumunia Bułgaria...oraz wielki Izrael.
  To już żadna potęga to góra 1/5 gospodarki świata.
  I ta "potęga" stale topnieje.

  Tramp musi teraz rozmawiać z malutkimi "kundelkami" ...bo wielkie "kundle" już się wyzwoliły spod opieki USA...jeszcze Japonia..pozostała na smyczy ...ale już nie chce...
 • Współpraca niemiecko -sowiecka
  Do 1941 ZSRR był najlepszym sojusznikiem Niemiec hitlerowskich.
  Oba te totalitaryzmy były finansowane przez te same "międzynarodowe" zespoły bankierskie

  O stałej współpracy wojskowej i gospodarczej niemiecko-sowieckiej
  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom3.html
 • Film „Marsz wyzwolicieli ”
  Film „Marsz wyzwolicieli ” – warto obejrzeć i przekonać się jak działała i działa nadal sowiecka propaganda
  https://www.youtube.com/watch?v=34jOf-NFMlM

  jak towarzysz Stalin przygotowywał się do wojny z towarzyszem Hitlerem
 • Zakaz krytyki "antyfaszyzmu"
  Zachodni liberalny golem i wschodni, azjatycki kołchoz są znów razem – przeciw „faszyzmowi”, a tak naprawdę przeciw Europie. Czy na mocy nowej ustawy będą wrzucani do więzień ludzie, którzy powiedzą publicznie słówko prawdy?


  Likwidacja sowieckich pomników to …. antysemityzm
  http://niezlomni.com/?p=10709

  Odsłonięto pomnik Armii Czerwonej w Izraelu
  http://www.bibula.com/?p=58119

  Rosja: Uchwalono ustawę. Zakaz nazizmu i krytyki „antyfaszyzmu”
  https://www.rt.com/russia/154332-russia-nazi-rehabilitation-ban/

  IV rozbiór Polski
  http://www.ivrozbiorpolski.pl
 • @Oscar 17:44:55
  Teraz mają bazy wojskowe w ponad 70 państwach świata. To świadczy o sile, ale też o tym, że już niemal wszędzie muszą wchodzić na ręczne sterowanie. Czyli o kwestionowaniu ich przywództwa
 • @Husky 20:04:34
  Jakis polski emeryt podobno mial pytanie do prezydenta L.Kaczynskiego.
  Zamiast odpowiedzi uslyszal: Spieprzaj, dziadu...
  Innym razem bylo zdecydowane "veto" na glos nielubianej dziennikarki wyrazone:..." nie ta malpa w czerwonym"...
 • @Jwu 19:33:51
  Ale takie to były gwarancje. Ich wina, ze Beck był tępakiem? A kilka tysięcy Francuzów jednak zginęło w początkach września. Niemniej nasi decydenci powinni wiedzieć, ze Francuzi opierają się na defensywie. Ale zobowiązań dotrzymali. Takich jakie zostały podpisane.
 • @Jwu 19:42:13
  Ty się dobrze czujesz.
 • @Pyra z Wildy 21:44:36
  Być może to jest świąteczne przejedzenie i przepicie, jednak większość osób na tym blogu źle się czuję.

  Wnioski tych osób:

  -zaborcy Polski przejęli ziemie niczyje ???
  - odzyskanie wolności zawdzięczamy decyzji niemieckiego sztabu generalnego i Wall Street ???
  - Pakt Ribbentrop-Mołotow był wydarzeniem pozytywnym ???
  - Sowieci nie mordowali Polaków???

  Jak coś pominęłam, to przepraszam, spieszyłam się.

  A teraz wszyscy na baczność, wyprężyć piersi i zamiast kolęd zaśpiewać:

  Россия – священная наша держава,
  Россия – любимая наша страна.
  Могучая воля, великая слава –
  Твоё достоянье на все времена!

  Славься, Отечество наше свободное,
  Братских народов союз вековой,
  Предками данная мудрость народная!
  Славься, страна! Мы гордимся тобой!

  От южных морей до полярного края
  Раскинулись наши леса и поля.
  Одна ты на свете! Одна ты такая –
  Хранимая Богом родная земля!


  Широкий простор для мечты и для жизни.
  Грядущие нам открывают года.
  Нам силу даёт наша верность Отчизне.
  Так было, так есть и так будет всегда!

  https://www.youtube.com/watch?v=cMFIWBQB1kE
 • @AgnieszkaS 22:11:16
  Sowieci nie mordowali Polaków
  Nigdy!!!!
  Za to rosjanie juz tak i to od zawsze
 • @AgnieszkaS 22:11:16
  Pani jednak niewiele rozumie. By nie napisać, ze nic.
 • @Husky 22:26:37
  A ty Polak? Czy angielski podżegacz wojenny, który spieprzył do Anglii i chce w imię anglosaskich interesów, poświęcić kolejne roczniki Polaków?
 • @Wican 22:53:54
  To nie naziści mordowali Polaków tylko Niemcy
  To nie sowieci mordowali Polaków tylko Rosjanie
  Tej prawdy oczywistej nikt i nigdy nie zagłuszy
  Amen
 • @Jasiek 10:32:15 "A tu dla równowagi 7 lat Obamy" - 7Ka to u Kanaanejczyków ciekawy numer.
  .

  V-22-2018 ABC News:
  Aby uczcić przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy i 70tą rocznicę Izraela, Izraelskie Centrum Edukacyjne Mikdash wybiło specjalne wydanie złotych i posrebrzanych monet z wizerunkami Donalda Trumpa i starożytnego cesarza perskiego CyRusa Wielkiego, a także flagi Stanów Zjednoczonych i starej Persji.

  „Prezydent Trump rozpoczyna proroczy proces przenosząc ambasadę amerykańską do Jerozolimy.

  Tak jak powiedział król CyRus 2500 lat temu:
  „zlecił mi budowę domu w Jerozolimie ”, tutaj ponownie prezydent Trump buduje dom w Jerozolimie” organizacja powiedziała w oświadczeniu.

  Otwarcie ambasady USA w Jerozolimie było również oznaczone przemocą i rozlewem krwi w ubiegłym tygodniu.

  Około 70 Palestyńczyków zostało zabitych przez siły izraelskie podczas protestów w pobliżu granicy, które obchodziły 70tą rocznicę wysiedlenia 700,000 osób podczas powstawania Izraela.


  5. Prorok Izajasz przepowiedział, że król-zdobywca imieniem Cyrus zniszczy zdawałoby się niezdobyty Babilon, oraz że podporządkuje sobie Egipt.
  https://www.fuw.edu.pl/~pniez/Droga/Artykul_Proba/PL-HR-FulfilledProphecy.htm


  Przepowiednie CyRusa
  https://antyczny.blog/2017/10/15/cyrus-wielki-tworca-imperium-perskiego/  CyRus Wielki i Trump na izraelskiej monecie Specjalnej Edycji.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrus_the_Great


  https://mediadc.brightspotcdn.com/dims4/default/8301f24/2147483647/strip/true/crop/2290x1322+0+0/resize/2290x1322!/quality/90/?url=https%3A%2F%2Fmediadc.brightspotcdn.com%2F4f%2F68%2F7900bc76496eb2c3cc82bf551054%2Ftrump-coin-israel.jpg
  Bogumił Boguchał

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031